Officielt Casper Sloth vender hjem til dansk fodbold

Casper Sloth har underskrevet en kort aftale med FC Helsingør.



Casper Sloth er tilbage i dansk fodbold efter et ultrakort ophold på halvanden måned i engelske Notts County.

Den tidligere AGF-profil skifter på en fri transfer til FC Helsingør, der aktuelt huserer i landets næstbedste række. Klubben oplyser, at 28-årige Casper Sloth har underskrevet en kontrakt for resten af 2020.

Midtbanespilleren har på det seneste trænet med i FC Helsingør, og her har han altså formået at overbevise om sine kvaliteter.

Læs også:Klubboss om Casper Sloths fortid: Det er vi sgu ikke så bange for

– Vi har i den tid Casper har trænet med fået bekræftet, at han på ingen måde havde mistet spilleglæden og sit touch. Så planen er, at vi i fællesskab kan få ham tilbage på det niveau vi ved, han har. Det, Casper har vist indtil videre, har været høj, høj klasse, siger Brian Gellert, der er sportslig ansvarlig i FC Helsingør, i en pressemeddelelse og tilføjer:

– Casper og vi er blevet enige om at lave en aftale frem til vinter, og så evaluerer vi sammen derefter. Men vi det er planen, at vi kan bygge videre på det, vi har set indtil nu, og at Casper skal være en spiller, vi kan få stor glæde fremover. 

Hovedpersonen selv er glad for aftalen med FC Helsingør.

Læs også:Casper Sloth svarer Notts County-træner: Jeg er bestemt ikke enig

– Jeg har trænet med i Helsingør de sidste knap to uger, og jeg synes det, er en rigtig god gruppe, der er heroppe med nogle rigtig gode mennesker. Jeg ved, jeg kommer ind lidt ”midt i det hele”, men rent fysisk er jeg godt med. Jeg var med i en fuld opstart i England, inklusive træningskampe osv., så fysikken er, hvor den skal være. Det er klart, at den eneste måde jeg kan komme i kampform på, er ved at spille kampe, så det, håber jeg, kommer snart.

– Jeg er sulten efter at spille fodbold og efter at komme helt op i gear igen, og jeg synes, klubben og jeg virker som et godt match. Nu har vi fundet en løsning frem til nytår, og så må vi se derefter. Indtil da kan vi se hinanden lidt mere an, og det, tror jeg, fungerer godt for begge parter, lyder det fra Casper Sloth.

Midtbanespilleren står noteret for 152 kampe i Superligaen. 

Læs også:Manager undrer sig over Sloth-exit: Har aldrig oplevet noget lignende
Læs også:Efter halvanden måned i England: Casper Sloth får ophævet kontrakten
Læs også:Andre klubber fiskede efter Jakob Michelsen: OB sagde nej






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen