DBU’s regler foreskriver, at en klub i 1. division kan få en kamp aflyst, hvis han har minimum to spillere i en landsholdstrup. Det benyttede Randers FC sig af, da Mads Fenger blev efterudtaget til U/21-landsholdet. I forvejen havde de nemlig Nicolai Brock Madsen og Kristoffer Gertsen med U/19-landsholdet.
Det betød, at kampen i Slagelse mod FC Vestsjælland blev udskudt, og det ærgrer FCV-træner Ove Pedersen, der nu opfordrer DBU til at indføre landskampspauser i 1. division, når ligaen næste år har deltagelse af 12 hold – ligesom Superligaen.
– Det er pisse-irriterende, at vi ikke kom til at spille den her kamp. Vi er igang med et taktikmøde, da den bliver aflyst. Og i øvrigt er det ikke særlig professionelt at aflyse en kamp dagen før. Jeg tænker på tilskuere, sponsorarrangementer og tv. Alt er linet op, så det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Men jeg vil også sige, at jeg godt forstår Randers. Jeg ville også være ked af at spille uden én af mine stamspillere. Så jeg har fuld forståelse for Randers.
– Det jeg ikke har forståelse for er DBU’s regler. De der to U/19-spillere er jo ligegyldige. Randers havde ikke fået lov at udsætte kampen, hvis der kun var tale om en udtagelse af Mads Fenger, og det kan jo ikke være rigtigt. Jeg mener, at landstrænerne og DBU må tage de her regler op til overvejelse, og jeg mener, det er på tide, vi får landskampspauser i 1. division. Der er kommet flere fuldtids-professionelle hold i ligaen og dermed også flere landsholdsaktuelle spillere. Når der næste år er 12 hold i rækken, kan vi bare følge Superligaens spilleterminer, og så vil det her problem ikke opstå, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.
Til gengæld vil et andet problem opstå, hvis DBU skulle vælge at lytte til Ove Pedersens forslag. Som 1. divisions-programmet er tilrettelagt nu, slutter turneringen tidligere i efteråret og starter senere i foråret end Superligaen. Mange af klubberne i 1. division har ikke varme i banerne, og det kan give problemer med baner, der ikke er egnede til at spille på, fordi de simpelthen er frosne.
FC Vestsjælland-træneren anerkender, at det kan være et problem, men han mener også, at det bør kunne løses.
– Vi kunne godt starte foåret op senere end Superligaen og så spille nogle midtugekampe undervejs. Vi kunne også spille de sidste runder, efter Superligaen er slut. Det her problem skal man selvfølgelig også tage hensyn til, men det kan løses. Det er jeg ikke i tvivl om, siger Ove Pedersen.
FC Vestsjælland spiller i morgen en træningskamp mod HB Køge. En kamp som var planlagt, inden kamp mod Randers blev udsat. Den udsatte kamp har endnu ikke fået nogen ny spilledato.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER