Da Jimmi Nagel Jacobsen skulle overtale Jakob Ankersen til at komme til Esbjerg fB, indviede han blandt andet spilleren i klubbens målsætning for næste sæson: Kun oprykning til Superliga tæller.
I bestræbelserne på at nå den målsætning skal EfB have flere forstærkninger end Ankersen. Det er i hvert fald planen for sportschefen.
– Vi forventer i hvert fald, at Jakob bliver en markant forstærkning for os. Og ja, vi holder stadig øje i markedet, om der er mulgiheder for at forstærke os yderligere, bekræfter Jimmi Nagel Jacobsen over for tipsbladet.dk.
Læs også:Esbjerg-boss jubler over Ankersen: Han havde bejlere fra højere hylder
Et godt bud på en forstærkning er islandske Andri Runar Bjarnason. Han er angriber og i øjeblikket på kontrakt i Kaiserslautern, hvor han har spillet en skuffende sæson. Han spillede blot 16 kampe med ét mål til følge.
Spørgsmålet er så, om Esbjerg også må afgive flere spillere. Klubben har allerede solgt Jacob “Lungi” Sørensen til Norwich City og blandt andet sagt farvel til anfører Markus Halsti og de spillere, der var lejet i sidste sæson: Vito Mannone, Søren Reese, Franz Brorsson, Rafal Kurzawa og Mohammed Dauda.
– I fodboldens verden er alt til salg, det ved vi alle sammen godt. Men vi er også glade for den stamme af spillere, vi har pt. Det er det udgangspunkt, vi har, siger Jimmi Nagel Jacobsen.
Læs også:Ankersen er gået fra bronzemedalje til NordicBet Liga: EfB er min klub
Truppen omfatter også de finske landsholdsspillere Joni Kauko og Pyry Soiri. De vil givetvis gerne holde sig inde i varmen forud for EM i 2021, men spørgsmålet er, om de kan det i NordicBet Ligaen.
– Vi har kontrakter på dem for næste sæson, og det er vi voldsomt glade for. Så udgangspunktet er, at de er EfB’ere, siger sportschefen.
Transfervinduet lukker i år først den 5. oktober, så Jimmi Nagel Jacobsen og co. har god tid til at købe og sælge spillere.
Læs også:Islandsk angriber meldes på vej til Esbjerg fB
Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB
Læs også:Ambitiøs Ankersen efter klubskifte: Intet andet end Superliga gælder
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
