Superliga-nedrykker efter forstærkning: Har stadig behov for at tilføre flere

Esbjerg fB forstærkede sig onsdag med Clinton Antwi fra FC Nordsjælland, men cheftræner Olafur Kristjansson slår fast, at klubben stadig er på udkig efter forstærkninger.



Efter Esbjerg fB rykkede ud af Superligaen, har klubben gjort det klart, at den satser på at rykke direkte op igen. Onsdag hentede den så transfervinduets tredje forstærkning til at understøtte den målsætning.

Clinton Antwi kom til Esbjerg på et sæsonlangt lånt fra FC Nordsjælland. Han har det til fælles med de to andre forstærkninger, Jakob Ankersen og Andri Rúnar Bjarnason, at de alle kommer fra højere rangerende klubber.

Manden, der skal få de nye og de “gamle” spillere til at spille sammen, er cheftræner Olafur Kristjansson. Han er glad for klubbens transfers hidtil, men slår også fast, at EfB ikke er færdig med at jagte forstærkninger.

Læs også:Andre danske klubber er solgt: EfB håber på nye investorer i år

– I sommer havde vi markant afgang af især lejede spillede, som havde været inde over. Sidste sæson var også en sæson, hvor holdet tabte en del flere kampe, end det vandt, så det er en balance mellem at skrue et hold sammen af den trup, man har, og at få tilføjet noget, som forstærker holdet.

– Vi er stadig på udkig. Der er det selvfølgelig en ulempe, at vi er nået tre-fire-fem kampe ind i turneringen, før vinduet lukker. Jeg er tilfreds med den tilgang, vi har fået, men vi kigger på den lange bane, og det bliver en sæson med mange kampe på kort tid, så vi har stadig behov for at tilføre lidt endnu, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.

Cheftræneren tilføjer, at det først og fremmest drejer sig om forstærkning til midtbanen.

Læs også:Jagter spilletid: FC Nordsjælland udlejer talentfuld ghaneser til Esbjerg

Olafur Kristjansson tiltrådte i sommer som Esbjerg-træner, så han var ikke med til at rykke ned. Det var de fleste af hans spillere til gengæld. En del af hans arbejde består derfor i at jage den dårlige stemning, som tabte kampe og en nedrykning skaber, bort.

– Vores opgave i trænerteamet er at få dem fra sidste år til at overvinde den negative periode, som klubben var igennem, lære af den og kigge fremad. I stedet for at hente fem-seks-syv spillere til bredden har vi forsøgt at hente spillere til startopstillingen eller give konkurrence til bestemte positioner, siger han.

– I sæsonens to første kampe vandt vi og holdt nullet. Det er lang tid, siden holdet har gjort det. Så det er små skridt mod at bygge tiltroen til os selv og selvværdet op igen.

Senest, EfB holdt nullet og vandt to kampe på stribe, var i slutningen af forrige sæson. Den gode stime i starten af denen sæson blev dog brudt af Silkeborg IF i seneste runde. Næste chance for at påbegynde en ny stime er fredag aften mod FC Helsingør.

Læs også:FCN-boss om udlejet forsvarsspiller: Han kommer i gode hænder
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:EfB-chef: Har 16-17 spilere, jeg roligt kan sætte ind fra start


Stor bekymring inden VM

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Den her sidder dybt i sjælen

Danmark imponerer på talentliste

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Millionregn over Ståle Solbakken

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern