Silkeborg IF ærgrer sig over, at Nicklas Røjkjær er skiftet til FC København. Klubben vil i fremtiden ikke acceptere, at talenter smutter gratis, når de får værdi for SIF.

I sommer tog Kasper Dolberg til Ajax - med en lille kompensation til Silkeborg IF - og til sommer smutter endnu et af klubbens gode talenter i form af Nicklas Røjkjær. Denne gang får SIF dog ingen kompensation, for Røjkjær skifter til FC København. Røjkjær forklarede det selv med, at han ikke følte, der blev satset nok på ham.

SIF's sportschef, Jesper Stüker, forklarer sig nu i et indlæg på klubbens hjemmeside. Han er ikke overraskende træt af, at Silkeborg IF hverken har fået gavn af Røjkjær på førsteholdet eller fået en transfersum for den 17-årige offensivspiller, der aktuelt er topscorer i U19-ligaen.

Men Jesper Stüker mener i høj grad, at det er ydre omstændigheder der er med til at påvirke. Således skyder han blandt andet på agenter, ligesom han savner klubfølelse hos de unge spillere.

- Skal dette system fungere, kræver det commitment og forståelse fra spillere, forældre og agenter for, at klubben på et tidspunkt skal gives mulighed for at indfri investeringen via et salg eller spilletid på førsteholdet. Jeg vil tillade mig at sige, at det skylder de både klubben og de personer, som ud over dem har lagt en stor indsats i, at de når langt. Ønsker de ikke det, er de med til at fjerne eksistensgrundlaget for dem, de egentlig burde takke for, at de er nået så langt, siger Jesper Stüker til klubbens hjemmeside.

- Vi kan ikke længere leve med, at spillere, der tilbydes kontraktforlængelse, ikke vil forlænge, når de begynder at have en værdi for os. Vi kan ikke acceptere, at vort set up og kvalitet udnyttes som springbræt til andre klubber, uden at vi som klub drager nytte af investeringen, siger han videre.

I den konkrete sag med Nicklas Røjkjær siger Jesper Stüker mellem linjerne, at SIF har overholdt aftalerne og er blevet ført bag lyset.

- Det er vigtigt at understrege, at det er mennesker, vi har med at gøre, og at vi ønsker et tillidsfuldt og ærligt samarbejde og forventningsafstemning, men også respekterer det frie valg. Så er det blot vigtigt, at ærligheden og tilliden går begge veje, og at der ikke ændres holdning undervejs i forløbet. Vi har også udtrykt ærlighed og forventninger til Nicklas Røjkjær, så han fuldt ud er bevidstgjort om ovenstående, men vores erfaring er jo så blevet, at vi må være mere konsekvente i de krav, vi fremsætter for spillere, forældre og agenter, da vi ellers risikerer at trække det korteste strå for ofte. Vi har ønske om, på trods af nutidens trends og mange muligheder, at have spillere, som har en vis grad af klubfølelse og ejerskab til lige netop Vision 2018 i SIF, som de er vokset op i. Og at overskud, format og vilje er gensidig og gælder hele vejen, siger Jesper Stüker.

SENESTE NYT...
OP | NED