Viborg tager afsked med tre spillere og Jesper Christiansen

Den tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansens tid som målmandstræner i Viborg er ved at være slut. Derudover skal tre spillere også videre.



Viborg kiksede igen i denne sæson oprykningen til Superligaen, og på lørdag spiller de sæsonens sidste kamp, inden de skal indstille sig på endnu et år i landets næstbedste række. 

Der bliver det også en kamp, hvor midtjyderne skal tage afsked med tre spillere i form af Brandon Austin, Mikkel Knudsen og Simon Søndergård. De tre er dog ikke de eneste, som takker af i Viborg.

Det samme gør sig gældende for målmandstræner Jesper Christiansen, der som aktiv spillede for blandt andet Rangers, FCK og Viborg. Ligesom det også blev til en række landskampe for Danmark.

Læs også:Viborg og Tottenham enige om Brandon Austins fremtid

Det melder Viborg på klubbens officielle hjemmeside.

For Austins vedkommende skal han tilbage til Tottenham, som han er udlejet fra, og så har Knudsen og Søndergård kontraktudløb med klubben. Viborgs sportschef Jesper Fredberg har dog pæne ord om de to danskere, som er færdige i klubben.

– Vi har været rigtig glade for at have Mikkel (Knudsen red.), og selvom det ikke er blevet til så meget spilletid som han havde håbet i denne sæson, så har han altid leveret en topdedikeret indsats både på og udenfor banen. Han er en fantastisk fyr, der er vellidt og respekteret i klubben, og han får varme anbefalinger med på vejen herfra, siger han og fortsætter:

Læs også:Skarpe Fredericia tog tre vigtige point i topbrag

– Simon (Søndergård red.) har været i klubben i mange år, og har udviklet sig rigtig godt, men vi har også forståelse og respekt for, at han skal ud og spille kampe. Vi er glade for Simon, men han er et sted i karrieren nu, hvor han skal spille mere end vi kan tilbyde for at tage næste skridt, og vi vil selvfølgelig følge ham tæt i fremtiden, lyder det fra Fredberg.

Endvidere fastslår han, at det har været et godt bekendtskab med Brandon Austin, som flere gange har reddet point til Viborg, mener Jesper Fredberg, som tror på en stor karriere for målmanden.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Bayern – PSG

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’