Jakob Michelsen har været cheftræner i OB i godt to år, men undervejs har han haft flere muligheder for at forlade klubben. Det afslører han i et interview med podcasten Stemmer Fra Ådalen.
Derfor tager den tidligere SønderjyskE- og Hammarby-boss det også helt roligt i forhold til sin kontraktsituation. Jakob Michelsens aftale med OB udløber efter den kommende sæson.
– Jeg har ikke hørt noget fra OB, men omvendt er jeg ikke bekymret. I min tid i OB har jeg fået fem-seks henvendelser udefra. Noget af det var også så interessant, at det gik videre til OB, som så sagde nej. Helt skidt kan det ikke være i forhold til, at de er glade for at have mig her. Jeg er glad for at være her og nyder at være sammen med min stab og arbejde med spillerne.
Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
– Jeg kører glad på arbejde hver eneste dag, og jeg er ikke bitter over, at OB sagde nej. Jeg er glad for at være her. Det er helt fair, for sådan er det at have en kontrakt: Hvis man bliver fyret, får man sin løn, og hvis der kommer andre og vil have en, kan klubben sige nej. Det er der ikke noget odiøst i, siger Michelsen til Stemmer Fra Ådalen og fastslår, at der har været henvendelser fra både danske- og udenlandske klubber.
På et tidspunkt i løbet af den kommende sæson skal Jakob Michelsen og OB finde ud af, om samarbejdet skal fortsætte, eller om der skal nye kræfter på trænerbænken.
Lige nu har han svært ved at sige, hvad han hælder til, selv om han understreger, at han er glad for at være i OB.
Læs også:Kan gøre som Robert Skov: Ajax overvejer Kudus i forsvaret
– Der skal to til tango, og jeg kan ikke sige, om jeg vil fortsætte, før jeg kender præmisserne. Jeg nyder at komme på arbejde, og et kontraktudløb giver jo begge parter mulighed for at se, om det er det rigtige, eller om man skal prøve noget andet. Kontraktudløb er bare en naturlig del af at være fodboldtræner eller fodboldspiller, lyder det fra Michelsen.
OB-træneren uddyber:
– Hvad er det for nogen målsætninger, man arbejder under? Hvad er det for nogle præmisser? Hvad er det for nogle målsætninger? Hvor vil man gerne hen som klub, spiller, træner, som menneske? Det handler ikke bare om at sige, om man vil fortsætte eller ej. Jeg er glad, når jeg møder ind i klubben hver eneste dag, så der er ikke noget hemmeligt eller odiøst i det. Det er som det er. Der er ni måneder tilbage af min aftale.
Jakob Michelsen har foreløbig stået i spidsen for OB i 80 kampe. Han har et pointsnit på 1,46.
Læs også:FC Midtjyllands kamp mod Lyngby rykkes
Læs også:Casper Sloth om klubjagt: Danske klubber var inde i billedet
Læs også:Efter vildt comeback: Lyngby slår Helsingør i test
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
