Frederik Rønnow vendte tidligere på sæsonen tilbage for AC Horsens efter en længere skadesperiode. Den 22-årige talentfulde målmand kæmper i øjeblikket for at komme med den U/21-trup, som landstræner Jess Thorup udtager om mindre end tre uger.
Kontrakten med AC Horsens løber frem til sommeren 2017, men Frederik Rønnow sigter klar efter en højere hylde end 1. division
– Det er selvfølgelig klart, at jeg har nogen ambitioner, og de ambitioner er også mere, end hvor jeg er nu i 1. division i Horsens, men lige nu og her er det bare så langt væk, siger Frederik Rønnow til Tv2 Østjylland.
Målmanden har været sat i forbindelse med blandt andre OB, hvor der frem mod den kommende sæson er en uafklaret situation omkring førstekeeper Mads Toppels fremtid i klubben plus at reservekeeper Emil Ousager indstiller karrieren.
Læg dertil, at OB-sportsdirektør Jesper Hansen har et særdeles godt kendskab til Frederik Rønnow, da han er manden, der i AC Horsens-tiden forhandlede målmandens nuværende kontrakt på plads.
– Lige nu venter der et EM forude (U21-EM til sommer, red), og det har jeg fokus på, da jeg rigtig gerne vil med til det. Jeg forbereder mig bedst muligt til EM ved at præstere godt i Horsens i sæsonens sidste fem kampe. Så det er der, mit fokus ligger nu, og så må vi tage det andet til sommer. Men igen, selvfølgelig har man ambitioner, men omvendt kan jeg også sige, at Horsens betyder rigtig meget for mig, siger Frederik Rønnow.
OB-sportsdirektøren erkendte for nyligt over for Horsens Folkeblad, at Frederik Rønnow bestemt er et interessant emne for en klub som OB.
– Rønnow er en god ung målmand, som er spændende. Desværre har han været meget skadet, men ser ud til at være tilbage på sit gamle niveau, lød det fra Jesper Hansen.
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL
