Superliga-nedrykker efter forstærkning: Har stadig behov for at tilføre flere

Esbjerg fB forstærkede sig onsdag med Clinton Antwi fra FC Nordsjælland, men cheftræner Olafur Kristjansson slår fast, at klubben stadig er på udkig efter forstærkninger.



Efter Esbjerg fB rykkede ud af Superligaen, har klubben gjort det klart, at den satser på at rykke direkte op igen. Onsdag hentede den så transfervinduets tredje forstærkning til at understøtte den målsætning.

Clinton Antwi kom til Esbjerg på et sæsonlangt lånt fra FC Nordsjælland. Han har det til fælles med de to andre forstærkninger, Jakob Ankersen og Andri Rúnar Bjarnason, at de alle kommer fra højere rangerende klubber.

Manden, der skal få de nye og de “gamle” spillere til at spille sammen, er cheftræner Olafur Kristjansson. Han er glad for klubbens transfers hidtil, men slår også fast, at EfB ikke er færdig med at jagte forstærkninger.

Læs også:Andre danske klubber er solgt: EfB håber på nye investorer i år

– I sommer havde vi markant afgang af især lejede spillede, som havde været inde over. Sidste sæson var også en sæson, hvor holdet tabte en del flere kampe, end det vandt, så det er en balance mellem at skrue et hold sammen af den trup, man har, og at få tilføjet noget, som forstærker holdet.

– Vi er stadig på udkig. Der er det selvfølgelig en ulempe, at vi er nået tre-fire-fem kampe ind i turneringen, før vinduet lukker. Jeg er tilfreds med den tilgang, vi har fået, men vi kigger på den lange bane, og det bliver en sæson med mange kampe på kort tid, så vi har stadig behov for at tilføre lidt endnu, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.

Cheftræneren tilføjer, at det først og fremmest drejer sig om forstærkning til midtbanen.

Læs også:Jagter spilletid: FC Nordsjælland udlejer talentfuld ghaneser til Esbjerg

Olafur Kristjansson tiltrådte i sommer som Esbjerg-træner, så han var ikke med til at rykke ned. Det var de fleste af hans spillere til gengæld. En del af hans arbejde består derfor i at jage den dårlige stemning, som tabte kampe og en nedrykning skaber, bort.

– Vores opgave i trænerteamet er at få dem fra sidste år til at overvinde den negative periode, som klubben var igennem, lære af den og kigge fremad. I stedet for at hente fem-seks-syv spillere til bredden har vi forsøgt at hente spillere til startopstillingen eller give konkurrence til bestemte positioner, siger han.

– I sæsonens to første kampe vandt vi og holdt nullet. Det er lang tid, siden holdet har gjort det. Så det er små skridt mod at bygge tiltroen til os selv og selvværdet op igen.

Senest, EfB holdt nullet og vandt to kampe på stribe, var i slutningen af forrige sæson. Den gode stime i starten af denen sæson blev dog brudt af Silkeborg IF i seneste runde. Næste chance for at påbegynde en ny stime er fredag aften mod FC Helsingør.

Læs også:FCN-boss om udlejet forsvarsspiller: Han kommer i gode hænder
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:EfB-chef: Har 16-17 spilere, jeg roligt kan sætte ind fra start





“Hvad fanden laver han?”




LIVE

Superliga-LIVE: Skaber FCM ravage? Klubboss svarer

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

FCK-emne har afvist at komme tilbage på holdet

Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit 

FC København meldes tæt på landsholdsspiller

Uret tikker i BIF: Kæmpe oprydning og Jobbe-rygte



LIVE

TransferLIVE: Voldsomt cv – på vej til Danmark?

Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid

Afsløring: FCK-stopper jagtes af Superliga-klub

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Afsløring: Peter Vindahl på plads i Sampdoria

Afsløring: Sønderjyske henter Jacob Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub

Olti Hyseni stråler i Brøndby-testkamp

Marcus Rashford i stor kovending

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Det kan spolere Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Omtalte Callum McCowatt sikrer Silkeborg-sejr

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser

Afsløring: Skifter til Superligaen

Sår tvivl om Brøndby-transfer

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Lindstrøm til Brøndby? Det svarer Julius Ohnesorge

Kasper Høgh jubler over drømmedebut

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne