21 Esbjerg-spiller står i dag frem i et åbent brev til klubbens ledelse og kritiserer i hårde vendinger cheftræner Peter Hyballa og hans stab. Det initiativ bakkes i Ugeavisen Esbjerg op af Michael Sahl Hansen, direktør i Spillerforeningen.
Han roser spillerne for at stå sammen og kalder det “en super stærk spillertrup”, der står i en svær situation.
Spillerne sendte først brevet til klubbens ledelse og ejerskab, men fik ikke den ønskede reaktion. Derfor ser den sig nu nødsaget til at dele sine frustrationer offentligt.
– Det brev bliver skrevet, netop fordi spillerne har følt sig negligeret og ikke er blevet hørt, og fordi at man i EfB nu stiller spørgsmålstegn ved, om det overhovedet er sket. For det har været lige præcis sådan, som det har været beskrevet. Der er et forfærdeligt arbejdsmiljø i klubben, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.
I brevet skriver de 21 navngivne spillere, at “Peter Hyballa har efter vores klare opfattelse hverken de fornødne faglige eller menneskelige egenskaber til at lede spillertruppen.” De beskylder ham også for at se bort fra lægers og fysioterapeuters faglige vurderinger, hvad angår træning og skadesbehandling.
Derudover fortæller de om ydmydelser, mobning og trusler om fyring. Læs brevets fulde indhold her.
De 21 underskrivere er: Simon Bækgård, Jeppe Brinch, Jeppe Højbjerg, Jakob Ankersen, Mads Larsen, Kevin Conboy, Zean Dallügge, Mads Kikkenborg, Emil Holten, Patrick Egelund, Jonas Mortensen, Yuriy Yakovenko, Lasha Parunashvili, Marcus Kristensen, Kristoffer Lund Hansen, Marcus W. Hansen, Oliver Svendsen, Mads Borchers, Marcus Gudmann, Viktor Tranberg og Phun Mang.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
