Da Vejle Boldklubs nye ejer Andrew Zolotko kom til klubben blev cheftræner Andreas Alm headhuntet til at stå i spidsen for 1. divisionsholdet, der har klare ambitioner om at spille sig tilbage i landets bedste række.
Men tirsdag meddeler parterne, at samarbejdet nu stopper
– Jeg valgte at komme til Vejle af en klar årsag, og det var min relation med klubejeren, Andrew Zolotko. I løbet af en sjov, skør og udfordrende sæson har jeg haft mange samtaler med Andrew, og jeg tror at for at forsætte med vores gode relation, er tiden moden til, at vi ikke længere arbejder sammen som cheftræner og klubejer.
– Jeg vil gerne takke alle i og omkring Vejle og Vejle Boldklub for en godt nok kort men mindeværdig tid under det nye projekt, siger Andreas Alm.
Formanden hos Vejle Boldklub, Flemming Jensen, takker den svenske træner for en professionel indsats.
– Andreas Alm har været professionel under hele sit ophold i klubben, og vi er enige om, at denne beslutning er den rigtige for Vejle Boldklub. Vejle Boldklub har lagt en langsigtet plan og arbejder ud fra en rodfæstet strategi, som skal flytte klubben både sportsligt og forretningsmæssigt. Vi har hele tiden vores mål og ambitioner for øje med henblik på at sikre, at Vejle Boldklub kan vende tilbage i landets bedste fodboldrække. Nu arbejder vi – ud fra den samme plan – på at tilknytte en ny træner, som kan være med til at sikre, at vi flytter os i den rigtige retning, siger han.
Tidligere på dagen offentliggjorde Vejle Boldklub ellers en anden stor og positiv nyhed, da man kunne præsentere Nicolaj Madsen fra SønderjyskE som ny profil i klubben.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
