Det kan godt være, de er rykket ud af Superligaen, men torsdag fik Esbjerg fB et markant boost i kampen for at komme tilbage i landets bedste række.
Den traditionsrige klub har nemlig haft held med at lokke kantspiller Jakob Ankersen til fra AGF – han kommer på en treårig aftale og vender altså hjem til Esbjerg, hvor karrieren også i første omgang tog fart.
Han forklarer til Esbjergs hjemmeside, hvorfor han har lavet skiftet.
Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB
– EfB er min klub, og jeg har altid ønsket at komme tilbage og spille, hvor det hele startede, så jeg er selvsagt glad for, at det er lykkes. Når det så er sagt, stiller jeg mig ikke tilfreds med blot at være hjemme igen, og sammen skal vi være ambitiøse omkring den kommende sæson.
– Jeg er igennem mine samtaler med Jimmi blevet forelagt et godt projekt, som jeg kan se mig selv i, og jeg tror fuldt og fast på, at vi kan få EfB tilbage i Superligaen, hvis vi arbejder koncentreret som en enhed. For mit vedkommende vil jeg gøre alt for at bidrage med mål og assists, siger Jakob Ankersen til Esbjergs hjemmeside.
Den skarpe kantspiller forlod AGF ved kontraktudløb – en klub, han i øvrigt var med til at sikre bronze og en plads i Europa – men da han ikke kunne få den ønskede treårige aftale, tog han altså beslutningen om at smutte.
Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind
Esbjerg er ikke overraskende glade for at have fået kantspilleren retur.
– Først og fremmest er vi glade for, at Jakob Ankersen igen bliver en del af EfB. Det er en spiller fra øverste hylde, og han passer perfekt ind i den måde, vi spiller fodbold på. Det handler om power og hårdt arbejde, og Ankersen matcher godt ind i de rammer, så jeg er ikke i tvivl om, at han bliver et vigtigt offensivt våben for os i de kommende sæsoner.
– Samtidig er det en moden spiller i sin bedste alder, der vender hjem og er klar til at tage ansvar i en trup med mange unge, talentfulde spillere. Jakob har netop leveret en rigtig flot sæson, og har utvivlsomt haft muligheder på et højere niveau, men han er motiveret for projektet i EfB om at vende tilbage til Superligaen næste sommer, og nu glæder vi os til i fællesskab med ydmyghed og hårdt arbejde at forsøge at indfri ambitionerne, siger sportschef Jimmi Nagel Jacobsen.
Udover Esbjerg og AGF har Jakob Ankersen en fortid i Zulte Waregem og IFK Göteborg.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:AGF-træner trods profilafgange: Vi skal nok stille et slagkraftigt hold
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Sønderjyske køber ny cheftræner
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
