Til sommer kan Younes Bakiz måske tage skridtet fra NordicBet Ligaen til Superligaen.
Den 21-årige offensivspiller har været en profil i FC Roskilde, hvor han i denne sæson har leveret seks mål på 18 kampe i NordicBet Ligaen og dermed er holdets topscorer i rækken. Og det er ikke gået ubemærket hen.
Denne sommer har Younes Bakiz nemlig kontraktudløb, og selvom fodbolden har ligget stille i store dele af foråret, har han modtaget en del henvendelser – blandt andet fra Superliga-klubber.
– Jeg har lidt at tænke over sammen med min agent. Der har været lidt forskellige henvendelser og ret mange i det seneste halve år. Der er noget, der er meget tættere på end andet, men der er ikke skrevet under på noget endnu, siger Younes Bakiz til tipsbladet.dk og fortsætter:
Læs også:Overblik: Så meget får NordicBet Liga-klubberne i lønkompensation
– Der har været henvendelser fra Superliga-klubber, men hvor jeg ender henne, ved jeg som sagt stadig ikke. Men det er klart, at det er et mål for mig at spille Superliga meget snart. Jeg synes, jeg har været god i den seneste halvanden sæson, så jeg føler, at jeg er klar og rustet til at spille Superligaen.
Allerede i vinter var der interesse for Bakiz, men dengang stod prisen i vejen. Det gør den nu ikke længere, da kontrakten udløber, og han derfor kan erhverves på en fri transfer.
I en tid, hvor coronakrisen har sat sit præg på flere klubbers økonomi, kan det måske ende med at være en fordel for den unge Roskilde-profil.
– I vinter ville jeg rigtig gerne prøve mig på et nyt niveau, og der var måske også en klub eller to, der var klar til at hente mig, men der skræmte transfersummen dem væk. For mit vedkommende tror jeg, at det er godt for mig at være at være kontaktløs. Der er måske nogle lidt større klubber, som ville gå efter dyrere spillere, men kan gå efter mig nu, fordi jeg er yngre og måske skal have lidt mindre i løn, siger Younes Bakiz.
Overvejer kort forlængelse i FC Roskilde
I første omgang skal Younes Bakiz dog træffe en beslutning, om han vil spille sæsonen færdig i FC Roskilde eller ej.
Efter en aftale mellem Divisionsforeningen og Spillerforeningen er alle spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen blevet tilbudt en måneds forlængelse af deres respektive klubber, så spillerne ikke står uden kontrakt, før sæsonen er færdigspillet.
– Vi er alle sammen blevet tilbudt den ekstra forlængelse, og der er mig og min agent ved at finde ud af, om det er noget, vi kommer til at takke ja til. Men som udgangspunkt er jeg positivt stemt ved at spille sæsonen færdig. Det er ærgerligt, hvis alle holdene mister halvdelen af deres spillere til de vigtigste kampe. Men man skal også tage stilling til, om det er godt for en selv, for hvad nu hvis man bliver skadet og så videre, siger Bakiz, der dog nyder at være tilbage på træningsbanen i Roskilde:
– Det er fantastisk at være tilbage. Jeg tror, at vi alle sammen har savnet det meget. For mit vedkommende har jeg aldrig haft en skade, der har holdt mig ude på noget tidspunkt i de seneste mange år, så det er første gang, jeg var så lang tid væk fra fodbolden. Man finder næsten glæden igen. Nogle gange glemmer man lidt at nyde det.
Bakiz og resten af FC Roskile-mandskabet skal i aktion i NordicBet Ligaen den 31. maj, hvor Nykøbing FC er modstanderen. Før det opgør er FC Roskilde på sidstepladsen i rækken med 16 point efter 20 spillerunder.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sendt hjem fra FC København-træning
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
