Meget skal gå galt for OB i foråret, hvis ikke det fynske fodboldflagskib skal vende tilbage til landets bedste fodboldrække, men fynboerne slutter alligevel efterårssæsonen af med en skuffelse.
På hjemmebane smed holdet to føringer og måtte nøjes med 3-3 hjemme mod nedrykningstruede B93.
Søren Kroghs mandskab kan dog stadig glæde sig over, at det er blevet til 14 sejre i 18 kampe i 1. division i efteråret.
Derfor har holdet et forspring på 14 point til Esbjerg, der ligger på den ikke-oprykningsgivende tredjeplads i rækken. OB har otte point ned til Fredericia på andenpladsen.
I søndagens kamp var OB klar favorit og kom da også planmæssigt foran med 1-0 efter 17 minutters spil på Max Ejdums fuldtræffer. Det var stik mod spil og chancer, at B93 et kvarter senere førte med 2-1 efter to kontramål.
Først udlignede Emeka Nnamani på oplæg fra Sebastian Koch, og derefter byttede de roller ved 2-1-scoringen.
Inden pausen udlignede Max Fenger efter en dødbold, og OB havde fuld fortjent vendt opgøret to minutter efter pausen efter en yderst besynderlig scoring.
B93-spilleren Niels Morberg lavede en skæv aflevering til sin egen keeper og endte med at lave selvmål.
Foran 3-2 lignede OB et hold på kurs mod en sikker sejr, men det lykkedes gæsterne at udligne til 3-3 i det 77. minut ved Ole Jakobsen.
Det var gæsternes første afslutning i anden halvleg, og det var holdets tredje inden for rammen i hele kampen – og den tredje der gik i mål. Først i slutminutterne blev Viljar Myhra noteret for en redning.
Mandag bliver det afgjort, om B93 overvintrer under nedrykningsstregen. Det sker, hvis bundkonkurrenten HB Køge vinder hjemme over Hillerød.
1. division afvikles efter samme format som Superligaen. Efter de 22 indledende spillerunder deles rækken op i top-6 og bund-6.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år