Esbjerg fB holder på et af deres største forsvarstalenter, da Malthe Boy Kristensen har sat sin underskrift på en treårig ungdomskontrakt med Superliga-nedrykkerne. Det meddeler Esbjerg fB i en pressemeddelelse.
Den 16-årige forsvarsspiller er heller ikke bare hvem som helst, og både hans farfar Viggo Kristensen og far Jesper Kristensen har en fortid på førsteholdet i EfB. Jesper Kristensen var også forbi Brøndby IF og nåede at spille et par landskampe, før han stoppede karrieren på grund af skader som 24-årig.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Og Malthe Boy Kristensen ser også ud til at besidde det fodboldtalent, der har gået i arv i familien.
Trods sin unge alder har han været omkring førsteholdet i denne opstart, mens han også tidligere har spillet kampe for U19-mandskabet. I EfB glæder man sig derfor også til at videreudvikle den unge spiller.
Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind
– Malthe Boy Kristensen er en stærk forsvarsspiller, der med stor ærgerrighed evner at forsvare fremad, hvilket passer godt ind i vores spillestil. Han har bygget på sit spil i løbet af det seneste år, og det skyldes hovedsaglig en god træningsparathed og arbejdsom attitude, og derfor har det været naturligt at lave en aftale. Vi i trænerteamet glæder os til at videreudvikle Malthe, og i fællesskab har vi lavet en god plan for, hvordan det skal ske, siger Lars Vind, akademichef i EfB, til klubbens hjemmeside.
Esbjerg fB skal i den kommende sæson spille i NordicBet Ligaen, efter at de i den forgangne sæson rykkede ud af Superligaen. De starter sæsonen mod Skive IK den 12. september, og forinden skal de spille tre testkampe.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
OPTAKT
Norge – Frankrig
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
