Casper Sloth er tilbage i dansk fodbold efter et ultrakort ophold på halvanden måned i engelske Notts County.
Den tidligere AGF-profil skifter på en fri transfer til FC Helsingør, der aktuelt huserer i landets næstbedste række. Klubben oplyser, at 28-årige Casper Sloth har underskrevet en kontrakt for resten af 2020.
Midtbanespilleren har på det seneste trænet med i FC Helsingør, og her har han altså formået at overbevise om sine kvaliteter.
Læs også:Klubboss om Casper Sloths fortid: Det er vi sgu ikke så bange for
– Vi har i den tid Casper har trænet med fået bekræftet, at han på ingen måde havde mistet spilleglæden og sit touch. Så planen er, at vi i fællesskab kan få ham tilbage på det niveau vi ved, han har. Det, Casper har vist indtil videre, har været høj, høj klasse, siger Brian Gellert, der er sportslig ansvarlig i FC Helsingør, i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Casper og vi er blevet enige om at lave en aftale frem til vinter, og så evaluerer vi sammen derefter. Men vi det er planen, at vi kan bygge videre på det, vi har set indtil nu, og at Casper skal være en spiller, vi kan få stor glæde fremover.
Hovedpersonen selv er glad for aftalen med FC Helsingør.
Læs også:Casper Sloth svarer Notts County-træner: Jeg er bestemt ikke enig
– Jeg har trænet med i Helsingør de sidste knap to uger, og jeg synes det, er en rigtig god gruppe, der er heroppe med nogle rigtig gode mennesker. Jeg ved, jeg kommer ind lidt ”midt i det hele”, men rent fysisk er jeg godt med. Jeg var med i en fuld opstart i England, inklusive træningskampe osv., så fysikken er, hvor den skal være. Det er klart, at den eneste måde jeg kan komme i kampform på, er ved at spille kampe, så det, håber jeg, kommer snart.
– Jeg er sulten efter at spille fodbold og efter at komme helt op i gear igen, og jeg synes, klubben og jeg virker som et godt match. Nu har vi fundet en løsning frem til nytår, og så må vi se derefter. Indtil da kan vi se hinanden lidt mere an, og det, tror jeg, fungerer godt for begge parter, lyder det fra Casper Sloth.
Midtbanespilleren står noteret for 152 kampe i Superligaen.
Læs også:Manager undrer sig over Sloth-exit: Har aldrig oplevet noget lignende
Læs også:Efter halvanden måned i England: Casper Sloth får ophævet kontrakten
Læs også:Andre klubber fiskede efter Jakob Michelsen: OB sagde nej
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Frankrig – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
