Lidt colombiansk stjernestøv er ved at blive drysset ud over Hjørring.
Rapperen Blessd, der har 5,6 millioner følgere, har nemlig skrevet på Instagram tirsdag, at han bliver en af NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF's nye ejere.
I samme opslag skrev colombianeren følgende.
– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.
Den udtalelse har skabt stor latter i NordicBet Liga-klubben.
– Vi grinte af det, da vi så det. Man ved ikke helt, hvordan han har fremlagt det, og hvordan det skal tolkes. Om han er blevet fejlfortolket, ved jeg ikke, men vi studsede da lidt over det. Det var lidt komisk. Jeg er sikker på, at det er med de bedste intentioner og tanker bag, siger Vendsyssel-spilleren Philip Rejnhold i et interview med Tipsbladet.
Vi har fået nogle sjove meddelelser om, at spillere gerne ville spille for vores ungdomshold, og klubben bare er 'the shit'.
Philip RejnholdVendsyssel FF-spiller
Mandag aften gik Vendsyssel FF fra 5.500 til 53.000 følgere på Instagram, efter rapperen skrev opslaget angående Vendsyssel FF.
Og det er heller ikke gået stille for sig hos Vendsyssel-spillernes sociale medier.
– Det er meget god lir, at vi bliver spammet med alle mulige meddelelser og følgere fra Colombia, som vi ikke aner, hvem er. Vi trækker bare lidt på smilebåndet, og vi synes, at det er sjovt.
– Vi har alle sammen fået nogle følgere, som vi ikke kender til, men man kan se, at de er fra Colombia. Vi har fået nogle sjove meddelelser om, at spillere gerne ville spille for vores ungdomshold, og klubben bare er 'the shit'.
– Vi griner lidt af det. Jeg synes, at det er meget sjovt, at der bliver sat fokus på Vendsyssel af en rapper. De havde nok aldrig hørt om klubben før, men nu er de kæmpe fans.
Artiklen fortsætter under billedet.

Grundigt forarbejde
I dansk fodbold har man tidligere set eksempler på udenlandske ejerskaber, som er gået helt galt, eksempelvis i Jammerbugt FC.
Rejnhold er dog ikke bekymret.
– Nu har vi fået at vide, at de er blevet godkendt af Divisionsforeningen, så på den måde er man noget mere rolig, end hvad man tidligere har set af mindre vellykkede udenlandske ejerskaber. Vi stoler helt klart på, at Jacob Andersen, klubbens ejer, ved, at det er det rigtige for klubben.
Har du nogensinde mødt Blessd?
– Nej, overhovedet ikke. Vi har fået at vide, at han kommer på besøg en enkelt gang eller to om året, og det er så det. Så er der nogle af de andre udenlandske ejere, der kommer til at være der på daglig basis.
Hvis man skulle tro, at det er tilfældigt, at Blessd har kastet sin kærlighed over Hjørring-klubben, tager man fejl.
– Vi har fået at vide, at de har lavet deres forarbejde grundigt, og nu ved jeg, at de colombianske ejere har været oppe i klubben. De har kigget på klubben siden starten af foråret eller slutningen af vinteren omkring februar/marts.
– Det er ikke bare en klub, som de har fundet og tænkt: 'Det ser spændende ud'. De har undersøgt det hele og kigger på facilitterne. Vi havde også nogle colombianere på prøvetræning i sommer, så de har også set, hvordan klubben er fra unge spilleres synspunkt, afslutter Rejnhold med over for Tipsbladet.
Vendsyssel FF er nummer ti i NordicBet Ligaen, og vi må se, om vi kommer til at se colombianske spillere i Hjørring.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER