Viborg tager afsked med tre spillere og Jesper Christiansen

Den tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansens tid som målmandstræner i Viborg er ved at være slut. Derudover skal tre spillere også videre.



Viborg kiksede igen i denne sæson oprykningen til Superligaen, og på lørdag spiller de sæsonens sidste kamp, inden de skal indstille sig på endnu et år i landets næstbedste række. 

Der bliver det også en kamp, hvor midtjyderne skal tage afsked med tre spillere i form af Brandon Austin, Mikkel Knudsen og Simon Søndergård. De tre er dog ikke de eneste, som takker af i Viborg.

Det samme gør sig gældende for målmandstræner Jesper Christiansen, der som aktiv spillede for blandt andet Rangers, FCK og Viborg. Ligesom det også blev til en række landskampe for Danmark.

Læs også:Viborg og Tottenham enige om Brandon Austins fremtid

Det melder Viborg på klubbens officielle hjemmeside.

For Austins vedkommende skal han tilbage til Tottenham, som han er udlejet fra, og så har Knudsen og Søndergård kontraktudløb med klubben. Viborgs sportschef Jesper Fredberg har dog pæne ord om de to danskere, som er færdige i klubben.

– Vi har været rigtig glade for at have Mikkel (Knudsen red.), og selvom det ikke er blevet til så meget spilletid som han havde håbet i denne sæson, så har han altid leveret en topdedikeret indsats både på og udenfor banen. Han er en fantastisk fyr, der er vellidt og respekteret i klubben, og han får varme anbefalinger med på vejen herfra, siger han og fortsætter:

Læs også:Skarpe Fredericia tog tre vigtige point i topbrag

– Simon (Søndergård red.) har været i klubben i mange år, og har udviklet sig rigtig godt, men vi har også forståelse og respekt for, at han skal ud og spille kampe. Vi er glade for Simon, men han er et sted i karrieren nu, hvor han skal spille mere end vi kan tilbyde for at tage næste skridt, og vi vil selvfølgelig følge ham tæt i fremtiden, lyder det fra Fredberg.

Endvidere fastslår han, at det har været et godt bekendtskab med Brandon Austin, som flere gange har reddet point til Viborg, mener Jesper Fredberg, som tror på en stor karriere for målmanden.






Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

VM’s mest uskønne kamp

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Klapper i om stor Superliga-transfer

Stort FCK-talent er blevet solgt

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen