Fire scoringer i ni kampe.
Med sådan et målsnit tror man, at det er en angriber, der er tale om, men her man tager man fejl.
For det er facit for Kolding-forsvarsspilleren Albert Nørager, der som den yderste venstre stopper i et tremandsforsvar har ramt en voldsom målstime, som kulminerede fredag aften, da han udlignede mod AC Horsens i NordicBet Ligaen.
Jovist, målet i går var på straffespark, men ellers har det været efter standarder som hjørnespark og lange indkast, at Albert Nørager har vist sin målnæse frem, og da Tipsbladet taler med ham lørdag, slår han fast, at det er ganske usædvanligt, at han er blevet så målfarlig.
– Jeg tror, at man kan se på nogle af mine jubelscener, at det ikke er det, jeg er mest vant til, men det er som om, at når man først får puttet en i kassen, så får man automatisk noget selvtillid, siger han.
Hvad er hemmeligheden?
– Det handler meget om selvtillid. Det er en underlig ting, men selvtillid er det mest præstationsfremmende middel i fodbold. Når tingene kører, og man spiller på et hold, der fungerer godt, er der automatisk mere selvtillid. Så tænker man det sekund mindre, før man eksekverer, og man tænker mere på instinkt, når man er omkring målet.
Der er god grund til at tale om selvtillid, når det kommer til Kolding. For klubben har gang i en glimrende sæson, hvor man aktuelt er på fjerdepladsen inden Hvidovres kamp mod OB. Oprykningen lader til at være uden for rækkevidde, men sæsonens præstationer, hvilket blandt andet indebærer at have ligaens bedste defensiv målt på antallet af mål imod, danner grobund for stor optimisme frem mod næste sæson.
– Vi skal blande os i oprykningskampen, og vi skal blive ved med at lægge lag på, så vi fortjent kan sige, at vi kan være med i oprykningskampen, slår Albert Nørager fast.
Man kan komme langt med et robust forsvar, og Kolding-profilen fremhæver et stærkt fundament, som blev lagt under Kristoffer Wichmann og siden finpudset under det nye trænerteam.
Spørgsmålet er, om Albert Nørager også er en del af Kolding-holdet til næste sæson. Han forlængede godt nok sin kontrakt med klubben tidligere på året, men Tipsbladet erfarer, at der er interesse fra Superligaen samt svenske klubber for den 25-årige forsvarsspiller, som har store ambitioner for sig selv.
Drømmer du om at tage et step op?
– Det gør jeg helt klart. Det tror jeg, at alle, der spiller fodbold på eliteplan, gør. Men det vigtigste for mig er at tage en dag af gangen og udvikle mig hver dag. Det lyder som en kliché, men hvis man kan blive lidt bedre hver dag, så står man et godt sted.
– Jeg drømmer da helt klart om at nå det højeste niveau, der er muligt, påpege han.
Føler du dig klar til at spille i Superligaen, Allsvenskan eller Eliteserien?
– Ja, det gør jeg. Men det er også vigtigt at understrege, at jeg er super glad for at være i Kolding, og de skridt, vi tager nu, er massive.
Kolding blev nummer tre i sidste sæson, så klubben har nu ad flere omgange vist sig som værende et af de bedste hold i den næstbedste række.
Fredag aften vandt de 3-2 over AC Horsens, hvilket var anden sejr over David Nielsens tropper på få dage.
FC København scorer!
TOPNYHED Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
NYHEDER ‘Brøndby var millimeter fra’
TOPNYHED Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
NYHEDER
Freder Superliga-boss
Her kan du se Hobro IK mod FC København
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
MEDIE
Dansker i spil til stort svensk job
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
MEDIE
Hentet af ambulance
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TOPNYHED
Beklager over for Brøndby og kommer med garanti
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Junnosuke Suzuki overrasker
MEDIE
Brian Riemer forlænger
‘Jeg forlader holdet’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Bekræfter transfer
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
TOPNYHED
– Alle kan se Thomas Frank-effekten
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
BIZART
Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
AVIS
Raser over ‘heksejagt’
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
TRANSFER
Medie: Dansk klub i dobbelttransfer?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
TOPNYHED