Politiker truer med at trække EfB-sponsorater

Byrådsmedlem i Esbjerg vil have kommunen til at trække sine sponsorater i Esbjerg fB, hvis ikke klubben får styr på arbejdsforholdene for spillerne.



Hvis spillernes udlægning står til troende, og klubben ikke retter op på tingen, vil byrådsmedlem i Esbjerg have kommunen til at sløjfe sine sponsorater af Esbjerg fB. Det skriver TV2.

Udmeldingen kommer fra socialdemokraten Karen Sandrini, der ligesom de fleste andre har læst spillernes åbne brev. Her beskriver de det, som de kalder “daglige trusler om fyringer, hånende, sexistiske og ydmygende bemærkninger, og hvad der efter vores opfattelse kan tolkes som regulær mobning, som rækker langt ud over de i forvejen vide rammer, der er i fodboldverdenen.”

Det er altså de arbejdsforhold, som Sandrini vil have kommunen til at bruge sin indflydelse for at rette op på. Esbjerg Kommune har sponsorater for cirka en halv million kroner i EfB.

– Hvis klubben ikke er villig til at imødekomme spillernes krav om respekt, mener jeg ikke, at Esbjerg Kommune skal støtte EfB med sponsoraftaler, siger Karen Sandrini til TV2 og understreger, at hun ikke vil blande i, om cheftræner Peter Hyballa skal fyres.

– Men hvis Esbjerg Kommune skal støtte klubben økonomisk, skal arbejdsforholdene være på plads.

En ekspert i arbejdsmiljø har også betegnet adfærden, hvis spillernes udlægning er korrekt, som “krænkende handlinger, der skaber et sundhedsskadeligt arbejdsmiljø med stor risiko for de enkelte spilleres mentale helbred.

Hyballa har til sit forsvar blandt andet beskyldt spillerne for at lyve. Fra klubbens ledelse og ejerskab er beskeden da også klar: Hyballa har stadig fuld opbakning.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

AC Milan vil hente Man Utd-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Frankrig – Spanien