Ove P.: Giv 1. division landskampspause

I weekenden blev FC Vestsjælland – Randers FC aflyst, da Morten Wieghorst udtog Mads Fenger til U/21-landsholdet. Ove Pedersen ærgrer sig over det, og opfordrer nu DBU til at ændre reglerne på området.



DBU’s regler foreskriver, at en klub i 1. division kan få en kamp aflyst, hvis han har minimum to spillere i en landsholdstrup. Det benyttede Randers FC sig af, da Mads Fenger blev efterudtaget til U/21-landsholdet. I forvejen havde de nemlig Nicolai Brock Madsen og Kristoffer Gertsen med U/19-landsholdet.

Det betød, at kampen i Slagelse mod FC Vestsjælland blev udskudt, og det ærgrer FCV-træner Ove Pedersen, der nu opfordrer DBU til at  indføre landskampspauser i 1. division, når ligaen næste år har deltagelse af 12 hold – ligesom Superligaen.

– Det er pisse-irriterende, at vi ikke kom til at spille den her kamp. Vi er igang med et taktikmøde, da den bliver aflyst. Og i øvrigt er det ikke særlig professionelt at aflyse en kamp dagen før. Jeg tænker på tilskuere, sponsorarrangementer og tv. Alt er linet op, så det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Men jeg vil også sige, at jeg godt forstår Randers. Jeg ville også være ked af at spille uden én af mine stamspillere. Så jeg har fuld forståelse for Randers.

– Det jeg ikke har forståelse for er DBU’s regler. De der to U/19-spillere er jo ligegyldige. Randers havde ikke fået lov at udsætte kampen, hvis der kun var tale om en udtagelse af Mads Fenger, og det kan jo ikke være rigtigt. Jeg mener, at landstrænerne og DBU må tage de her regler op til overvejelse, og jeg mener, det er på tide, vi får landskampspauser i 1. division. Der er kommet flere fuldtids-professionelle hold i ligaen og dermed også flere landsholdsaktuelle spillere. Når der næste år er 12 hold i rækken, kan vi bare følge Superligaens spilleterminer, og så vil det her problem ikke opstå, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.

Til gengæld vil et andet problem opstå, hvis DBU skulle vælge at lytte til Ove Pedersens forslag. Som 1. divisions-programmet er tilrettelagt nu, slutter turneringen tidligere i efteråret og starter senere i foråret end Superligaen. Mange af klubberne i 1. division har ikke varme i banerne, og det kan give problemer med baner, der ikke er egnede til at spille på, fordi de simpelthen er frosne.

FC Vestsjælland-træneren anerkender, at det kan være et problem, men han mener også, at det bør kunne løses.

– Vi kunne godt starte foåret op senere end Superligaen og så spille nogle midtugekampe undervejs. Vi kunne også spille de sidste runder, efter Superligaen er slut. Det her problem skal man selvfølgelig også tage hensyn til, men det kan løses. Det er jeg ikke i tvivl om, siger Ove Pedersen.

FC Vestsjælland spiller i morgen en træningskamp mod HB Køge. En kamp som var planlagt, inden kamp mod Randers blev udsat. Den udsatte kamp har endnu ikke fået nogen ny spilledato.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Liverpool – Tottenham

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Barcelona – Sevilla

OB – FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vild spådom om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Peter Kjær: Her er min bekymring

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Farzam: En gave for FC København

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Endnu en pointdeling i Odense

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet