Superligaen lurer på varm Nørager: Jeg er klar!

Albert Nørager høvler mål ind i dette forår, og større klubber lurer på ham. Selv drømmer han stort med fødderne plantet i jorden.



Fire scoringer i ni kampe.

Med sådan et målsnit tror man, at det er en angriber, der er tale om, men her man tager man fejl.

For det er facit for Kolding-forsvarsspilleren Albert Nørager, der som den yderste venstre stopper i et tremandsforsvar har ramt en voldsom målstime, som kulminerede fredag aften, da han udlignede mod AC Horsens i NordicBet Ligaen.

Jovist, målet i går var på straffespark, men ellers har det været efter standarder som hjørnespark og lange indkast, at Albert Nørager har vist sin målnæse frem, og da Tipsbladet taler med ham lørdag, slår han fast, at det er ganske usædvanligt, at han er blevet så målfarlig.

– Jeg tror, at man kan se på nogle af mine jubelscener, at det ikke er det, jeg er mest vant til, men det er som om, at når man først får puttet en i kassen, så får man automatisk noget selvtillid, siger han.

Hvad er hemmeligheden?

Det handler meget om selvtillid. Det er en underlig ting, men selvtillid er det mest præstationsfremmende middel i fodbold. Når tingene kører, og man spiller på et hold, der fungerer godt, er der automatisk mere selvtillid. Så tænker man det sekund mindre, før man eksekverer, og man tænker mere på instinkt, når man er omkring målet.

Der er god grund til at tale om selvtillid, når det kommer til Kolding. For klubben har gang i en glimrende sæson, hvor man aktuelt er på fjerdepladsen inden Hvidovres kamp mod OB. Oprykningen lader til at være uden for rækkevidde, men sæsonens præstationer, hvilket blandt andet indebærer at have ligaens bedste defensiv målt på antallet af mål imod, danner grobund for stor optimisme frem mod næste sæson.

– Vi skal blande os i oprykningskampen, og vi skal blive ved med at lægge lag på, så vi fortjent kan sige, at vi kan være med i oprykningskampen, slår Albert Nørager fast.

Man kan komme langt med et robust forsvar, og Kolding-profilen fremhæver et stærkt fundament, som blev lagt under Kristoffer Wichmann og siden finpudset under det nye trænerteam.

Spørgsmålet er, om Albert Nørager også er en del af Kolding-holdet til næste sæson. Han forlængede godt nok sin kontrakt med klubben tidligere på året, men Tipsbladet erfarer, at der er interesse fra Superligaen samt svenske klubber for den 25-årige forsvarsspiller, som har store ambitioner for sig selv.

Drømmer du om at tage et step op?

Det gør jeg helt klart. Det tror jeg, at alle, der spiller fodbold på eliteplan, gør. Men det vigtigste for mig er at tage en dag af gangen og udvikle mig hver dag. Det lyder som en kliché, men hvis man kan blive lidt bedre hver dag, så står man et godt sted.

– Jeg drømmer da helt klart om at nå det højeste niveau, der er muligt, påpege han.

Føler du dig klar til at spille i Superligaen, Allsvenskan eller Eliteserien?

Ja, det gør jeg. Men det er også vigtigt at understrege, at jeg er super glad for at være i Kolding, og de skridt, vi tager nu, er massive.

Kolding blev nummer tre i sidste sæson, så klubben har nu ad flere omgange vist sig som værende et af de bedste hold i den næstbedste række.

Fredag aften vandt de 3-2 over AC Horsens, hvilket var anden sejr over David Nielsens tropper på få dage.






Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd


Freder Superliga-boss

Her kan du se Hobro IK mod FC København

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Dansker i spil til stort svensk job

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Hentet af ambulance

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Junnosuke Suzuki overrasker

Brian Riemer forlænger

‘Jeg forlader holdet’

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Bekræfter transfer

– Det er helt hjernedødt

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Hyldes – nu er det forbi

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

– Han kan gøre det med Højlund

Raser over ‘heksejagt’

Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’

Medie: Dansk klub i dobbelttransfer?

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Vind eller forsvind i Toulouse

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’