Efter tre nederlag i træk vandt Brian Priske og Feyenoord endelig en fodboldkamp igen lørdag.
Det har været en periode med op- og nedture for den danske cheftræner, der har været en del i vælten gennem den seneste måned, hvor et kæmpe resultat blev sikret mod selveste Bayern München, som man besejrede hjemme med 3-0 på De Kuip.
Herefter fulgte en række nederlag, der har ramt selvforståelsen i Rotterdam, hvor man måtte se sig selv slået af ærkerivalerne Ajax og PSV, mens Lille bankede Brian Priskes mandskab med tenniscifre i Champions League.
Vindermentaliteten kom dog tilbage i denne weekend, hvor bysbørnene Sparta Rotterdam fik en øretæve på 3-0, og det resultat skaber optimisme hos den tidligere FC Midtjylland-cheftræner forud for de kommende kampe mod det italienske storhold AC Milan.
– Jeg følte bestemt, at det var en smule usikkert. Men netop derfor er jeg meget stolt af denne gruppe. I en svær periode med mange skader er en 3-0-sejr virkelig stærk. Nu kan vi rette blikket mod AC Milan, sagde Brian Priske til ESPN efter sejren og fortsatte.
– De er et rigtigt tophold, men alt kan ske på De Kuip. Vi vil gøre alt for at opnå et godt resultat her.
Feyenoord har i den seneste tid haft rigeligt at se til med et tætpakket kampprogram, men det er ikke noget, Brian Priske vil bruge som en undskyldning. Tværtimod er det en forudsætning for en klub som Feyenoord.
– Det er kamp nummer otte på 28 dage, og vi kommer fra tre udekampe mod tophold, hvilket er virkelig hårdt for spillerne. Og om fire dage spiller vi mod endnu et top-hold fra Europa, og det er udmattende, men det ved man, når man er i en klub som Feyenoord.
Første opgør mod AC Milan spilles onsdag aften i Holland. Returkampen afvikles en uge senere på San Siro.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER