Træner efter spiller-kollaps: Så Parken for mig

Vendsyssel-træner Henrik Pedersen frygtede det værste, da han så sin spiller Wessam Abou Ali falde om i dagens kamp mod Lyngby.



Dansk fodbold blev lørdag igen ramt af et chok, da den unge angriber Wessam Abou Ali kollapsede i kampen mellem Vendsyssel og Lyngby i den næstbedste danske række.

Hændelsen fik også Vendsyssels cheftræner, Henrik Pedersen, til at frygte det værste. Han så nemlig Parken for sig, da Christian Eriksen faldt om. Det fortæller han til NordjyskE

– Det er klart, at det var et af de første billeder, der fløj igennem hovedet på ikke bare mig men nok os alle sammen. Vi kan jo alle huske scenerne fra Parken med Christian Eriksen, og med dem in mente var det svært ikke at frygte det værste, siger Vendsyssel-træner Henrik Pedersen til Nordjyske.

Det viste sig, at Abou Ali var faldt om med et krampanfald, og angriberen har det efter omstændighederne okay, hvilket træneren fortæller.

Han siger desuden, at han har været i kontakt med Abou Ali, som tidligere på sæsonen har døjet med ubehag, efter han har haft høj puls

Henrik Pedersen roser samtidig sine spillere, som reagerede hurtigt ved at sørge for hjælp til holdkammeraten, samtidig med at de dannede en ring rundt om den liggende Abou Ali i fællesskab med Lyngby-spillerne. Han pointerer dog også, at Vendsyssel-mandskabet er mærket af hændelsen, og at de skal følge op på oplevelsen de kommende dage.

Den resterende del af kampen mellem Vendsyssel og Lyngby spilles ikke færdig søndag. Kampen blev afblæst, da der var spillet godt og vel 60 minutter.





LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers