Ove P.: Giv 1. division landskampspause

I weekenden blev FC Vestsjælland – Randers FC aflyst, da Morten Wieghorst udtog Mads Fenger til U/21-landsholdet. Ove Pedersen ærgrer sig over det, og opfordrer nu DBU til at ændre reglerne på området.



DBU’s regler foreskriver, at en klub i 1. division kan få en kamp aflyst, hvis han har minimum to spillere i en landsholdstrup. Det benyttede Randers FC sig af, da Mads Fenger blev efterudtaget til U/21-landsholdet. I forvejen havde de nemlig Nicolai Brock Madsen og Kristoffer Gertsen med U/19-landsholdet.

Det betød, at kampen i Slagelse mod FC Vestsjælland blev udskudt, og det ærgrer FCV-træner Ove Pedersen, der nu opfordrer DBU til at  indføre landskampspauser i 1. division, når ligaen næste år har deltagelse af 12 hold – ligesom Superligaen.

– Det er pisse-irriterende, at vi ikke kom til at spille den her kamp. Vi er igang med et taktikmøde, da den bliver aflyst. Og i øvrigt er det ikke særlig professionelt at aflyse en kamp dagen før. Jeg tænker på tilskuere, sponsorarrangementer og tv. Alt er linet op, så det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Men jeg vil også sige, at jeg godt forstår Randers. Jeg ville også være ked af at spille uden én af mine stamspillere. Så jeg har fuld forståelse for Randers.

– Det jeg ikke har forståelse for er DBU’s regler. De der to U/19-spillere er jo ligegyldige. Randers havde ikke fået lov at udsætte kampen, hvis der kun var tale om en udtagelse af Mads Fenger, og det kan jo ikke være rigtigt. Jeg mener, at landstrænerne og DBU må tage de her regler op til overvejelse, og jeg mener, det er på tide, vi får landskampspauser i 1. division. Der er kommet flere fuldtids-professionelle hold i ligaen og dermed også flere landsholdsaktuelle spillere. Når der næste år er 12 hold i rækken, kan vi bare følge Superligaens spilleterminer, og så vil det her problem ikke opstå, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.

Til gengæld vil et andet problem opstå, hvis DBU skulle vælge at lytte til Ove Pedersens forslag. Som 1. divisions-programmet er tilrettelagt nu, slutter turneringen tidligere i efteråret og starter senere i foråret end Superligaen. Mange af klubberne i 1. division har ikke varme i banerne, og det kan give problemer med baner, der ikke er egnede til at spille på, fordi de simpelthen er frosne.

FC Vestsjælland-træneren anerkender, at det kan være et problem, men han mener også, at det bør kunne løses.

– Vi kunne godt starte foåret op senere end Superligaen og så spille nogle midtugekampe undervejs. Vi kunne også spille de sidste runder, efter Superligaen er slut. Det her problem skal man selvfølgelig også tage hensyn til, men det kan løses. Det er jeg ikke i tvivl om, siger Ove Pedersen.

FC Vestsjælland spiller i morgen en træningskamp mod HB Køge. En kamp som var planlagt, inden kamp mod Randers blev udsat. Den udsatte kamp har endnu ikke fået nogen ny spilledato.







LIVE

TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Forhandlinger om dansk midtbanespiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jacob Rasmussen i chokskifte

FCK-profil holder VM-drøm i live

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Stjerne flirter med Brøndby

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Nedslående Dorgu-melding

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen