Sensation i 1. division: Hvad skete der lige her?

Vendsyssels målmand kan stadig ikke helt fatte, hvad der skete fredag aften.



Mogens Krogh gjorde det mod AGF i 90'erne. Steffen Rasmussens mål mod AaB står også indprintet på nethinden hos de fleste Superliga-seere i nyere tid. Og i international fodbold scorede Alisson et livsvigtigt mål for Liverpool for få sæsoner siden. 

Det sker en sjælden gang imellem, at målmænd bevæger sig op i modstanderens felt og scorer mål, man som fodboldseer ikke lige glemmer foreløbig. 

Fredag skete det igen i en dansk kontekst, da Vendsyssel hentede 2-2 ude mod Hillerød til allersidst på et mål af keeperen Lasse Schulz, der havde sneget sig med op på det sidste hjørnespark i kampen, hvor Vendsyssel jagtede en udligning. Se målet herunder:

Flere dage senere kan man stadig høre på hovedpersonen, at han er lettere chokeret over, hvad der egentlig helt præcist skete fredag aften, hvor han pludselig stjal hovedrollen fuldstændig.

– Det sker ikke lige hver dag, så jeg var lige så overrasket som alle andre, indleder Lasse Schulz, da Tipsbladet fanger ham over telefonen, og fortsætter:

– Det var ret heldigt, at bolden landede lige foran mig, for jeg missede mit hovedstød. Jeg er desværre ikke angriber, så min timing er ikke så god, når jeg skal heade. Heldigvis fik jeg en chance mere, griner han og fortsætter:

– Jeg har prøvet at være med fremme to gange før, da jeg spillede på Greuther Fürths andethold, men jeg har aldrig ramt bolden. Så da den rent faktisk kom hen til mig, tænkte jeg: Hvad skal der lige her? Da den så landede for fødderne af mig, og jeg skød, var jeg så bange for at sparke forbi mål. Jeg ramte den med ydersiden af foden, så jeg tænkte: ”Fuck, jeg skyder på stolpen”, men så gik den ind. 

Han kalder det for et surrealistisk øjeblik, som man også lige skulle fordøje nede i omklædningsrummet efter slutfløjt kort tid efter målet. 

– Vi lo egentlig bare af det i omklædningsrummet. Det var bare sjovt. Det føltes lidt som en joke. ”Haha, målmanden scorede”, du ved. Det er ikke rigtig normalt.

Selv om Schulz har fået smag for kunsten at score mål, så ligger der dog ikke lige et positionsskift og venter lige rundt om hjørnet. Til gengæld skal han da ikke afvise, at han allerede har set målet op til flere gange efterfølgende.

– Jeg så det tidligere i dag (mandag, red.), da vi evaluerede på kampen, og så så jeg det efter kampen med min venner. Min far sendte det også til vores familiechat, påpeger han. 

Det forstår man godt. Målet var Schulz' første som professionel fodboldspiller.






Ancelotti peger på Superligaens største stjerne


Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Andreas Christensen roser FC København

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Landstræner uenig med Ronaldo

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Brøndby-stjerne skadet

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Neuers ord ramte Højbjerg

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski