Mål er den mest værdifulde valuta i fodbold, og mål har Peter Christiansen scoret et hav af i denne sæson. 16 kasser i 17 kampe er det blevet til for Sønderjyske-angriberen, der er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.
Derfor kan angriberen blive meget svær at holde på, når transfervinduet åbner i januar. Det medgiver Casper Daather, der er sportschef i Sønderjyske, i et interivew med Der Nordschleswiger.
Tidligere på ugen kom det frem, at den svenske traditionsklub IFK Göteborg med Jens Berthel Askou i spidsen har et godt øje til Peter Christiansen, og der vil helt sikkert også være Superliga-klubber, der er klar på en flirt med forwarden, som fylder 24 år på søndag.
Det er en virkelighed, man ikke forsøger at løbe fra i Haderslev.
– Jeg ved ikke, om man kan tale om militærtjeneste i fodbold, men Peter har aftjent sin værnepligt hos os. Jeg synes virkelig, han har gjort et godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger sportschef Casper Daather til Der Nordschleswiger.
Tidligere holdkammerat dybt imponeret
Han er blot én af mange, der løfter på hatten for Peter Christiansen.
For et par uger siden var den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx på besøg i Danmark, og i den forbindelse studsede han over sin tidligere holdkammerat. Da Luijckx var i Sønderjyske, var Peter Christiansen en spiller, der jagtede et gennembrud, men ikke altid havde det let mod de tunge drenge i Superligaen.
– Jeg har simpelthen så meget lyst til at tale om ham. Det er en vild udvikling, han har været igennem, siden jeg så ham sidst. Jeg kunne lide ham allerede dengang. Han var fuldstændig frygtløs på banen, og det er han stadig. Jeg er egentlig ikke overrasket over, at han har udviklet sig så meget, og det glæder mig bare at se.
– Jeg kender jo en del til hollandsk fodbold, og han er ikke en spiller, som hollandske klubber typisk vil gå efter, men der vil helt sikkert være mange klubber, der viser interesse for ham, siger Kees Luijckx, der i dag er fodboldekspert for ESPN i Holland, til Tipsbladet.
Peter Christiansen blev for en håndfuld år siden topscorer i U19-Ligaen, og nu er han altså også på vej til at blive topscorer i NordicBet Ligaen. Det eneste, der kan forhindre det i at ske, er formentlig et klubskifte til januar.
Angriberens kontrakt med Sønderjyske udløber ved udgangen af 2024.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Snart sker det
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
INTERVIEW