SL-nedrykker henter angriber i FC Nordsjælland

Vejle Boldklub har nu hentet angriberen Andreas Bredahl, der forlader FC Nordsjælland på en fri transfer.



Vejle Boldklub har mandag forstærket offensiven, idet Superliga-nedrykkerne har valgt at hente angriberen Andreas Bredahl på en fri transfer. 

Det skriver Vejle Boldklub på klubbens hjemmeside. Her forklarer sportsdirektør Marius Adrian Nicolae endvidere, hvorfor Superliga-nedrykkerne har valgt at hente den 19-årige Andreas Bredahl, der i sidste sæson opnåede fem Superliga-kampe for FC Nordsjælland. 

– Andreas Bredahl er en ung dansk spiller med et stort potentiale, og han passer godt til vores strategi. Han er en god afslutter, evner at score mål og var inde i en god periode i FC Nordsjælland, inden man ikke kunne blive enige om at fortsætte samarbejdet. Da opstod muligheden for at hente ham til Vejle Boldklub, og jeg er meget tilfreds med, at det er hos os i Vejle, at Andreas skal fortsætte sin lovende udvikling, siger Marius Adrian Nicolae således.

– I Vejle har Andreas nu fået en gylden mulighed for at vise, hvad han kan, og hvis han formår det, er jeg overbevist om, at han bliver et stort aktiv for os.

Andreas Bredahl glæder sig også selv over skiftet til Vejle Boldklub. 

– Efter jeg forlod FC Nordsjælland, har jeg haft ferie og en masse tid til at træffe den rigtige beslutning. Da jeg først hørte om muligheden for at komme til Vejle Boldklub, syntes jeg, at det lød som en meget god mulighed for mig, og efter nogle rigtig gode samtaler med Ivan og Marius var jeg ikke i tvivl, siger angriberen således.

– VB er en stor klub med mange fans, og den hører til i Superligaen. Jeg er opsat på at gøre mit allerbedste og vise byen og mine nye holdkammerater, at man kan regne med mig. Jeg glæder mig meget til at komme i gang her, fortæller Andreas Bredahl.

Andreas Bredahl nåede at spille 12 førsteholdskampe for FC Nordsjælland. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover

Spanien – Østrig

Rooney: Her er Englands store problem

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

PL-træner blev fyret over E-mail

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

De køber ham for 740 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub