Esbjerg-boss jubler over Ankersen: Han havde bejlere fra højere hylder

Jakob Ankersen vender hjem til Esbjerg fB, selv om han godt kunne have fået en kontrakt hos en højere rangeret klub. Det glæder EfB’s sportschef.



Dagens store fodboldnyhed er selvfølgelig Kamil Wilczeks skifte til FC København, men i Esbjerg detonerede klubben også en transferbombe. Jakob Ankersen vender hjem til EfB efter fem et halvt år i Sverige, Belgien og Århus.

Det er sjældent, at en nedrykker kan hente en profil hos Superligaens nummer tre, og skiftet skal da også ses i lyset af, at Ankersen er født i Esbjerg og opvokset i EfB. Det mener sportschef Jimmi Nagel Jacobsen.

– Det er vi nok først og fremmest lykkedes med på grund af relationen mellem Jakob og klubben. Vi har haft en god og tæt dialog gennem noget tid, og vi har forklaret ham vores projekt i EfB. Det kunne han godt kunne se sig selv som en del af, og det er rigtig dejligt, siger han til tipsbladet.dk.

Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB

– Jeg har sagt til ham, at vi selvfølgelig kommer fra et hårdt år, og at vi skal spille NordicBet Liga nu. Det projekt, vi skal i gnag med nu, er at sørge for at spille os til oprykning til Superligaen igen. Derefter skal vi sørge for på sigt at blive en fast del af Superligaen.

Jakob Ankersen kommer direkte fra sin bedste sæson i karrieren med otte mål og seks oplæg i alle turneringer, og han har selv fortalt, at han afviste et kontrakttilbud fra AGF. Han kunne formentlig også have skiftet til en anden klub på en højere hylde end EfB.

– Med det, Jakob har leveret over hele sæsonen og igennem de seneste sæsoner, har han selvfølgelig haft bejlere. Det har han også fra andre, som pt. ligger højere rangeret, end vi gør. Derfor er vi glade for, at Jakob vælger at vende hjem. Det er også en stor kadeau til de mennesker i klubben, som har haft med ham at gøre, og som han har gode minder fra, siger Jimmi Nagel Jacobsen.

Læs også:Ankersen er gået fra bronzemedalje til NordicBet Liga: EfB er min klub

Jakob Ankersen var en del af et kuld af egenudviklede spillere, som slog igennem for EfB samtidig, og som også talte tvillingebror Peter, Kian Hansen, Martin Braithwaite og Jonas Knudsen. Han er den første af dem, der vender hjem til Esbjerg, men er han også den sidste?

– Det må tiden vise. Vi syntes i det her tilfælde, at det passede voldsomt godt ind. Jakob har så meget kvalitet, og vi ledte efter noget på den position, han spiller. Samtidig kunne han se sig selv i det projekt, vi har, siger sportschefen.

– I vinter kom Kevin Conboy også hjem, og det er godt at have nogle, der kan være kulturbærer og har klub-DNA.

Jakob Ankersen har fået en treårig aftale i EfB.

Læs også:AGF-chef om Ankersen-afsked: Thorsteinsson er en større pointspiller
Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben
Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige




LIVE

VM-LIVE: Lynmål

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK-boss roser varm bomber

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Her er FCM’s Europa League-modstander

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Denne klub drømmer om Højbjerg

De lurer på Kjærgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Portugal – DR Congo

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter