Hillerød-profilen Adrian Justinussen har vist stor målform i NordicBet Ligaen.
Den færøske angriber har nemlig banket seks mål i kassen i de første seks kampe, og det gør ham til topscorer i den næstbedste række foran Luka Kjerrumgaard fra OB, Asbjørn Bønndergaard fra FC Fredericia og Frederik Christensen fra Hobro på fem scoringer.
Tipsbladet har taget en snak med den målfarlige angriber, og han har fødderne solidt plantet på jorden.
– Det er fint nok, og det er sjovt. Jeg prøver at score mål, og det går godt indtil videre, siger Justinussen.
Den færøske angriber er blevet taget godt imod i Hillerød, men det har krævet lidt tilvænning at skifte færøske fodbold ud med dansk. Han tog fra HB Tórshavn til Hillerød i januar 2024.
– Jeg vidste ikke, hvad jeg kom til. Det gik rigtig stærkt. Jeg så med det samme, at der var stor forskel på niveauet. Det gik meget stærkere, og jeg skulle vænne mig til det. Det synes jeg, at jeg gjorde.
Justinussen forklarer, at den gode målform blandt andet skyldes, at han har næse for mål. Derudover har han ved tidligere lejligheder vist, at han er særdeles god til at sparke frispark.
– Jeg synes bare, at jeg står det rigtige sted, når bolden kommer. Jeg har et løbeoverskud. Jeg føler, at jeg kan løbe og løbe. Jeg er hele tiden i positionerne, hvor jeg kan score mål.
Artiklen fortsætter under billedet.

Superligaen vil være fantastisk
Nogle siger, at man skal smede, mens jernet er varmt, og det er varmt i øjeblikket. for færingen Den målfarlige angriber har også større ambitioner end NordicBet Ligaen.
– Jeg har selvfølgelig tanker om at komme op på en højere hylde. Mine tanker er selvfølgelig at komme til Superligaen, det vil være fantastisk.
– Lige nu tænker jeg ikke så meget på det. Jeg prøver bare at spille og gøre det så godt, som jeg kan. Vi får at se.
De gode præstationer er heller ikke gået ubemærket hen hos det færøske folk, og han har også lige fået en færøsk holdkammerat i Daniel Johansen, som han kender fra HB Tórshavn-tiden.
– Der er mange, der skriver om mig på hjemmesider, så jeg kan godt mærke det. Det er fint nok, siger NordicBet Liga-topscoreren til Tipsbladet.
Justinussens kontrakt med Hillerød løber til vinteren 2026.
Hillerød er nummer seks i NordicBet Ligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER