Suveræn dansk topscorer kan være på vej væk

Peter Christiansen, der er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, kan være tabt for Sønderjyske. Det medgiver Haderslev-klubbens sportschef.



Mål er den mest værdifulde valuta i fodbold, og mål har Peter Christiansen scoret et hav af i denne sæson. 16 kasser i 17 kampe er det blevet til for Sønderjyske-angriberen, der er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

Derfor kan angriberen blive meget svær at holde på, når transfervinduet åbner i januar. Det medgiver Casper Daather, der er sportschef i Sønderjyske, i et interivew med Der Nordschleswiger.

Tidligere på ugen kom det frem, at den svenske traditionsklub IFK Göteborg med Jens Berthel Askou i spidsen har et godt øje til Peter Christiansen, og der vil helt sikkert også være Superliga-klubber, der er klar på en flirt med forwarden, som fylder 24 år på søndag.

Det er en virkelighed, man ikke forsøger at løbe fra i Haderslev.

– Jeg ved ikke, om man kan tale om militærtjeneste i fodbold, men Peter har aftjent sin værnepligt hos os. Jeg synes virkelig, han har gjort et godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste, siger sportschef Casper Daather til Der Nordschleswiger. 

Tidligere holdkammerat dybt imponeret
Han er blot én af mange, der løfter på hatten for Peter Christiansen.

For et par uger siden var den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx på besøg i Danmark, og i den forbindelse studsede han over sin tidligere holdkammerat. Da Luijckx var i Sønderjyske, var Peter Christiansen en spiller, der jagtede et gennembrud, men ikke altid havde det let mod de tunge drenge i Superligaen. 

– Jeg har simpelthen så meget lyst til at tale om ham. Det er en vild udvikling, han har været igennem, siden jeg så ham sidst. Jeg kunne lide ham allerede dengang. Han var fuldstændig frygtløs på banen, og det er han stadig. Jeg er egentlig ikke overrasket over, at han har udviklet sig så meget, og det glæder mig bare at se.

– Jeg kender jo en del til hollandsk fodbold, og han er ikke en spiller, som hollandske klubber typisk vil gå efter, men der vil helt sikkert være mange klubber, der viser interesse for ham, siger Kees Luijckx, der i dag er fodboldekspert for ESPN i Holland, til Tipsbladet.

Peter Christiansen blev for en håndfuld år siden topscorer i U19-Ligaen, og nu er han altså også på vej til at blive topscorer i NordicBet Ligaen. Det eneste, der kan forhindre det i at ske, er formentlig et klubskifte til januar.

Angriberens kontrakt med Sønderjyske udløber ved udgangen af 2024. 







Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Viborg FF – AGF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Han fik et lortetilbud fra OB

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser Superliga-træners søn

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hvad f….. sker der Tullberg?

Blandt dette årtusindes bedste

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Højlund stjæler overskrifter

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

OB – FC Fredericia

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’