Suveræn dansk topscorer kan være på vej væk

Peter Christiansen, der er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, kan være tabt for Sønderjyske. Det medgiver Haderslev-klubbens sportschef.



Mål er den mest værdifulde valuta i fodbold, og mål har Peter Christiansen scoret et hav af i denne sæson. 16 kasser i 17 kampe er det blevet til for Sønderjyske-angriberen, der er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

Derfor kan angriberen blive meget svær at holde på, når transfervinduet åbner i januar. Det medgiver Casper Daather, der er sportschef i Sønderjyske, i et interivew med Der Nordschleswiger.

Tidligere på ugen kom det frem, at den svenske traditionsklub IFK Göteborg med Jens Berthel Askou i spidsen har et godt øje til Peter Christiansen, og der vil helt sikkert også være Superliga-klubber, der er klar på en flirt med forwarden, som fylder 24 år på søndag.

Det er en virkelighed, man ikke forsøger at løbe fra i Haderslev.

– Jeg ved ikke, om man kan tale om militærtjeneste i fodbold, men Peter har aftjent sin værnepligt hos os. Jeg synes virkelig, han har gjort et godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger sportschef Casper Daather til Der Nordschleswiger. 

Tidligere holdkammerat dybt imponeret
Han er blot én af mange, der løfter på hatten for Peter Christiansen.

For et par uger siden var den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx på besøg i Danmark, og i den forbindelse studsede han over sin tidligere holdkammerat. Da Luijckx var i Sønderjyske, var Peter Christiansen en spiller, der jagtede et gennembrud, men ikke altid havde det let mod de tunge drenge i Superligaen. 

– Jeg har simpelthen så meget lyst til at tale om ham. Det er en vild udvikling, han har været igennem, siden jeg så ham sidst. Jeg kunne lide ham allerede dengang. Han var fuldstændig frygtløs på banen, og det er han stadig. Jeg er egentlig ikke overrasket over, at han har udviklet sig så meget, og det glæder mig bare at se.

– Jeg kender jo en del til hollandsk fodbold, og han er ikke en spiller, som hollandske klubber typisk vil gå efter, men der vil helt sikkert være mange klubber, der viser interesse for ham, siger Kees Luijckx, der i dag er fodboldekspert for ESPN i Holland, til Tipsbladet.

Peter Christiansen blev for en håndfuld år siden topscorer i U19-Ligaen, og nu er han altså også på vej til at blive topscorer i NordicBet Ligaen. Det eneste, der kan forhindre det i at ske, er formentlig et klubskifte til januar.

Angriberens kontrakt med Sønderjyske udløber ved udgangen af 2024. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Silkeborg IF – Viborg FF

Han er på vej væk fra AGF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AGF – OB

“De havde det bedste transfervindue”

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Afviser kæmpebud

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år