Ankersen er gået fra bronzemedalje til NordicBet Liga: EfB er min klub

Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB har hentet markant forstærkning i form af kantspiller Jakob Ankersen. Han fortæller her, hvorfor han er vendt tilbage.



Det kan godt være, de er rykket ud af Superligaen, men torsdag fik Esbjerg fB et markant boost i kampen for at komme tilbage i landets bedste række.

Den traditionsrige klub har nemlig haft held med at lokke kantspiller Jakob Ankersen til fra AGF – han kommer på en treårig aftale og vender altså hjem til Esbjerg, hvor karrieren også i første omgang tog fart.

Han forklarer til Esbjergs hjemmeside, hvorfor han har lavet skiftet.

Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB

– EfB er min klub, og jeg har altid ønsket at komme tilbage og spille, hvor det hele startede, så jeg er selvsagt glad for, at det er lykkes. Når det så er sagt, stiller jeg mig ikke tilfreds med blot at være hjemme igen, og sammen skal vi være ambitiøse omkring den kommende sæson.

– Jeg er igennem mine samtaler med Jimmi blevet forelagt et godt projekt, som jeg kan se mig selv i, og jeg tror fuldt og fast på, at vi kan få EfB tilbage i Superligaen, hvis vi arbejder koncentreret som en enhed. For mit vedkommende vil jeg gøre alt for at bidrage med mål og assists, siger Jakob Ankersen til Esbjergs hjemmeside.

Den skarpe kantspiller forlod AGF ved kontraktudløb – en klub, han i øvrigt var med til at sikre bronze og en plads i Europa – men da han ikke kunne få den ønskede treårige aftale, tog han altså beslutningen om at smutte.

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

Esbjerg er ikke overraskende glade for at have fået kantspilleren retur.

– Først og fremmest er vi glade for, at Jakob Ankersen igen bliver en del af EfB. Det er en spiller fra øverste hylde, og han passer perfekt ind i den måde, vi spiller fodbold på. Det handler om power og hårdt arbejde, og Ankersen matcher godt ind i de rammer, så jeg er ikke i tvivl om, at han bliver et vigtigt offensivt våben for os i de kommende sæsoner.

– Samtidig er det en moden spiller i sin bedste alder, der vender hjem og er klar til at tage ansvar i en trup med mange unge, talentfulde spillere. Jakob har netop leveret en rigtig flot sæson, og har utvivlsomt haft muligheder på et højere niveau, men han er motiveret for projektet i EfB om at vende tilbage til Superligaen næste sommer, og nu glæder vi os til i fællesskab med ydmyghed og hårdt arbejde at forsøge at indfri ambitionerne, siger sportschef Jimmi Nagel Jacobsen.

Udover Esbjerg og AGF har Jakob Ankersen en fortid i Zulte Waregem og IFK Göteborg.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:AGF-træner trods profilafgange: Vi skal nok stille et slagkraftigt hold





Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

Erik ten Hag jagter dansker

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’