Officielt Casper Sloth vender hjem til dansk fodbold

Casper Sloth har underskrevet en kort aftale med FC Helsingør.



Casper Sloth er tilbage i dansk fodbold efter et ultrakort ophold på halvanden måned i engelske Notts County.

Den tidligere AGF-profil skifter på en fri transfer til FC Helsingør, der aktuelt huserer i landets næstbedste række. Klubben oplyser, at 28-årige Casper Sloth har underskrevet en kontrakt for resten af 2020.

Midtbanespilleren har på det seneste trænet med i FC Helsingør, og her har han altså formået at overbevise om sine kvaliteter.

Læs også:Klubboss om Casper Sloths fortid: Det er vi sgu ikke så bange for

– Vi har i den tid Casper har trænet med fået bekræftet, at han på ingen måde havde mistet spilleglæden og sit touch. Så planen er, at vi i fællesskab kan få ham tilbage på det niveau vi ved, han har. Det, Casper har vist indtil videre, har været høj, høj klasse, siger Brian Gellert, der er sportslig ansvarlig i FC Helsingør, i en pressemeddelelse og tilføjer:

– Casper og vi er blevet enige om at lave en aftale frem til vinter, og så evaluerer vi sammen derefter. Men vi det er planen, at vi kan bygge videre på det, vi har set indtil nu, og at Casper skal være en spiller, vi kan få stor glæde fremover. 

Hovedpersonen selv er glad for aftalen med FC Helsingør.

Læs også:Casper Sloth svarer Notts County-træner: Jeg er bestemt ikke enig

– Jeg har trænet med i Helsingør de sidste knap to uger, og jeg synes det, er en rigtig god gruppe, der er heroppe med nogle rigtig gode mennesker. Jeg ved, jeg kommer ind lidt ”midt i det hele”, men rent fysisk er jeg godt med. Jeg var med i en fuld opstart i England, inklusive træningskampe osv., så fysikken er, hvor den skal være. Det er klart, at den eneste måde jeg kan komme i kampform på, er ved at spille kampe, så det, håber jeg, kommer snart.

– Jeg er sulten efter at spille fodbold og efter at komme helt op i gear igen, og jeg synes, klubben og jeg virker som et godt match. Nu har vi fundet en løsning frem til nytår, og så må vi se derefter. Indtil da kan vi se hinanden lidt mere an, og det, tror jeg, fungerer godt for begge parter, lyder det fra Casper Sloth.

Midtbanespilleren står noteret for 152 kampe i Superligaen. 

Læs også:Manager undrer sig over Sloth-exit: Har aldrig oplevet noget lignende
Læs også:Efter halvanden måned i England: Casper Sloth får ophævet kontrakten
Læs også:Andre klubber fiskede efter Jakob Michelsen: OB sagde nej




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

“Det går over i historien”

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer