Træner efter spiller-kollaps: Så Parken for mig

Vendsyssel-træner Henrik Pedersen frygtede det værste, da han så sin spiller Wessam Abou Ali falde om i dagens kamp mod Lyngby.



Dansk fodbold blev lørdag igen ramt af et chok, da den unge angriber Wessam Abou Ali kollapsede i kampen mellem Vendsyssel og Lyngby i den næstbedste danske række.

Hændelsen fik også Vendsyssels cheftræner, Henrik Pedersen, til at frygte det værste. Han så nemlig Parken for sig, da Christian Eriksen faldt om. Det fortæller han til NordjyskE

– Det er klart, at det var et af de første billeder, der fløj igennem hovedet på ikke bare mig men nok os alle sammen. Vi kan jo alle huske scenerne fra Parken med Christian Eriksen, og med dem in mente var det svært ikke at frygte det værste, siger Vendsyssel-træner Henrik Pedersen til Nordjyske.

Det viste sig, at Abou Ali var faldt om med et krampanfald, og angriberen har det efter omstændighederne okay, hvilket træneren fortæller.

Han siger desuden, at han har været i kontakt med Abou Ali, som tidligere på sæsonen har døjet med ubehag, efter han har haft høj puls

Henrik Pedersen roser samtidig sine spillere, som reagerede hurtigt ved at sørge for hjælp til holdkammeraten, samtidig med at de dannede en ring rundt om den liggende Abou Ali i fællesskab med Lyngby-spillerne. Han pointerer dog også, at Vendsyssel-mandskabet er mærket af hændelsen, og at de skal følge op på oplevelsen de kommende dage.

Den resterende del af kampen mellem Vendsyssel og Lyngby spilles ikke færdig søndag. Kampen blev afblæst, da der var spillet godt og vel 60 minutter.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Bosnien-Hercegovina – Qatar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil