Superliga-nedrykker efter forstærkning: Har stadig behov for at tilføre flere

Esbjerg fB forstærkede sig onsdag med Clinton Antwi fra FC Nordsjælland, men cheftræner Olafur Kristjansson slår fast, at klubben stadig er på udkig efter forstærkninger.



Efter Esbjerg fB rykkede ud af Superligaen, har klubben gjort det klart, at den satser på at rykke direkte op igen. Onsdag hentede den så transfervinduets tredje forstærkning til at understøtte den målsætning.

Clinton Antwi kom til Esbjerg på et sæsonlangt lånt fra FC Nordsjælland. Han har det til fælles med de to andre forstærkninger, Jakob Ankersen og Andri Rúnar Bjarnason, at de alle kommer fra højere rangerende klubber.

Manden, der skal få de nye og de “gamle” spillere til at spille sammen, er cheftræner Olafur Kristjansson. Han er glad for klubbens transfers hidtil, men slår også fast, at EfB ikke er færdig med at jagte forstærkninger.

Læs også:Andre danske klubber er solgt: EfB håber på nye investorer i år

– I sommer havde vi markant afgang af især lejede spillede, som havde været inde over. Sidste sæson var også en sæson, hvor holdet tabte en del flere kampe, end det vandt, så det er en balance mellem at skrue et hold sammen af den trup, man har, og at få tilføjet noget, som forstærker holdet.

– Vi er stadig på udkig. Der er det selvfølgelig en ulempe, at vi er nået tre-fire-fem kampe ind i turneringen, før vinduet lukker. Jeg er tilfreds med den tilgang, vi har fået, men vi kigger på den lange bane, og det bliver en sæson med mange kampe på kort tid, så vi har stadig behov for at tilføre lidt endnu, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.

Cheftræneren tilføjer, at det først og fremmest drejer sig om forstærkning til midtbanen.

Læs også:Jagter spilletid: FC Nordsjælland udlejer talentfuld ghaneser til Esbjerg

Olafur Kristjansson tiltrådte i sommer som Esbjerg-træner, så han var ikke med til at rykke ned. Det var de fleste af hans spillere til gengæld. En del af hans arbejde består derfor i at jage den dårlige stemning, som tabte kampe og en nedrykning skaber, bort.

– Vores opgave i trænerteamet er at få dem fra sidste år til at overvinde den negative periode, som klubben var igennem, lære af den og kigge fremad. I stedet for at hente fem-seks-syv spillere til bredden har vi forsøgt at hente spillere til startopstillingen eller give konkurrence til bestemte positioner, siger han.

– I sæsonens to første kampe vandt vi og holdt nullet. Det er lang tid, siden holdet har gjort det. Så det er små skridt mod at bygge tiltroen til os selv og selvværdet op igen.

Senest, EfB holdt nullet og vandt to kampe på stribe, var i slutningen af forrige sæson. Den gode stime i starten af denen sæson blev dog brudt af Silkeborg IF i seneste runde. Næste chance for at påbegynde en ny stime er fredag aften mod FC Helsingør.

Læs også:FCN-boss om udlejet forsvarsspiller: Han kommer i gode hænder
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:EfB-chef: Har 16-17 spilere, jeg roligt kan sætte ind fra start




Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’