Roskilde-topscorer med udløb: Der har været henvendelser fra Superligaen

Efter en god sæson i FC Roskilde er der interesse i den unge offensivspiller fra Superligaen.



Til sommer kan Younes Bakiz måske tage skridtet fra NordicBet Ligaen til Superligaen.

Den 21-årige offensivspiller har været en profil i FC Roskilde, hvor han i denne sæson har leveret seks mål på 18 kampe i NordicBet Ligaen og dermed er holdets topscorer i rækken. Og det er ikke gået ubemærket hen.

Denne sommer har Younes Bakiz nemlig kontraktudløb, og selvom fodbolden har ligget stille i store dele af foråret, har han modtaget en del henvendelser – blandt andet fra Superliga-klubber.

– Jeg har lidt at tænke over sammen med min agent. Der har været lidt forskellige henvendelser og ret mange i det seneste halve år. Der er noget, der er meget tættere på end andet, men der er ikke skrevet under på noget endnu, siger Younes Bakiz til tipsbladet.dk og fortsætter:

Læs også:Overblik: Så meget får NordicBet Liga-klubberne i lønkompensation

– Der har været henvendelser fra Superliga-klubber, men hvor jeg ender henne, ved jeg som sagt stadig ikke. Men det er klart, at det er et mål for mig at spille Superliga meget snart. Jeg synes, jeg har været god i den seneste halvanden sæson, så jeg føler, at jeg er klar og rustet til at spille Superligaen.

Allerede i vinter var der interesse for Bakiz, men dengang stod prisen i vejen. Det gør den nu ikke længere, da kontrakten udløber, og han derfor kan erhverves på en fri transfer.

I en tid, hvor coronakrisen har sat sit præg på flere klubbers økonomi, kan det måske ende med at være en fordel for den unge Roskilde-profil.

– I vinter ville jeg rigtig gerne prøve mig på et nyt niveau, og der var måske også en klub eller to, der var klar til at hente mig, men der skræmte transfersummen dem væk. For mit vedkommende tror jeg, at det er godt for mig at være at være kontaktløs. Der er måske nogle lidt større klubber, som ville gå efter dyrere spillere, men kan gå efter mig nu, fordi jeg er yngre og måske skal have lidt mindre i løn, siger Younes Bakiz.

Overvejer kort forlængelse i FC Roskilde
I første omgang skal Younes Bakiz dog træffe en beslutning, om han vil spille sæsonen færdig i FC Roskilde eller ej.

Efter en aftale mellem Divisionsforeningen og Spillerforeningen er alle spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen blevet tilbudt en måneds forlængelse af deres respektive klubber, så spillerne ikke står uden kontrakt, før sæsonen er færdigspillet. 

– Vi er alle sammen blevet tilbudt den ekstra forlængelse, og der er mig og min agent ved at finde ud af, om det er noget, vi kommer til at takke ja til. Men som udgangspunkt er jeg positivt stemt ved at spille sæsonen færdig. Det er ærgerligt, hvis alle holdene mister halvdelen af deres spillere til de vigtigste kampe. Men man skal også tage stilling til, om det er godt for en selv, for hvad nu hvis man bliver skadet og så videre, siger Bakiz, der dog nyder at være tilbage på træningsbanen i Roskilde:

– Det er fantastisk at være tilbage. Jeg tror, at vi alle sammen har savnet det meget. For mit vedkommende har jeg aldrig haft en skade, der har holdt mig ude på noget tidspunkt i de seneste mange år, så det er første gang, jeg var så lang tid væk fra fodbolden. Man finder næsten glæden igen. Nogle gange glemmer man lidt at nyde det.

Bakiz og resten af FC Roskile-mandskabet skal i aktion i NordicBet Ligaen den 31. maj, hvor Nykøbing FC er modstanderen. Før det opgør er FC Roskilde på sidstepladsen i rækken med 16 point efter 20 spillerunder. 



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

I chok over Nicolai Poulsen

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Overraskende nyt om Lukas Engel

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris