Nicolaj Madsen skifter efter sommerferien fra Superligaens nummer seks til 1. divisions nummer ni. Det bekræfter Vejle Boldklub på klubbens hjemmeside.
VB skriver ikke, hvor lang en kontrakt den 28-årige midtbanemand har fået, men sikkert er det, at han kommer til klubben transferfrit. Hans aftale med SønderjyskE udløber således om en måned.
– Jeg er helt bevidst om, at der vil være nogle, som ikke forstår mit valg, men jeg synes, det giver sig selv. Vejle Boldklub er en traditionsklub. Det mærker man allerede, når man kører op mod stadion og ser listen af navne med landsholdspillere, siger Madsen til vejle-boldklub.dk.
– Nu er klubben efter nogle svære år begyndt på en ny rejse. Den rejser vil jeg gerne være med på, og jeg mener også, at jeg har de kvaliteter, som skal til for at blive en lederskikkelse på holdet. Jeg har fået klubbens planer at vide, og jeg er sikker på, at vi går nogle spændende år i møde.
I en klub med mange udlændinge er det meningen, at Nicolaj Madsen skal blive en lederskikkelse for den ambitiøse klub.
– Det har været vigtigt for os at finde en stærk spiller med både erfaring, stor kvalitet og en stabilitet i sit spil. Vi har med tilknytningen af Nicolaj Madsen hentet en spiller fra den øverste hylde. Det er en spiller med store ambitioner og en spiller med et ønske om at tage lederskabet på sig i hver eneste træning og kamp. Vejle Boldklub er nu trådt ind i år to på sin nye rejse, og på den rejse er Nicolaj Madsen en vigtig brik, siger administrerende direktør Henrik Tønder.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
