Dagens store fodboldnyhed er selvfølgelig Kamil Wilczeks skifte til FC København, men i Esbjerg detonerede klubben også en transferbombe. Jakob Ankersen vender hjem til EfB efter fem et halvt år i Sverige, Belgien og Århus.
Det er sjældent, at en nedrykker kan hente en profil hos Superligaens nummer tre, og skiftet skal da også ses i lyset af, at Ankersen er født i Esbjerg og opvokset i EfB. Det mener sportschef Jimmi Nagel Jacobsen.
– Det er vi nok først og fremmest lykkedes med på grund af relationen mellem Jakob og klubben. Vi har haft en god og tæt dialog gennem noget tid, og vi har forklaret ham vores projekt i EfB. Det kunne han godt kunne se sig selv som en del af, og det er rigtig dejligt, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB
– Jeg har sagt til ham, at vi selvfølgelig kommer fra et hårdt år, og at vi skal spille NordicBet Liga nu. Det projekt, vi skal i gnag med nu, er at sørge for at spille os til oprykning til Superligaen igen. Derefter skal vi sørge for på sigt at blive en fast del af Superligaen.
Jakob Ankersen kommer direkte fra sin bedste sæson i karrieren med otte mål og seks oplæg i alle turneringer, og han har selv fortalt, at han afviste et kontrakttilbud fra AGF. Han kunne formentlig også have skiftet til en anden klub på en højere hylde end EfB.
– Med det, Jakob har leveret over hele sæsonen og igennem de seneste sæsoner, har han selvfølgelig haft bejlere. Det har han også fra andre, som pt. ligger højere rangeret, end vi gør. Derfor er vi glade for, at Jakob vælger at vende hjem. Det er også en stor kadeau til de mennesker i klubben, som har haft med ham at gøre, og som han har gode minder fra, siger Jimmi Nagel Jacobsen.
Læs også:Ankersen er gået fra bronzemedalje til NordicBet Liga: EfB er min klub
Jakob Ankersen var en del af et kuld af egenudviklede spillere, som slog igennem for EfB samtidig, og som også talte tvillingebror Peter, Kian Hansen, Martin Braithwaite og Jonas Knudsen. Han er den første af dem, der vender hjem til Esbjerg, men er han også den sidste?
– Det må tiden vise. Vi syntes i det her tilfælde, at det passede voldsomt godt ind. Jakob har så meget kvalitet, og vi ledte efter noget på den position, han spiller. Samtidig kunne han se sig selv i det projekt, vi har, siger sportschefen.
– I vinter kom Kevin Conboy også hjem, og det er godt at have nogle, der kan være kulturbærer og har klub-DNA.
Jakob Ankersen har fået en treårig aftale i EfB.
Læs også:AGF-chef om Ankersen-afsked: Thorsteinsson er en større pointspiller
Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben
Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
