Frederik Rønnow vendte tidligere på sæsonen tilbage for AC Horsens efter en længere skadesperiode. Den 22-årige talentfulde målmand kæmper i øjeblikket for at komme med den U/21-trup, som landstræner Jess Thorup udtager om mindre end tre uger.
Kontrakten med AC Horsens løber frem til sommeren 2017, men Frederik Rønnow sigter klar efter en højere hylde end 1. division
– Det er selvfølgelig klart, at jeg har nogen ambitioner, og de ambitioner er også mere, end hvor jeg er nu i 1. division i Horsens, men lige nu og her er det bare så langt væk, siger Frederik Rønnow til Tv2 Østjylland.
Målmanden har været sat i forbindelse med blandt andre OB, hvor der frem mod den kommende sæson er en uafklaret situation omkring førstekeeper Mads Toppels fremtid i klubben plus at reservekeeper Emil Ousager indstiller karrieren.
Læg dertil, at OB-sportsdirektør Jesper Hansen har et særdeles godt kendskab til Frederik Rønnow, da han er manden, der i AC Horsens-tiden forhandlede målmandens nuværende kontrakt på plads.
– Lige nu venter der et EM forude (U21-EM til sommer, red), og det har jeg fokus på, da jeg rigtig gerne vil med til det. Jeg forbereder mig bedst muligt til EM ved at præstere godt i Horsens i sæsonens sidste fem kampe. Så det er der, mit fokus ligger nu, og så må vi tage det andet til sommer. Men igen, selvfølgelig har man ambitioner, men omvendt kan jeg også sige, at Horsens betyder rigtig meget for mig, siger Frederik Rønnow.
OB-sportsdirektøren erkendte for nyligt over for Horsens Folkeblad, at Frederik Rønnow bestemt er et interessant emne for en klub som OB.
– Rønnow er en god ung målmand, som er spændende. Desværre har han været meget skadet, men ser ud til at være tilbage på sit gamle niveau, lød det fra Jesper Hansen.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT
