21 Esbjerg-spiller står i dag frem i et åbent brev til klubbens ledelse og kritiserer i hårde vendinger cheftræner Peter Hyballa og hans stab. Det initiativ bakkes i Ugeavisen Esbjerg op af Michael Sahl Hansen, direktør i Spillerforeningen.
Han roser spillerne for at stå sammen og kalder det “en super stærk spillertrup”, der står i en svær situation.
Spillerne sendte først brevet til klubbens ledelse og ejerskab, men fik ikke den ønskede reaktion. Derfor ser den sig nu nødsaget til at dele sine frustrationer offentligt.
– Det brev bliver skrevet, netop fordi spillerne har følt sig negligeret og ikke er blevet hørt, og fordi at man i EfB nu stiller spørgsmålstegn ved, om det overhovedet er sket. For det har været lige præcis sådan, som det har været beskrevet. Der er et forfærdeligt arbejdsmiljø i klubben, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.
I brevet skriver de 21 navngivne spillere, at “Peter Hyballa har efter vores klare opfattelse hverken de fornødne faglige eller menneskelige egenskaber til at lede spillertruppen.” De beskylder ham også for at se bort fra lægers og fysioterapeuters faglige vurderinger, hvad angår træning og skadesbehandling.
Derudover fortæller de om ydmydelser, mobning og trusler om fyring. Læs brevets fulde indhold her.
De 21 underskrivere er: Simon Bækgård, Jeppe Brinch, Jeppe Højbjerg, Jakob Ankersen, Mads Larsen, Kevin Conboy, Zean Dallügge, Mads Kikkenborg, Emil Holten, Patrick Egelund, Jonas Mortensen, Yuriy Yakovenko, Lasha Parunashvili, Marcus Kristensen, Kristoffer Lund Hansen, Marcus W. Hansen, Oliver Svendsen, Mads Borchers, Marcus Gudmann, Viktor Tranberg og Phun Mang.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Michael Carrick bliver i Manchester United
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Manchester City bekræfter
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
