Træner efter spiller-kollaps: Så Parken for mig

Vendsyssel-træner Henrik Pedersen frygtede det værste, da han så sin spiller Wessam Abou Ali falde om i dagens kamp mod Lyngby.



Dansk fodbold blev lørdag igen ramt af et chok, da den unge angriber Wessam Abou Ali kollapsede i kampen mellem Vendsyssel og Lyngby i den næstbedste danske række.

Hændelsen fik også Vendsyssels cheftræner, Henrik Pedersen, til at frygte det værste. Han så nemlig Parken for sig, da Christian Eriksen faldt om. Det fortæller han til NordjyskE

– Det er klart, at det var et af de første billeder, der fløj igennem hovedet på ikke bare mig men nok os alle sammen. Vi kan jo alle huske scenerne fra Parken med Christian Eriksen, og med dem in mente var det svært ikke at frygte det værste, siger Vendsyssel-træner Henrik Pedersen til Nordjyske.

Det viste sig, at Abou Ali var faldt om med et krampanfald, og angriberen har det efter omstændighederne okay, hvilket træneren fortæller.

Han siger desuden, at han har været i kontakt med Abou Ali, som tidligere på sæsonen har døjet med ubehag, efter han har haft høj puls

Henrik Pedersen roser samtidig sine spillere, som reagerede hurtigt ved at sørge for hjælp til holdkammeraten, samtidig med at de dannede en ring rundt om den liggende Abou Ali i fællesskab med Lyngby-spillerne. Han pointerer dog også, at Vendsyssel-mandskabet er mærket af hændelsen, og at de skal følge op på oplevelsen de kommende dage.

Den resterende del af kampen mellem Vendsyssel og Lyngby spilles ikke færdig søndag. Kampen blev afblæst, da der var spillet godt og vel 60 minutter.





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Colombia – Ghana

Afviser monsterbud på Simsir

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Rooney: Her er Englands store problem

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail