Rapper køber dansk klub: Indbakken er rødglødende!

Den colombianske rapper Blessd har selv bekræftet, at han bliver en af Vendsyssels nye ejere. Vendsyssel-spilleren Philip Rejnhold byder colombianeren velkommen på trods af en sjov FIFA-reference.



Lidt colombiansk stjernestøv er ved at blive drysset ud over Hjørring.

Rapperen Blessd, der har 5,6 millioner følgere, har nemlig skrevet på Instagram tirsdag, at han bliver en af NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF's nye ejere. 

I samme opslag skrev colombianeren følgende. 

– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.

Den udtalelse har skabt stor latter i NordicBet Liga-klubben.

– Vi grinte af det, da vi så det. Man ved ikke helt, hvordan han har fremlagt det, og hvordan det skal tolkes. Om han er blevet fejlfortolket, ved jeg ikke, men vi studsede da lidt over det. Det var lidt komisk. Jeg er sikker på, at det er med de bedste intentioner og tanker bag, siger Vendsyssel-spilleren Philip Rejnhold i et interview med Tipsbladet. 

Vi har fået nogle sjove meddelelser om, at spillere gerne ville spille for vores ungdomshold, og klubben bare er 'the shit'.

Philip Rejnhold
Vendsyssel FF-spiller

Mandag aften gik Vendsyssel FF fra 5.500 til 53.000 følgere på Instagram, efter rapperen skrev opslaget angående Vendsyssel FF. 

Og det er heller ikke gået stille for sig hos Vendsyssel-spillernes sociale medier. 

– Det er meget god lir, at vi bliver spammet med alle mulige meddelelser og følgere fra Colombia, som vi ikke aner, hvem er. Vi trækker bare lidt på smilebåndet, og vi synes, at det er sjovt.

– Vi har alle sammen fået nogle følgere, som vi ikke kender til, men man kan se, at de er fra Colombia. Vi har fået nogle sjove meddelelser om, at spillere gerne ville spille for vores ungdomshold, og klubben bare er 'the shit'.

– Vi griner lidt af det. Jeg synes, at det er meget sjovt, at der bliver sat fokus på Vendsyssel af en rapper. De havde nok aldrig hørt om klubben før, men nu er de kæmpe fans.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_49

Foto: Alamy/Vendsyssel FF

Grundigt forarbejde
I dansk fodbold har man tidligere set eksempler på udenlandske ejerskaber, som er gået helt galt, eksempelvis i Jammerbugt FC. 

Rejnhold er dog ikke bekymret.

– Nu har vi fået at vide, at de er blevet godkendt af Divisionsforeningen, så på den måde er man noget mere rolig, end hvad man tidligere har set af mindre vellykkede udenlandske ejerskaber. Vi stoler helt klart på, at Jacob Andersen, klubbens ejer, ved, at det er det rigtige for klubben.

Har du nogensinde mødt Blessd?

– Nej, overhovedet ikke. Vi har fået at vide, at han kommer på besøg en enkelt gang eller to om året, og det er så det. Så er der nogle af de andre udenlandske ejere, der kommer til at være der på daglig basis.

Hvis man skulle tro, at det er tilfældigt, at Blessd har kastet sin kærlighed over Hjørring-klubben, tager man fejl.

–  Vi har fået at vide, at de har lavet deres forarbejde grundigt, og nu ved jeg, at de colombianske ejere har været oppe i klubben. De har kigget på klubben siden starten af foråret eller slutningen af vinteren omkring februar/marts.

– Det er ikke bare en klub, som de har fundet og tænkt: 'Det ser spændende ud'. De har undersøgt det hele og kigger på facilitterne. Vi havde også nogle colombianere på prøvetræning i sommer, så de har også set, hvordan klubben er fra unge spilleres synspunkt, afslutter Rejnhold med over for Tipsbladet. 

Vendsyssel FF er nummer ti i NordicBet Ligaen, og vi må se, om vi kommer til at se colombianske spillere i Hjørring.



Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer lige der’

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Her er Superligaens bedste stadion

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Vil have stjernetræner til Tottenham

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Teaser han for Brøndby-transfer? 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Barcelona sejrer i lokalopgør

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Jagtet af FCK – nu skifter han

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

‘Usandsynlig genopstandelse’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter