Jakob Michelsen har været cheftræner i OB i godt to år, men undervejs har han haft flere muligheder for at forlade klubben. Det afslører han i et interview med podcasten Stemmer Fra Ådalen.
Derfor tager den tidligere SønderjyskE- og Hammarby-boss det også helt roligt i forhold til sin kontraktsituation. Jakob Michelsens aftale med OB udløber efter den kommende sæson.
– Jeg har ikke hørt noget fra OB, men omvendt er jeg ikke bekymret. I min tid i OB har jeg fået fem-seks henvendelser udefra. Noget af det var også så interessant, at det gik videre til OB, som så sagde nej. Helt skidt kan det ikke være i forhold til, at de er glade for at have mig her. Jeg er glad for at være her og nyder at være sammen med min stab og arbejde med spillerne.
Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
– Jeg kører glad på arbejde hver eneste dag, og jeg er ikke bitter over, at OB sagde nej. Jeg er glad for at være her. Det er helt fair, for sådan er det at have en kontrakt: Hvis man bliver fyret, får man sin løn, og hvis der kommer andre og vil have en, kan klubben sige nej. Det er der ikke noget odiøst i, siger Michelsen til Stemmer Fra Ådalen og fastslår, at der har været henvendelser fra både danske- og udenlandske klubber.
På et tidspunkt i løbet af den kommende sæson skal Jakob Michelsen og OB finde ud af, om samarbejdet skal fortsætte, eller om der skal nye kræfter på trænerbænken.
Lige nu har han svært ved at sige, hvad han hælder til, selv om han understreger, at han er glad for at være i OB.
Læs også:Kan gøre som Robert Skov: Ajax overvejer Kudus i forsvaret
– Der skal to til tango, og jeg kan ikke sige, om jeg vil fortsætte, før jeg kender præmisserne. Jeg nyder at komme på arbejde, og et kontraktudløb giver jo begge parter mulighed for at se, om det er det rigtige, eller om man skal prøve noget andet. Kontraktudløb er bare en naturlig del af at være fodboldtræner eller fodboldspiller, lyder det fra Michelsen.
OB-træneren uddyber:
– Hvad er det for nogen målsætninger, man arbejder under? Hvad er det for nogle præmisser? Hvad er det for nogle målsætninger? Hvor vil man gerne hen som klub, spiller, træner, som menneske? Det handler ikke bare om at sige, om man vil fortsætte eller ej. Jeg er glad, når jeg møder ind i klubben hver eneste dag, så der er ikke noget hemmeligt eller odiøst i det. Det er som det er. Der er ni måneder tilbage af min aftale.
Jakob Michelsen har foreløbig stået i spidsen for OB i 80 kampe. Han har et pointsnit på 1,46.
Læs også:FC Midtjyllands kamp mod Lyngby rykkes
Læs også:Casper Sloth om klubjagt: Danske klubber var inde i billedet
Læs også:Efter vildt comeback: Lyngby slår Helsingør i test
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
