Dansk fodbold blev lørdag igen ramt af et chok, da den unge angriber Wessam Abou Ali kollapsede i kampen mellem Vendsyssel og Lyngby i den næstbedste danske række.
Hændelsen fik også Vendsyssels cheftræner, Henrik Pedersen, til at frygte det værste. Han så nemlig Parken for sig, da Christian Eriksen faldt om. Det fortæller han til NordjyskE.
– Det er klart, at det var et af de første billeder, der fløj igennem hovedet på ikke bare mig men nok os alle sammen. Vi kan jo alle huske scenerne fra Parken med Christian Eriksen, og med dem in mente var det svært ikke at frygte det værste, siger Vendsyssel-træner Henrik Pedersen til Nordjyske.
Det viste sig, at Abou Ali var faldt om med et krampanfald, og angriberen har det efter omstændighederne okay, hvilket træneren fortæller.
Han siger desuden, at han har været i kontakt med Abou Ali, som tidligere på sæsonen har døjet med ubehag, efter han har haft høj puls.
Henrik Pedersen roser samtidig sine spillere, som reagerede hurtigt ved at sørge for hjælp til holdkammeraten, samtidig med at de dannede en ring rundt om den liggende Abou Ali i fællesskab med Lyngby-spillerne. Han pointerer dog også, at Vendsyssel-mandskabet er mærket af hændelsen, og at de skal følge op på oplevelsen de kommende dage.
Den resterende del af kampen mellem Vendsyssel og Lyngby spilles ikke færdig søndag. Kampen blev afblæst, da der var spillet godt og vel 60 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
