Roskilde-topscorer med udløb: Der har været henvendelser fra Superligaen

Efter en god sæson i FC Roskilde er der interesse i den unge offensivspiller fra Superligaen.



Til sommer kan Younes Bakiz måske tage skridtet fra NordicBet Ligaen til Superligaen.

Den 21-årige offensivspiller har været en profil i FC Roskilde, hvor han i denne sæson har leveret seks mål på 18 kampe i NordicBet Ligaen og dermed er holdets topscorer i rækken. Og det er ikke gået ubemærket hen.

Denne sommer har Younes Bakiz nemlig kontraktudløb, og selvom fodbolden har ligget stille i store dele af foråret, har han modtaget en del henvendelser – blandt andet fra Superliga-klubber.

– Jeg har lidt at tænke over sammen med min agent. Der har været lidt forskellige henvendelser og ret mange i det seneste halve år. Der er noget, der er meget tættere på end andet, men der er ikke skrevet under på noget endnu, siger Younes Bakiz til tipsbladet.dk og fortsætter:

Læs også:Overblik: Så meget får NordicBet Liga-klubberne i lønkompensation

– Der har været henvendelser fra Superliga-klubber, men hvor jeg ender henne, ved jeg som sagt stadig ikke. Men det er klart, at det er et mål for mig at spille Superliga meget snart. Jeg synes, jeg har været god i den seneste halvanden sæson, så jeg føler, at jeg er klar og rustet til at spille Superligaen.

Allerede i vinter var der interesse for Bakiz, men dengang stod prisen i vejen. Det gør den nu ikke længere, da kontrakten udløber, og han derfor kan erhverves på en fri transfer.

I en tid, hvor coronakrisen har sat sit præg på flere klubbers økonomi, kan det måske ende med at være en fordel for den unge Roskilde-profil.

– I vinter ville jeg rigtig gerne prøve mig på et nyt niveau, og der var måske også en klub eller to, der var klar til at hente mig, men der skræmte transfersummen dem væk. For mit vedkommende tror jeg, at det er godt for mig at være at være kontaktløs. Der er måske nogle lidt større klubber, som ville gå efter dyrere spillere, men kan gå efter mig nu, fordi jeg er yngre og måske skal have lidt mindre i løn, siger Younes Bakiz.

Overvejer kort forlængelse i FC Roskilde
I første omgang skal Younes Bakiz dog træffe en beslutning, om han vil spille sæsonen færdig i FC Roskilde eller ej.

Efter en aftale mellem Divisionsforeningen og Spillerforeningen er alle spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen blevet tilbudt en måneds forlængelse af deres respektive klubber, så spillerne ikke står uden kontrakt, før sæsonen er færdigspillet. 

– Vi er alle sammen blevet tilbudt den ekstra forlængelse, og der er mig og min agent ved at finde ud af, om det er noget, vi kommer til at takke ja til. Men som udgangspunkt er jeg positivt stemt ved at spille sæsonen færdig. Det er ærgerligt, hvis alle holdene mister halvdelen af deres spillere til de vigtigste kampe. Men man skal også tage stilling til, om det er godt for en selv, for hvad nu hvis man bliver skadet og så videre, siger Bakiz, der dog nyder at være tilbage på træningsbanen i Roskilde:

– Det er fantastisk at være tilbage. Jeg tror, at vi alle sammen har savnet det meget. For mit vedkommende har jeg aldrig haft en skade, der har holdt mig ude på noget tidspunkt i de seneste mange år, så det er første gang, jeg var så lang tid væk fra fodbolden. Man finder næsten glæden igen. Nogle gange glemmer man lidt at nyde det.

Bakiz og resten af FC Roskile-mandskabet skal i aktion i NordicBet Ligaen den 31. maj, hvor Nykøbing FC er modstanderen. Før det opgør er FC Roskilde på sidstepladsen i rækken med 16 point efter 20 spillerunder. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

“Du er en fucking maskine!”

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Mexico – England

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller