Esbjerg fB holder på et af deres største forsvarstalenter, da Malthe Boy Kristensen har sat sin underskrift på en treårig ungdomskontrakt med Superliga-nedrykkerne. Det meddeler Esbjerg fB i en pressemeddelelse.
Den 16-årige forsvarsspiller er heller ikke bare hvem som helst, og både hans farfar Viggo Kristensen og far Jesper Kristensen har en fortid på førsteholdet i EfB. Jesper Kristensen var også forbi Brøndby IF og nåede at spille et par landskampe, før han stoppede karrieren på grund af skader som 24-årig.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Og Malthe Boy Kristensen ser også ud til at besidde det fodboldtalent, der har gået i arv i familien.
Trods sin unge alder har han været omkring førsteholdet i denne opstart, mens han også tidligere har spillet kampe for U19-mandskabet. I EfB glæder man sig derfor også til at videreudvikle den unge spiller.
Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind
– Malthe Boy Kristensen er en stærk forsvarsspiller, der med stor ærgerrighed evner at forsvare fremad, hvilket passer godt ind i vores spillestil. Han har bygget på sit spil i løbet af det seneste år, og det skyldes hovedsaglig en god træningsparathed og arbejdsom attitude, og derfor har det været naturligt at lave en aftale. Vi i trænerteamet glæder os til at videreudvikle Malthe, og i fællesskab har vi lavet en god plan for, hvordan det skal ske, siger Lars Vind, akademichef i EfB, til klubbens hjemmeside.
Esbjerg fB skal i den kommende sæson spille i NordicBet Ligaen, efter at de i den forgangne sæson rykkede ud af Superligaen. De starter sæsonen mod Skive IK den 12. september, og forinden skal de spille tre testkampe.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
