Sensation i 1. division: Hvad skete der lige her?

Vendsyssels målmand kan stadig ikke helt fatte, hvad der skete fredag aften.



Mogens Krogh gjorde det mod AGF i 90'erne. Steffen Rasmussens mål mod AaB står også indprintet på nethinden hos de fleste Superliga-seere i nyere tid. Og i international fodbold scorede Alisson et livsvigtigt mål for Liverpool for få sæsoner siden. 

Det sker en sjælden gang imellem, at målmænd bevæger sig op i modstanderens felt og scorer mål, man som fodboldseer ikke lige glemmer foreløbig. 

Fredag skete det igen i en dansk kontekst, da Vendsyssel hentede 2-2 ude mod Hillerød til allersidst på et mål af keeperen Lasse Schulz, der havde sneget sig med op på det sidste hjørnespark i kampen, hvor Vendsyssel jagtede en udligning. Se målet herunder:

Flere dage senere kan man stadig høre på hovedpersonen, at han er lettere chokeret over, hvad der egentlig helt præcist skete fredag aften, hvor han pludselig stjal hovedrollen fuldstændig.

– Det sker ikke lige hver dag, så jeg var lige så overrasket som alle andre, indleder Lasse Schulz, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, og fortsætter:

– Det var ret heldigt, at bolden landede lige foran mig, for jeg missede mit hovedstød. Jeg er desværre ikke angriber, så min timing er ikke så god, når jeg skal heade. Heldigvis fik jeg en chance mere, griner han og fortsætter:

– Jeg har prøvet at være med fremme to gange før, da jeg spillede på Greuther Fürths andethold, men jeg har aldrig ramt bolden. Så da den rent faktisk kom hen til mig, tænkte jeg: Hvad skal der lige her? Da den så landede for fødderne af mig, og jeg skød, var jeg så bange for at sparke forbi mål. Jeg ramte den med ydersiden af foden, så jeg tænkte: ”Fuck, jeg skyder på stolpen”, men så gik den ind. 

Han kalder det for et surrealistisk øjeblik, som man også lige skulle fordøje nede i omklædningsrummet efter slutfløjt kort tid efter målet. 

– Vi lo egentlig bare af det i omklædningsrummet. Det var bare sjovt. Det føltes lidt som en joke. ”Haha, målmanden scorede”, du ved. Det er ikke rigtig normalt.

Selv om Schulz har fået smag for kunsten at score mål, så ligger der dog ikke lige et positionsskift og venter lige rundt om hjørnet. Til gengæld skal han da ikke afvise, at han allerede har set målet op til flere gange efterfølgende.

– Jeg så det tidligere i dag (mandag, red.), da vi evaluerede på kampen, og så så jeg det efter kampen med min venner. Min far sendte det også til vores familiechat, påpeger han. 

Det forstår man godt. Målet var Schulz' første som professionel fodboldspiller.



Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

‘Han skal ingen steder’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Han er fuldstændig vanvittig

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Storklubber følger FCN-juvel

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

Vild Diant Ramaj-historie

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes