Støtter EfB-spillere: Forfærdeligt miljø i klubben

Spillerforeningen bakker op om spillerne i Esbjerg fB, der har sendt et åbent brev, hvori de udstiller cheftræner Peter Hyballas mangel på “de fornødne faglige eller menneskelige egenskaber til at lede spillertruppen”.



21 Esbjerg-spiller står i dag frem i et åbent brev til klubbens ledelse og kritiserer i hårde vendinger cheftræner Peter Hyballa og hans stab. Det initiativ bakkes i Ugeavisen Esbjerg op af Michael Sahl Hansen, direktør i Spillerforeningen.

Han roser spillerne for at stå sammen og kalder det “en super stærk spillertrup”, der står i en svær situation.

Spillerne sendte først brevet til klubbens ledelse og ejerskab, men fik ikke den ønskede reaktion. Derfor ser den sig nu nødsaget til at dele sine frustrationer offentligt.

– Det brev bliver skrevet, netop fordi spillerne har følt sig negligeret og ikke er blevet hørt, og fordi at man i EfB nu stiller spørgsmålstegn ved, om det overhovedet er sket. For det har været lige præcis sådan, som det har været beskrevet. Der er et forfærdeligt arbejdsmiljø i klubben, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.

I brevet skriver de 21 navngivne spillere, at “Peter Hyballa har efter vores klare opfattelse hverken de fornødne faglige eller menneskelige egenskaber til at lede spillertruppen.” De beskylder ham også for at se bort fra lægers og fysioterapeuters faglige vurderinger, hvad angår træning og skadesbehandling.

Derudover fortæller de om ydmydelser, mobning og trusler om fyring. Læs brevets fulde indhold her.

De 21 underskrivere er: Simon Bækgård, Jeppe Brinch, Jeppe Højbjerg, Jakob Ankersen, Mads Larsen, Kevin Conboy, Zean Dallügge, Mads Kikkenborg, Emil Holten, Patrick Egelund, Jonas Mortensen, Yuriy Yakovenko, Lasha Parunashvili, Marcus Kristensen, Kristoffer Lund Hansen, Marcus W. Hansen, Oliver Svendsen, Mads Borchers, Marcus Gudmann, Viktor Tranberg og Phun Mang.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kasper Hjulmand fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar