Trods nedrykning: Horsens forlænger med cheftræner

Jens Berthel Askou har fået en ny aftale med AC Horsens.



Det kan godt være, de rykkede ud af Superligaen i sidste sæson, men AC Horsens er så tilfreds med cheftræner Jens Berthel Askou, at den tidligere professionelle fodboldspiller har fået en ny aftale med klubben.

Det oplyser AC Horsens i en pressemeddelelse.

Jens Berthel Askou overtog i løbet af sidste sæson trænerjobbet, efter AC Horsens fyrede Jonas Dal. Og selv om han ikke var i stand til at redde klubben, fik Horsens godt med point i foråret.

– Da vi for et halvt år siden hentede Jens Berthel Askou til klubben som cheftræner, havde vi mulighed for at se hinanden an i forhold til kemi og samarbejde, og begge parter er enige om, at den første periode er forløbet rigtig godt, og at der har været en positiv udvikling i klubben. Derfor var det også ganske nemt at blive enige om en længere aftale, og kontraktforlængelsen er også et tydeligt signal om, at vi er i gang med et fælles projekt om en lidt nyere udgave af AC Horsens i forhold til blandt andet spillertrup og spillestil, siger sportschef Niels Erik Søndergård og fortsætter:

– Jens Berthel Askou er en god leder for spillertruppen, han stiller krav, han er stærk på træningsbanen, og han er tydelig i forhold til, hvad han gerne vil på og uden for banen. Han er en ambitiøs træner, og når han forlænger aftalen, så betyder det ikke, at han er tilfreds med at være træner for en klub i 1.division. Vi ønsker alle en hurtig retur til 3F Superligaen.

Askou har tidligere været i spidsen for HB Torshavn og Vendsyssel, og han får nu lov til at fortsætte med at arbejde i Horsens.

– Først og fremmest har jeg fundet mig rigtig godt til rette i AC Horsens efter en hektisk første periode, hvor vi forsøgte at redde os i 3F Superligaen og desværre ikke lykkedes med det, men vi har fået skabt et godt fundament med mange gode mennesker, der trækker i den samme retning, og jeg glæder mig over at være en vigtig brik i den udvikling.

– Jeg har en meget ærgerrig, ambitiøs og dygtig stab og en særdeles talentfuld og dedikeret gruppe spillere at udvikle mig sammen med, og alle arbejder på at sætte AC Horsens på landkortet for noget andet og mere end tidligere, og vi skal fremover udvikle spillere og vinde kampe på en mere begejstrende og attraktiv måde.

– Det er vi allerede godt i gang med, hvilket man kunne se på den sidste del af forårets præstationer, og vi skal fortsætte det gode arbejde i denne sæson, mens vi jagter 1. pladsen i NordicBet Ligaen, siger Jens Berthel Askou.

Han har nu kontrakt som AC Horsens-cheftræner frem til sommeren 2024.





FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brøndby i transfer-kovending?

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Fem bud på David Nielsens afløser

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FC Fredericia – Randers FC

Real Madrid – Elche

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander