Ove P.: Giv 1. division landskampspause

I weekenden blev FC Vestsjælland – Randers FC aflyst, da Morten Wieghorst udtog Mads Fenger til U/21-landsholdet. Ove Pedersen ærgrer sig over det, og opfordrer nu DBU til at ændre reglerne på området.



DBU’s regler foreskriver, at en klub i 1. division kan få en kamp aflyst, hvis han har minimum to spillere i en landsholdstrup. Det benyttede Randers FC sig af, da Mads Fenger blev efterudtaget til U/21-landsholdet. I forvejen havde de nemlig Nicolai Brock Madsen og Kristoffer Gertsen med U/19-landsholdet.

Det betød, at kampen i Slagelse mod FC Vestsjælland blev udskudt, og det ærgrer FCV-træner Ove Pedersen, der nu opfordrer DBU til at  indføre landskampspauser i 1. division, når ligaen næste år har deltagelse af 12 hold – ligesom Superligaen.

– Det er pisse-irriterende, at vi ikke kom til at spille den her kamp. Vi er igang med et taktikmøde, da den bliver aflyst. Og i øvrigt er det ikke særlig professionelt at aflyse en kamp dagen før. Jeg tænker på tilskuere, sponsorarrangementer og tv. Alt er linet op, så det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Men jeg vil også sige, at jeg godt forstår Randers. Jeg ville også være ked af at spille uden én af mine stamspillere. Så jeg har fuld forståelse for Randers.

– Det jeg ikke har forståelse for er DBU’s regler. De der to U/19-spillere er jo ligegyldige. Randers havde ikke fået lov at udsætte kampen, hvis der kun var tale om en udtagelse af Mads Fenger, og det kan jo ikke være rigtigt. Jeg mener, at landstrænerne og DBU må tage de her regler op til overvejelse, og jeg mener, det er på tide, vi får landskampspauser i 1. division. Der er kommet flere fuldtids-professionelle hold i ligaen og dermed også flere landsholdsaktuelle spillere. Når der næste år er 12 hold i rækken, kan vi bare følge Superligaens spilleterminer, og så vil det her problem ikke opstå, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.

Til gengæld vil et andet problem opstå, hvis DBU skulle vælge at lytte til Ove Pedersens forslag. Som 1. divisions-programmet er tilrettelagt nu, slutter turneringen tidligere i efteråret og starter senere i foråret end Superligaen. Mange af klubberne i 1. division har ikke varme i banerne, og det kan give problemer med baner, der ikke er egnede til at spille på, fordi de simpelthen er frosne.

FC Vestsjælland-træneren anerkender, at det kan være et problem, men han mener også, at det bør kunne løses.

– Vi kunne godt starte foåret op senere end Superligaen og så spille nogle midtugekampe undervejs. Vi kunne også spille de sidste runder, efter Superligaen er slut. Det her problem skal man selvfølgelig også tage hensyn til, men det kan løses. Det er jeg ikke i tvivl om, siger Ove Pedersen.

FC Vestsjælland spiller i morgen en træningskamp mod HB Køge. En kamp som var planlagt, inden kamp mod Randers blev udsat. Den udsatte kamp har endnu ikke fået nogen ny spilledato.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Han stiller ultimative krav

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

United overvejer disse fem managers

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Markant transfermelding om Højlund

Han har været en åbenbaring!

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

AaB-krisen fortsætter

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’