Ove P.: Giv 1. division landskampspause

I weekenden blev FC Vestsjælland – Randers FC aflyst, da Morten Wieghorst udtog Mads Fenger til U/21-landsholdet. Ove Pedersen ærgrer sig over det, og opfordrer nu DBU til at ændre reglerne på området.



DBU’s regler foreskriver, at en klub i 1. division kan få en kamp aflyst, hvis han har minimum to spillere i en landsholdstrup. Det benyttede Randers FC sig af, da Mads Fenger blev efterudtaget til U/21-landsholdet. I forvejen havde de nemlig Nicolai Brock Madsen og Kristoffer Gertsen med U/19-landsholdet.

Det betød, at kampen i Slagelse mod FC Vestsjælland blev udskudt, og det ærgrer FCV-træner Ove Pedersen, der nu opfordrer DBU til at  indføre landskampspauser i 1. division, når ligaen næste år har deltagelse af 12 hold – ligesom Superligaen.

– Det er pisse-irriterende, at vi ikke kom til at spille den her kamp. Vi er igang med et taktikmøde, da den bliver aflyst. Og i øvrigt er det ikke særlig professionelt at aflyse en kamp dagen før. Jeg tænker på tilskuere, sponsorarrangementer og tv. Alt er linet op, så det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Men jeg vil også sige, at jeg godt forstår Randers. Jeg ville også være ked af at spille uden én af mine stamspillere. Så jeg har fuld forståelse for Randers.

– Det jeg ikke har forståelse for er DBU’s regler. De der to U/19-spillere er jo ligegyldige. Randers havde ikke fået lov at udsætte kampen, hvis der kun var tale om en udtagelse af Mads Fenger, og det kan jo ikke være rigtigt. Jeg mener, at landstrænerne og DBU må tage de her regler op til overvejelse, og jeg mener, det er på tide, vi får landskampspauser i 1. division. Der er kommet flere fuldtids-professionelle hold i ligaen og dermed også flere landsholdsaktuelle spillere. Når der næste år er 12 hold i rækken, kan vi bare følge Superligaens spilleterminer, og så vil det her problem ikke opstå, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.

Til gengæld vil et andet problem opstå, hvis DBU skulle vælge at lytte til Ove Pedersens forslag. Som 1. divisions-programmet er tilrettelagt nu, slutter turneringen tidligere i efteråret og starter senere i foråret end Superligaen. Mange af klubberne i 1. division har ikke varme i banerne, og det kan give problemer med baner, der ikke er egnede til at spille på, fordi de simpelthen er frosne.

FC Vestsjælland-træneren anerkender, at det kan være et problem, men han mener også, at det bør kunne løses.

– Vi kunne godt starte foåret op senere end Superligaen og så spille nogle midtugekampe undervejs. Vi kunne også spille de sidste runder, efter Superligaen er slut. Det her problem skal man selvfølgelig også tage hensyn til, men det kan løses. Det er jeg ikke i tvivl om, siger Ove Pedersen.

FC Vestsjælland spiller i morgen en træningskamp mod HB Køge. En kamp som var planlagt, inden kamp mod Randers blev udsat. Den udsatte kamp har endnu ikke fået nogen ny spilledato.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby præsenterer stor profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

– Et gigantisk problem for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansker bomber løs mod Manchester City

Angriber meldes tæt på

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Her kan du se FC København mod Napoli

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub