Politiker truer med at trække EfB-sponsorater

Byrådsmedlem i Esbjerg vil have kommunen til at trække sine sponsorater i Esbjerg fB, hvis ikke klubben får styr på arbejdsforholdene for spillerne.



Hvis spillernes udlægning står til troende, og klubben ikke retter op på tingen, vil byrådsmedlem i Esbjerg have kommunen til at sløjfe sine sponsorater af Esbjerg fB. Det skriver TV2.

Udmeldingen kommer fra socialdemokraten Karen Sandrini, der ligesom de fleste andre har læst spillernes åbne brev. Her beskriver de det, som de kalder “daglige trusler om fyringer, hånende, sexistiske og ydmygende bemærkninger, og hvad der efter vores opfattelse kan tolkes som regulær mobning, som rækker langt ud over de i forvejen vide rammer, der er i fodboldverdenen.”

Det er altså de arbejdsforhold, som Sandrini vil have kommunen til at bruge sin indflydelse for at rette op på. Esbjerg Kommune har sponsorater for cirka en halv million kroner i EfB.

– Hvis klubben ikke er villig til at imødekomme spillernes krav om respekt, mener jeg ikke, at Esbjerg Kommune skal støtte EfB med sponsoraftaler, siger Karen Sandrini til TV2 og understreger, at hun ikke vil blande i, om cheftræner Peter Hyballa skal fyres.

– Men hvis Esbjerg Kommune skal støtte klubben økonomisk, skal arbejdsforholdene være på plads.

En ekspert i arbejdsmiljø har også betegnet adfærden, hvis spillernes udlægning er korrekt, som “krænkende handlinger, der skaber et sundhedsskadeligt arbejdsmiljø med stor risiko for de enkelte spilleres mentale helbred.

Hyballa har til sit forsvar blandt andet beskyldt spillerne for at lyve. Fra klubbens ledelse og ejerskab er beskeden da også klar: Hyballa har stadig fuld opbakning.






TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Curaçao – Elfenbenskysten

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb