Tidligere landsholdsspillers søn får ungdomskontrakt i EfB

Den 16-årige forsvarsspiller har fået en treårig ungdomskontrakt hos Superliga-nedrykkerne.



Esbjerg fB holder på et af deres største forsvarstalenter, da Malthe Boy Kristensen har sat sin underskrift på en treårig ungdomskontrakt med Superliga-nedrykkerne. Det meddeler Esbjerg fB i en pressemeddelelse.

Den 16-årige forsvarsspiller er heller ikke bare hvem som helst, og både hans farfar Viggo Kristensen og far Jesper Kristensen har en fortid på førsteholdet i EfB. Jesper Kristensen var også forbi Brøndby IF og nåede at spille et par landskampe, før han stoppede karrieren på grund af skader som 24-årig.  

Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger

Og Malthe Boy Kristensen ser også ud til at besidde det fodboldtalent, der har gået i arv i familien.

Trods sin unge alder har han været omkring førsteholdet i denne opstart, mens han også tidligere har spillet kampe for U19-mandskabet. I EfB glæder man sig derfor også til at videreudvikle den unge spiller. 

Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind

– Malthe Boy Kristensen er en stærk forsvarsspiller, der med stor ærgerrighed evner at forsvare fremad, hvilket passer godt ind i vores spillestil. Han har bygget på sit spil i løbet af det seneste år, og det skyldes hovedsaglig en god træningsparathed og arbejdsom attitude, og derfor har det været naturligt at lave en aftale. Vi i trænerteamet glæder os til at videreudvikle Malthe, og i fællesskab har vi lavet en god plan for, hvordan det skal ske, siger Lars Vind, akademichef i EfB, til klubbens hjemmeside.

Esbjerg fB skal i den kommende sæson spille i NordicBet Ligaen, efter at de i den forgangne sæson rykkede ud af Superligaen. De starter sæsonen mod Skive IK den 12. september, og forinden skal de spille tre testkampe.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Martin Jørgensen lander nyt job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!