Esbjerg fB holder på et af deres største forsvarstalenter, da Malthe Boy Kristensen har sat sin underskrift på en treårig ungdomskontrakt med Superliga-nedrykkerne. Det meddeler Esbjerg fB i en pressemeddelelse.
Den 16-årige forsvarsspiller er heller ikke bare hvem som helst, og både hans farfar Viggo Kristensen og far Jesper Kristensen har en fortid på førsteholdet i EfB. Jesper Kristensen var også forbi Brøndby IF og nåede at spille et par landskampe, før han stoppede karrieren på grund af skader som 24-årig.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Og Malthe Boy Kristensen ser også ud til at besidde det fodboldtalent, der har gået i arv i familien.
Trods sin unge alder har han været omkring førsteholdet i denne opstart, mens han også tidligere har spillet kampe for U19-mandskabet. I EfB glæder man sig derfor også til at videreudvikle den unge spiller.
Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind
– Malthe Boy Kristensen er en stærk forsvarsspiller, der med stor ærgerrighed evner at forsvare fremad, hvilket passer godt ind i vores spillestil. Han har bygget på sit spil i løbet af det seneste år, og det skyldes hovedsaglig en god træningsparathed og arbejdsom attitude, og derfor har det været naturligt at lave en aftale. Vi i trænerteamet glæder os til at videreudvikle Malthe, og i fællesskab har vi lavet en god plan for, hvordan det skal ske, siger Lars Vind, akademichef i EfB, til klubbens hjemmeside.
Esbjerg fB skal i den kommende sæson spille i NordicBet Ligaen, efter at de i den forgangne sæson rykkede ud af Superligaen. De starter sæsonen mod Skive IK den 12. september, og forinden skal de spille tre testkampe.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
