Sensation i 1. division: Hvad skete der lige her?

Vendsyssels målmand kan stadig ikke helt fatte, hvad der skete fredag aften.



Mogens Krogh gjorde det mod AGF i 90'erne. Steffen Rasmussens mål mod AaB står også indprintet på nethinden hos de fleste Superliga-seere i nyere tid. Og i international fodbold scorede Alisson et livsvigtigt mål for Liverpool for få sæsoner siden. 

Det sker en sjælden gang imellem, at målmænd bevæger sig op i modstanderens felt og scorer mål, man som fodboldseer ikke lige glemmer foreløbig. 

Fredag skete det igen i en dansk kontekst, da Vendsyssel hentede 2-2 ude mod Hillerød til allersidst på et mål af keeperen Lasse Schulz, der havde sneget sig med op på det sidste hjørnespark i kampen, hvor Vendsyssel jagtede en udligning. Se målet herunder:

Flere dage senere kan man stadig høre på hovedpersonen, at han er lettere chokeret over, hvad der egentlig helt præcist skete fredag aften, hvor han pludselig stjal hovedrollen fuldstændig.

– Det sker ikke lige hver dag, så jeg var lige så overrasket som alle andre, indleder Lasse Schulz, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, og fortsætter:

– Det var ret heldigt, at bolden landede lige foran mig, for jeg missede mit hovedstød. Jeg er desværre ikke angriber, så min timing er ikke så god, når jeg skal heade. Heldigvis fik jeg en chance mere, griner han og fortsætter:

– Jeg har prøvet at være med fremme to gange før, da jeg spillede på Greuther Fürths andethold, men jeg har aldrig ramt bolden. Så da den rent faktisk kom hen til mig, tænkte jeg: Hvad skal der lige her? Da den så landede for fødderne af mig, og jeg skød, var jeg så bange for at sparke forbi mål. Jeg ramte den med ydersiden af foden, så jeg tænkte: ”Fuck, jeg skyder på stolpen”, men så gik den ind. 

Han kalder det for et surrealistisk øjeblik, som man også lige skulle fordøje nede i omklædningsrummet efter slutfløjt kort tid efter målet. 

– Vi lo egentlig bare af det i omklædningsrummet. Det var bare sjovt. Det føltes lidt som en joke. ”Haha, målmanden scorede”, du ved. Det er ikke rigtig normalt.

Selv om Schulz har fået smag for kunsten at score mål, så ligger der dog ikke lige et positionsskift og venter lige rundt om hjørnet. Til gengæld skal han da ikke afvise, at han allerede har set målet op til flere gange efterfølgende.

– Jeg så det tidligere i dag (mandag, red.), da vi evaluerede på kampen, og så så jeg det efter kampen med min venner. Min far sendte det også til vores familiechat, påpeger han. 

Det forstår man godt. Målet var Schulz' første som professionel fodboldspiller.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brian Riemer giver råd til storklub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Til tider virkede han modløs og opgivende

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Peger på særligt problem for Superligaen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique