Frederik Rønnow vendte tidligere på sæsonen tilbage for AC Horsens efter en længere skadesperiode. Den 22-årige talentfulde målmand kæmper i øjeblikket for at komme med den U/21-trup, som landstræner Jess Thorup udtager om mindre end tre uger.
Kontrakten med AC Horsens løber frem til sommeren 2017, men Frederik Rønnow sigter klar efter en højere hylde end 1. division
– Det er selvfølgelig klart, at jeg har nogen ambitioner, og de ambitioner er også mere, end hvor jeg er nu i 1. division i Horsens, men lige nu og her er det bare så langt væk, siger Frederik Rønnow til Tv2 Østjylland.
Målmanden har været sat i forbindelse med blandt andre OB, hvor der frem mod den kommende sæson er en uafklaret situation omkring førstekeeper Mads Toppels fremtid i klubben plus at reservekeeper Emil Ousager indstiller karrieren.
Læg dertil, at OB-sportsdirektør Jesper Hansen har et særdeles godt kendskab til Frederik Rønnow, da han er manden, der i AC Horsens-tiden forhandlede målmandens nuværende kontrakt på plads.
– Lige nu venter der et EM forude (U21-EM til sommer, red), og det har jeg fokus på, da jeg rigtig gerne vil med til det. Jeg forbereder mig bedst muligt til EM ved at præstere godt i Horsens i sæsonens sidste fem kampe. Så det er der, mit fokus ligger nu, og så må vi tage det andet til sommer. Men igen, selvfølgelig har man ambitioner, men omvendt kan jeg også sige, at Horsens betyder rigtig meget for mig, siger Frederik Rønnow.
OB-sportsdirektøren erkendte for nyligt over for Horsens Folkeblad, at Frederik Rønnow bestemt er et interessant emne for en klub som OB.
– Rønnow er en god ung målmand, som er spændende. Desværre har han været meget skadet, men ser ud til at være tilbage på sit gamle niveau, lød det fra Jesper Hansen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
