Politiker truer med at trække EfB-sponsorater

Byrådsmedlem i Esbjerg vil have kommunen til at trække sine sponsorater i Esbjerg fB, hvis ikke klubben får styr på arbejdsforholdene for spillerne.



Hvis spillernes udlægning står til troende, og klubben ikke retter op på tingen, vil byrådsmedlem i Esbjerg have kommunen til at sløjfe sine sponsorater af Esbjerg fB. Det skriver TV2.

Udmeldingen kommer fra socialdemokraten Karen Sandrini, der ligesom de fleste andre har læst spillernes åbne brev. Her beskriver de det, som de kalder “daglige trusler om fyringer, hånende, sexistiske og ydmygende bemærkninger, og hvad der efter vores opfattelse kan tolkes som regulær mobning, som rækker langt ud over de i forvejen vide rammer, der er i fodboldverdenen.”

Det er altså de arbejdsforhold, som Sandrini vil have kommunen til at bruge sin indflydelse for at rette op på. Esbjerg Kommune har sponsorater for cirka en halv million kroner i EfB.

– Hvis klubben ikke er villig til at imødekomme spillernes krav om respekt, mener jeg ikke, at Esbjerg Kommune skal støtte EfB med sponsoraftaler, siger Karen Sandrini til TV2 og understreger, at hun ikke vil blande i, om cheftræner Peter Hyballa skal fyres.

– Men hvis Esbjerg Kommune skal støtte klubben økonomisk, skal arbejdsforholdene være på plads.

En ekspert i arbejdsmiljø har også betegnet adfærden, hvis spillernes udlægning er korrekt, som “krænkende handlinger, der skaber et sundhedsskadeligt arbejdsmiljø med stor risiko for de enkelte spilleres mentale helbred.

Hyballa har til sit forsvar blandt andet beskyldt spillerne for at lyve. Fra klubbens ledelse og ejerskab er beskeden da også klar: Hyballa har stadig fuld opbakning.





LIVE: ‘Største præstation i Superligaens historie’




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Det er ringe ad helvede til’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn