Det kom som lidt af en overraskelse, da FC Helsingør i sæsonen 2016/2017 rykkede op i Superligaen, for holdet var dengang uden et fuldtidssetup, og faciliteterne var heller ikke just til Superliga. Derfor måtte man – udover en opgradering på spillersiden – også opgradere på faciliteterne, og det betød blandt andet, at der blev indkøbt containertårne, som kunne bruges til tv-kameraer, ligesom der blev købt en stor siddetribune til fans af udebaneholdet.
Men siddetribunen og tv-tårnene skal ikke længere være i FC Helsingør – faciliteterne skifter klub. Det skriver Helsingør Dagblad.
I stedet for at være til gavn for et hold i 2. Division skal de fremover servicere Fremad Amager, der ligger i den næstbedste række i Danmark, NordicBet Ligaen og har ambitioner om at komme i Superligaen.
Det bekræfter Fremad Amagers COO, Janus Kyhl, der har en fortid som direktør i FC Helsingør og faktisk var manden, der købte faciliteterne dengang.
– Det er bestyrelsen for Fremad Amager, der har besluttet sig for at købe tribunen og containerne, og da jeg er en del af den, så har jeg selvfølgelig også spillet en rolle i den sag, siger Janus Kyhl til Helsingør Dagblad.
Det fremgår ikke, hvor lang en aftale faciliteterne har fået med Fremad Amager, eller hvad de har kostet i transfersum.
FC Helsingør fik en enkelt sæson i Superligaen og er siden rykket ned i 2. Division, og selv om man er på vej tilbage til NordicBet Ligaen, er der sket meget de sidste par år. Der er et nyt stadion på vej i Helsingør, og her har det ikke været muligt at få tribunen med, og derfor har man solgt tingene.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:Droppede Nicki Bille: Nu henter Ishøj endnu en stor profil
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Colombia – Portugal
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
