Foto: Getty Images
1. division

Vejle forlænger med U-landsholdsspiller

Vejle-talentet Tobias Sommer, der er ungdomslandsholdsspiller, har sat sin signatur på en forlængelse.

Superliga-nedrykkerne fra Vejle Boldklub ligger godt i NordicBet Ligaen, hvor holdet før forårssæsonen fører rækken med tre point ned til nummer to.

Klubben satser på at vende hurtigt tilbage til dansk fodbolds bedste række, men selv om fokus er på en plads i Superligaen, har man i Vejle også fokus på at sikre fremtiden.

Derfor har man forlænget aftalen med den 18-årige forsvars- og midtbanespiller Tobias Sommer. Han har fået en aftale, der løber frem til sommeren 2022, så der bliver god tid til at udvikle sig i Vejle.

- Jeg er både glad og lettet. Siden jeg fik min debut på ungdomslandsholdet (U18-landsholdet i 2019, red.) har fornemmelsen været, at fodbold kunne blive andet end et fritidsarbejde. Fuldtidsaftalen betyder, at jeg bliver testet på øverste hylde. Klubbens førstehold spiller i NordicBet LIGA, men Vejle føles som en Superligaklub. Der er et set up, som matcher de bedste klubber, og vi har gode faciliteter, siger Tobias Sommer til klubbens hjemmeside.

Fra sommer bliver Tobias Damgaard seniorspiller, og det bliver en dygtig spiller, som Steen Thychosen og talentafdelingen afleverer til seniorafdelingen. 

- Tobias Sommer er en spændende central midtbanespiller. En 6’er type, der har taget store udviklingsmæssige spring, siden han blev U19-spiller for halvandet år siden. Han har været en dominerende figur på vores ældste eliteungdomshold i denne sæson. Han kommer med fysisk power, men også en god fod og et godt blik for sine medspillere. Han har også gjort sig i forsvaret, og begge steder vil han med tiden blive konkurrencedygtig.

- Fuldtidsaftalen betyder, at Sommer får muligheden for at koncentrere sig fuldt ud om træning, kamp, restitution og forberedelse. Det giver ham de bedste betingelser for at konkurrere med seniorspillere, og vi ser frem til at følge hans udvikling. Det er ikke en spiller, vi siger permanent farvel til i ungdomssammenhæng. I løbet af de kommende måneder ser vi, hvor Tobias gør sig bedst, og han kan fortsat være en vigtig brik på vores stærke U19-Ligahold, der i foråret skal spille mange spændende kampe, siger Steen Thychosen, der er talentchef.

Tobias Sommer har en fortid i SønderjyskEs ungdomsafdeling - defensivspilleren har fortsat sin debut på førsteholdet til gode.