Da Jimmi Nagel Jacobsen skulle overtale Jakob Ankersen til at komme til Esbjerg fB, indviede han blandt andet spilleren i klubbens målsætning for næste sæson: Kun oprykning til Superliga tæller.
I bestræbelserne på at nå den målsætning skal EfB have flere forstærkninger end Ankersen. Det er i hvert fald planen for sportschefen.
– Vi forventer i hvert fald, at Jakob bliver en markant forstærkning for os. Og ja, vi holder stadig øje i markedet, om der er mulgiheder for at forstærke os yderligere, bekræfter Jimmi Nagel Jacobsen over for tipsbladet.dk.
Læs også:Esbjerg-boss jubler over Ankersen: Han havde bejlere fra højere hylder
Et godt bud på en forstærkning er islandske Andri Runar Bjarnason. Han er angriber og i øjeblikket på kontrakt i Kaiserslautern, hvor han har spillet en skuffende sæson. Han spillede blot 16 kampe med ét mål til følge.
Spørgsmålet er så, om Esbjerg også må afgive flere spillere. Klubben har allerede solgt Jacob “Lungi” Sørensen til Norwich City og blandt andet sagt farvel til anfører Markus Halsti og de spillere, der var lejet i sidste sæson: Vito Mannone, Søren Reese, Franz Brorsson, Rafal Kurzawa og Mohammed Dauda.
– I fodboldens verden er alt til salg, det ved vi alle sammen godt. Men vi er også glade for den stamme af spillere, vi har pt. Det er det udgangspunkt, vi har, siger Jimmi Nagel Jacobsen.
Læs også:Ankersen er gået fra bronzemedalje til NordicBet Liga: EfB er min klub
Truppen omfatter også de finske landsholdsspillere Joni Kauko og Pyry Soiri. De vil givetvis gerne holde sig inde i varmen forud for EM i 2021, men spørgsmålet er, om de kan det i NordicBet Ligaen.
– Vi har kontrakter på dem for næste sæson, og det er vi voldsomt glade for. Så udgangspunktet er, at de er EfB’ere, siger sportschefen.
Transfervinduet lukker i år først den 5. oktober, så Jimmi Nagel Jacobsen og co. har god tid til at købe og sælge spillere.
Læs også:Islandsk angriber meldes på vej til Esbjerg fB
Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB
Læs også:Ambitiøs Ankersen efter klubskifte: Intet andet end Superliga gælder
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Bekymring om Lionel Messi før VM
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
