Ove Pedersen kan være færdig som træner

Efter fyringen i Hobro IK skal Ove Pedersen nu overveje, hvad der skal ske. Og i de overvejelser er, om han skal være træner igen.



Han har været træner i toppen af dansk fodbold i 17 år, men på bagkant af fyringen som træner for Hobro IK åbner Ove Pedersen op for, at jobbet som træner i Hobro kan have været det sidste for den 62-årige tidligere Esbjerg, FC Midtjylland, OB og AGF-træner.

Ove Pedersen blev mandag fyret som træner for Hobro efter et års tid i stillingen, og det sker efter et lidt svært efterår, hvor Hobro har skullet kæmpe med selvtilliden efter nedrykningen fra Superligaen i sommer, men samtidig også et efterår, der gør, at Hobro overvintrer på førstepladsen i 1. Division.

Og spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der nu skal ske? Ove Pedersen holder alle døre åbne – også den der, hvor der står pension på. Om fremtiden siger han:

– Pyha – det har jeg slet ikke spekuleret på. Sådan har jeg haft det de sidste år. Jeg spekulerer ikke ret meget på fremtiden, og det har måske også noget med min alder at gøre. Jeg skal ikke bare ud og have et job for enhver pris. Jeg står i en situation, hvor jeg har mulighed for at trække stikket og stoppe med at arbejde. Men jeg har slet ikke tænkt på det endnu. Det er ikke sådan, at min arbejdsindsats har været svækket, siden jeg var ung. Nu vil jeg gå på ferie med et lille smil på læben og være tilfreds. Så vil jeg kigge på stillingen engang imellem og så nyde ferien. Så får jeg tid nok til at tænke på fremtiden, siger Ove Pedersen til BT.

I Hobro overtog han som sagt for et års tid siden fra Jonas Dal, der rykkede til Esbjerg. Netop Dal kan være et emne til stillingen i Hobro.

Ove Pedersen blev første gang kendt som Superliga-træner, da han førte FC Midtjylland op i landets bedste række. SIden har han været i Esbjerg af to omgange, AGF i et par år, FC Vestsjælland tre år, et enkelt år i OB, nogle måneder i Fredericia og altså senest i Hobro IK.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Viborg-boss afviser norsk storklub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FC København-handling går verden rundt 

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Manchester United henter comebacksejr

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Danske klubber vil have ham

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’