Vilde Vejle fortsætter fantomstart

Det ligner en hurtig retur til Superligaen for Vejle bedømt ud fra holdets første syv kampe i 1. division.



Syv sejre i syv kampe og en målscore på 21-2.

Det er status for Vejle i den næstbedste fodboldrække, efter at superliganedrykkeren lørdag vandt 2-0 ude over Hillerød.

Sejren betyder, at Vejle topper 1. division med 21 point og lige nu har solid kurs mod Superligaen. Hvidovre er placeret på andenpladsen med 16 point for en kamp færre.

Især tilgangen af Kristian Kirkegaard har vist sig at være en klog beslutning af Vejles sportslige ledelse.

Den 24-årige angriber, der i sommerens transfervindue blev købt hos ligarivalen FC Fredericia, scorede Vejles to første mål i kampen.

Det gør ham til topscorer i rækken med seks mål, og han er tilmed også noteret for fem oplæg til scoringer.

Fem minutter før pausen straffede Vejle hjemmeholdet på en hurtig omstilling, efter at Hillerød-backen Simon Sharif var gledet på den regnvåde bane.

Kort efter sendte Vejle-angriberen Richard Sukuta-Pasu med en stikning Kristian Kirkegaard fri til 1-0-scoringen.

Samme opskrift benyttede Vejle kort efter pausen. Igen blev Hillerød straffet på en omstilling, og igen var det Sukuta-Pasu, der sendte Kirkegaard afsted til en scoring.

Kirkegaard rundede elegant Hillerød-keeperen Jonas Dakir og trillede bolden i nettet fra en spids vinkel.

Flere mål blev der ikke scoret i Hillerød, som med nederlaget fortsat er placeret i den tunge ende med fire point efter syv kampe.

I lørdagens anden ligakamp tabte HB Køge på hjemmebane 2-4 til FC Helsingør. Alexander Lyng scorede to af målene for Helsingør.

Med sejren indtager Helsingør femtepladsen med 12 point. HB Køge bliver på syvendepladsen med syv point efter syv kampe.

/ritzau/





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

FC Midtjylland – FC København

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC København bekræfter transfer

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Randers FC – Viborg FF

Ser gode muligheder for FCK-transfer



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

Journalist åbner for chokskifte

Antyder chok-beslutning

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

– Er det Alt for damerne, det her!?

Silkeborg IF – AC Horsens

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’

AGF – Sønderjyske

Brøndby IF – Lyngby BK

Føler intet pres fra sin FCM-forgænger

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp