Superliga-nedrykkerne fra Vejle Boldklub ligger godt i NordicBet Ligaen, hvor holdet før forårssæsonen fører rækken med tre point ned til nummer to.
Klubben satser på at vende hurtigt tilbage til dansk fodbolds bedste række, men selv om fokus er på en plads i Superligaen, har man i Vejle også fokus på at sikre fremtiden.
Derfor har man forlænget aftalen med den 18-årige forsvars- og midtbanespiller Tobias Sommer. Han har fået en aftale, der løber frem til sommeren 2022, så der bliver god tid til at udvikle sig i Vejle.
– Jeg er både glad og lettet. Siden jeg fik min debut på ungdomslandsholdet (U18-landsholdet i 2019, red.) har fornemmelsen været, at fodbold kunne blive andet end et fritidsarbejde. Fuldtidsaftalen betyder, at jeg bliver testet på øverste hylde. Klubbens førstehold spiller i NordicBet LIGA, men Vejle føles som en Superligaklub. Der er et set up, som matcher de bedste klubber, og vi har gode faciliteter, siger Tobias Sommer til klubbens hjemmeside.
Fra sommer bliver Tobias Damgaard seniorspiller, og det bliver en dygtig spiller, som Steen Thychosen og talentafdelingen afleverer til seniorafdelingen.
– Tobias Sommer er en spændende central midtbanespiller. En 6’er type, der har taget store udviklingsmæssige spring, siden han blev U19-spiller for halvandet år siden. Han har været en dominerende figur på vores ældste eliteungdomshold i denne sæson. Han kommer med fysisk power, men også en god fod og et godt blik for sine medspillere. Han har også gjort sig i forsvaret, og begge steder vil han med tiden blive konkurrencedygtig.
– Fuldtidsaftalen betyder, at Sommer får muligheden for at koncentrere sig fuldt ud om træning, kamp, restitution og forberedelse. Det giver ham de bedste betingelser for at konkurrere med seniorspillere, og vi ser frem til at følge hans udvikling. Det er ikke en spiller, vi siger permanent farvel til i ungdomssammenhæng. I løbet af de kommende måneder ser vi, hvor Tobias gør sig bedst, og han kan fortsat være en vigtig brik på vores stærke U19-Ligahold, der i foråret skal spille mange spændende kampe, siger Steen Thychosen, der er talentchef.
Tobias Sommer har en fortid i SønderjyskEs ungdomsafdeling – defensivspilleren har fortsat sin debut på førsteholdet til gode.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
