Jonathan Witt har været på en mildt sagt bemærkelsesværdig fodboldrejse.
Den begyndte, da han for halvandet årti siden rykkede op som seniorspiller og blev en del af Hillerøds allerstærkeste mandskab i Serie 2.
På bumlede plæner i landets sjettebedste række begyndte han og holdkammeraterne at vinde og vinde og buldre op gennem rækkerne.
Mens holdkammerater faldt fra, efterhånden som niveauet steg, bed Jonathan Witt sig fast, og efter flere års fremgang kan rejsen nu for alvor kulminere.
Med fire runder igen er Hillerød Fodbold med Jonathan Witt som anfører på andenpladsen i 1. division og flirter dermed kraftigt med en sensationel oprykning til Superligaen.
– Det er vildt. Det er sindssygt at sige. Og også lidt surrealistisk at få ud over læberne, siger Jonathan Witt.
Og den 33-årige midtstopper er ikke bare med på en badebillet som en slags galionsfigur for klubbens identitet. Nej, han betragtes vidt og bredt som en af de mest stabile og solide forsvarsspillere i 1. division.
– Det har krævet meget, for der er godt nok stor forskel på at spille Sjællandsserie og Danmarksserie og så toppen af divisionerne. Jeg har lagt ting om i mit spil og mit liv, og det har medvirket til, at jeg kan være med, hvor jeg er nu, siger Jonathan Witt.
– Da jeg var i Serie 2, kunne jeg ikke have taget skridtet og sagt: “Nu spiller jeg 1. division”. Det er en udvikling, der er sket over en længere periode.
– Jeg er blevet bedre og bedre og har lært en masse ting af en masse gode holdkammerater, som har højnet mit niveau. Det er ikke alle, der kan gøre det, men jeg har været heldig at være i en god situation her i klubben, og derfor har jeg formået at forbedre mig år for år, siger Jonathan Witt.
Med årene har Jonathan Witt altså slået sit navn fast med syvtommersøm. Som pålidelig divisionsspiller har han da også haft muligheder for at prøve talentet af andre steder, og han har ikke været komplet afvisende over for idéen.
– Jeg har tænkt over det flere gange, og der har også været muligheder. Men jeg har været i en god situation i Hillerød. Tidligere i min karriere handlede det nok om tryghed, men hvis du spørger mig nu, ville jeg gerne have udfordret mig selv mere.
– Omvendt vil jeg heller ikke være den her rejse foruden. Jeg ville ikke opgive noget for den situation, jeg er i nu, og jeg glæder mig helt vildt til de sidste fire kampe, hvor vi kan få drømmen til at blive til virkelighed, siger Jonathan Witt.
Efter weekendens runde, hvor Hillerød slog Lyngby Boldklub, som mere eller mindre er rykket op, sagde klubbens træner, Christian Lønstrup, at man ikke var begyndt at snakke Superliga på de indre linjer.
Det kan Jonathan Witt imidlertid afkræfte.
– Internt snakker fodboldspillere jo altid om resultater. Så længe spillere ikke begynder at blive tynget af det, er det ikke et problem, og dertil er vi ikke kommet. Vi er begunstigede af at være underdogs, hver gang vi går på banen, så vi skal bare ud og give den gas.
– Vi skal bare nyde at være i det her selskab, for om et år kan vi lige så godt ligge der, hvor HB Køge og B93 er nu. Det kan gå hurtigt, siger Jonathan Witt med henvisning til klubberne, der kæmper for overlevelse.
Hillerød skal lørdag møde AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer i Seattle
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER