Det kan godt være, de rykkede ud af Superligaen i sidste sæson, men AC Horsens er så tilfreds med cheftræner Jens Berthel Askou, at den tidligere professionelle fodboldspiller har fået en ny aftale med klubben.
Det oplyser AC Horsens i en pressemeddelelse.
Jens Berthel Askou overtog i løbet af sidste sæson trænerjobbet, efter AC Horsens fyrede Jonas Dal. Og selv om han ikke var i stand til at redde klubben, fik Horsens godt med point i foråret.
– Da vi for et halvt år siden hentede Jens Berthel Askou til klubben som cheftræner, havde vi mulighed for at se hinanden an i forhold til kemi og samarbejde, og begge parter er enige om, at den første periode er forløbet rigtig godt, og at der har været en positiv udvikling i klubben. Derfor var det også ganske nemt at blive enige om en længere aftale, og kontraktforlængelsen er også et tydeligt signal om, at vi er i gang med et fælles projekt om en lidt nyere udgave af AC Horsens i forhold til blandt andet spillertrup og spillestil, siger sportschef Niels Erik Søndergård og fortsætter:
– Jens Berthel Askou er en god leder for spillertruppen, han stiller krav, han er stærk på træningsbanen, og han er tydelig i forhold til, hvad han gerne vil på og uden for banen. Han er en ambitiøs træner, og når han forlænger aftalen, så betyder det ikke, at han er tilfreds med at være træner for en klub i 1.division. Vi ønsker alle en hurtig retur til 3F Superligaen.
Askou har tidligere været i spidsen for HB Torshavn og Vendsyssel, og han får nu lov til at fortsætte med at arbejde i Horsens.
– Først og fremmest har jeg fundet mig rigtig godt til rette i AC Horsens efter en hektisk første periode, hvor vi forsøgte at redde os i 3F Superligaen og desværre ikke lykkedes med det, men vi har fået skabt et godt fundament med mange gode mennesker, der trækker i den samme retning, og jeg glæder mig over at være en vigtig brik i den udvikling.
– Jeg har en meget ærgerrig, ambitiøs og dygtig stab og en særdeles talentfuld og dedikeret gruppe spillere at udvikle mig sammen med, og alle arbejder på at sætte AC Horsens på landkortet for noget andet og mere end tidligere, og vi skal fremover udvikle spillere og vinde kampe på en mere begejstrende og attraktiv måde.
– Det er vi allerede godt i gang med, hvilket man kunne se på den sidste del af forårets præstationer, og vi skal fortsætte det gode arbejde i denne sæson, mens vi jagter 1. pladsen i NordicBet Ligaen, siger Jens Berthel Askou.
Han har nu kontrakt som AC Horsens-cheftræner frem til sommeren 2024.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Legender med dyster melding
Verdensstjernes søn landet i København
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
