Efter en frygtelig deroute er Esbjerg fB tilbage på ret kurs igen.
Klubben vendte i sidste sæson retur til 1. division, hvor de også endte i oprykningsspillet.
Begejstringen ved Vadehavet for, at man slap af med Pacific Media Groups (PMG) ejerskab, er ikke til at tage fejl af, og netop nu burde man måske være endnu mere tilfreds end nogensinde før over, at man lykkedes med at få traditionsklubben tilbage på lokale hænder.
Medejeren af selskabet, Paul Conway, er nemlig fængslet på femte uge i Barcelona, det skriver The Athletic.
Fængslingen af den tidligere Esbjerg-ejer kommer på baggrund af, at han ikke mødte op til en retssag i Belgien, hvor han skal afhøres omkring seks anklager for svindel i forbindelse med KV Oostendes konkurs, der indtraf for et år siden.
Klubben havde været en del af det fællesejerskab, som Esbjerg også havde taget del i, men nåede at blive kørt helt i sænk økonomisk med en gæld på mere end 60 millioner kroner.

Brugte penge på Snickers
Anklagerne mod Paul Conway går på alt fra, at man har flyttet spilleren Mickael Biron fra KV Oostende til samarbejdsklubben AS Nancy i en underlig transferkarrusel, hvor han først blev solgt til den belgiske klub fra den franske for fem millioner euro, for kort tid efter at blive lejet gratis tilbage til den franske klub, hvor han kom fra.
Og i sidste ende blev han fra Oostende solgt med et stort økonomisk tab til RWD Molenbeek, hvilket Het Nieuwsblad allerede beskrev i 2022, at man i den forbindelse var blevet mistænkt for svindel.
Derudover har det belgiske medie De Standaard beskrevet Paul Conway som en, der førte KV Oostende hen mod afgrunden, da klubben var på vej mod en faretruende konkurs. Fortsat trak mange udgifter fra i klubbens regnskab – selv når han skulle have sig selv en Snickers.
Alt det og meget mere gør, at han lige nu sidder fængslet i Barcelona, hvor han forsøger at undgå udlevering til de belgiske myndigheder.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT