‘Det er udmattende’

Brian Priske ser frem til Champions League-opgøret mod AC Milan efter en periode med dårlige resultater for Feyenoord.



Efter tre nederlag i træk vandt Brian Priske og Feyenoord endelig en fodboldkamp igen lørdag.

Det har været en periode med op- og nedture for den danske cheftræner, der har været en del i vælten gennem den seneste måned, hvor et kæmpe resultat blev sikret mod selveste Bayern München, som man besejrede hjemme med 3-0 på De Kuip.

Herefter fulgte en række nederlag, der har ramt selvforståelsen i Rotterdam, hvor man måtte se sig selv slået af ærkerivalerne Ajax og PSV, mens Lille bankede Brian Priskes mandskab med tenniscifre i Champions League.

Vindermentaliteten kom dog tilbage i denne weekend, hvor bysbørnene Sparta Rotterdam fik en øretæve på 3-0, og det resultat skaber optimisme hos den tidligere FC Midtjylland-cheftræner forud for de kommende kampe mod det italienske storhold AC Milan.

– Jeg følte bestemt, at det var en smule usikkert. Men netop derfor er jeg meget stolt af denne gruppe. I en svær periode med mange skader er en 3-0-sejr virkelig stærk. Nu kan vi rette blikket mod AC Milan, sagde Brian Priske til ESPN efter sejren og fortsatte.

– De er et rigtigt tophold, men alt kan ske på De Kuip. Vi vil gøre alt for at opnå et godt resultat her.

Feyenoord har i den seneste tid haft rigeligt at se til med et tætpakket kampprogram, men det er ikke noget, Brian Priske vil bruge som en undskyldning. Tværtimod er det en forudsætning for en klub som Feyenoord.

– Det er kamp nummer otte på 28 dage, og vi kommer fra tre udekampe mod tophold, hvilket er virkelig hårdt for spillerne. Og om fire dage spiller vi mod endnu et top-hold fra Europa, og det er udmattende, men det ved man, når man er i en klub som Feyenoord.

Første opgør mod AC Milan spilles onsdag aften i Holland. Returkampen afvikles en uge senere på San Siro.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske