Politiker truer med at trække EfB-sponsorater

Byrådsmedlem i Esbjerg vil have kommunen til at trække sine sponsorater i Esbjerg fB, hvis ikke klubben får styr på arbejdsforholdene for spillerne.



Hvis spillernes udlægning står til troende, og klubben ikke retter op på tingen, vil byrådsmedlem i Esbjerg have kommunen til at sløjfe sine sponsorater af Esbjerg fB. Det skriver TV2.

Udmeldingen kommer fra socialdemokraten Karen Sandrini, der ligesom de fleste andre har læst spillernes åbne brev. Her beskriver de det, som de kalder “daglige trusler om fyringer, hånende, sexistiske og ydmygende bemærkninger, og hvad der efter vores opfattelse kan tolkes som regulær mobning, som rækker langt ud over de i forvejen vide rammer, der er i fodboldverdenen.”

Det er altså de arbejdsforhold, som Sandrini vil have kommunen til at bruge sin indflydelse for at rette op på. Esbjerg Kommune har sponsorater for cirka en halv million kroner i EfB.

– Hvis klubben ikke er villig til at imødekomme spillernes krav om respekt, mener jeg ikke, at Esbjerg Kommune skal støtte EfB med sponsoraftaler, siger Karen Sandrini til TV2 og understreger, at hun ikke vil blande i, om cheftræner Peter Hyballa skal fyres.

– Men hvis Esbjerg Kommune skal støtte klubben økonomisk, skal arbejdsforholdene være på plads.

En ekspert i arbejdsmiljø har også betegnet adfærden, hvis spillernes udlægning er korrekt, som “krænkende handlinger, der skaber et sundhedsskadeligt arbejdsmiljø med stor risiko for de enkelte spilleres mentale helbred.

Hyballa har til sit forsvar blandt andet beskyldt spillerne for at lyve. Fra klubbens ledelse og ejerskab er beskeden da også klar: Hyballa har stadig fuld opbakning.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen