Efter Esbjerg fB rykkede ud af Superligaen, har klubben gjort det klart, at den satser på at rykke direkte op igen. Onsdag hentede den så transfervinduets tredje forstærkning til at understøtte den målsætning.
Clinton Antwi kom til Esbjerg på et sæsonlangt lånt fra FC Nordsjælland. Han har det til fælles med de to andre forstærkninger, Jakob Ankersen og Andri Rúnar Bjarnason, at de alle kommer fra højere rangerende klubber.
Manden, der skal få de nye og de “gamle” spillere til at spille sammen, er cheftræner Olafur Kristjansson. Han er glad for klubbens transfers hidtil, men slår også fast, at EfB ikke er færdig med at jagte forstærkninger.
Læs også:Andre danske klubber er solgt: EfB håber på nye investorer i år
– I sommer havde vi markant afgang af især lejede spillede, som havde været inde over. Sidste sæson var også en sæson, hvor holdet tabte en del flere kampe, end det vandt, så det er en balance mellem at skrue et hold sammen af den trup, man har, og at få tilføjet noget, som forstærker holdet.
– Vi er stadig på udkig. Der er det selvfølgelig en ulempe, at vi er nået tre-fire-fem kampe ind i turneringen, før vinduet lukker. Jeg er tilfreds med den tilgang, vi har fået, men vi kigger på den lange bane, og det bliver en sæson med mange kampe på kort tid, så vi har stadig behov for at tilføre lidt endnu, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.
Cheftræneren tilføjer, at det først og fremmest drejer sig om forstærkning til midtbanen.
Læs også:Jagter spilletid: FC Nordsjælland udlejer talentfuld ghaneser til Esbjerg
Olafur Kristjansson tiltrådte i sommer som Esbjerg-træner, så han var ikke med til at rykke ned. Det var de fleste af hans spillere til gengæld. En del af hans arbejde består derfor i at jage den dårlige stemning, som tabte kampe og en nedrykning skaber, bort.
– Vores opgave i trænerteamet er at få dem fra sidste år til at overvinde den negative periode, som klubben var igennem, lære af den og kigge fremad. I stedet for at hente fem-seks-syv spillere til bredden har vi forsøgt at hente spillere til startopstillingen eller give konkurrence til bestemte positioner, siger han.
– I sæsonens to første kampe vandt vi og holdt nullet. Det er lang tid, siden holdet har gjort det. Så det er små skridt mod at bygge tiltroen til os selv og selvværdet op igen.
Senest, EfB holdt nullet og vandt to kampe på stribe, var i slutningen af forrige sæson. Den gode stime i starten af denen sæson blev dog brudt af Silkeborg IF i seneste runde. Næste chance for at påbegynde en ny stime er fredag aften mod FC Helsingør.
Læs også:FCN-boss om udlejet forsvarsspiller: Han kommer i gode hænder
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:EfB-chef: Har 16-17 spilere, jeg roligt kan sætte ind fra start
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
