Viborg kiksede igen i denne sæson oprykningen til Superligaen, og på lørdag spiller de sæsonens sidste kamp, inden de skal indstille sig på endnu et år i landets næstbedste række.
Der bliver det også en kamp, hvor midtjyderne skal tage afsked med tre spillere i form af Brandon Austin, Mikkel Knudsen og Simon Søndergård. De tre er dog ikke de eneste, som takker af i Viborg.
Det samme gør sig gældende for målmandstræner Jesper Christiansen, der som aktiv spillede for blandt andet Rangers, FCK og Viborg. Ligesom det også blev til en række landskampe for Danmark.
Læs også:Viborg og Tottenham enige om Brandon Austins fremtid
Det melder Viborg på klubbens officielle hjemmeside.
For Austins vedkommende skal han tilbage til Tottenham, som han er udlejet fra, og så har Knudsen og Søndergård kontraktudløb med klubben. Viborgs sportschef Jesper Fredberg har dog pæne ord om de to danskere, som er færdige i klubben.
– Vi har været rigtig glade for at have Mikkel (Knudsen red.), og selvom det ikke er blevet til så meget spilletid som han havde håbet i denne sæson, så har han altid leveret en topdedikeret indsats både på og udenfor banen. Han er en fantastisk fyr, der er vellidt og respekteret i klubben, og han får varme anbefalinger med på vejen herfra, siger han og fortsætter:
Læs også:Skarpe Fredericia tog tre vigtige point i topbrag
– Simon (Søndergård red.) har været i klubben i mange år, og har udviklet sig rigtig godt, men vi har også forståelse og respekt for, at han skal ud og spille kampe. Vi er glade for Simon, men han er et sted i karrieren nu, hvor han skal spille mere end vi kan tilbyde for at tage næste skridt, og vi vil selvfølgelig følge ham tæt i fremtiden, lyder det fra Fredberg.
Endvidere fastslår han, at det har været et godt bekendtskab med Brandon Austin, som flere gange har reddet point til Viborg, mener Jesper Fredberg, som tror på en stor karriere for målmanden.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AGF sluttede af med et brag
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
