‘Det er udmattende’

Brian Priske ser frem til Champions League-opgøret mod AC Milan efter en periode med dårlige resultater for Feyenoord.



Efter tre nederlag i træk vandt Brian Priske og Feyenoord endelig en fodboldkamp igen lørdag.

Det har været en periode med op- og nedture for den danske cheftræner, der har været en del i vælten gennem den seneste måned, hvor et kæmpe resultat blev sikret mod selveste Bayern München, som man besejrede hjemme med 3-0 på De Kuip.

Herefter fulgte en række nederlag, der har ramt selvforståelsen i Rotterdam, hvor man måtte se sig selv slået af ærkerivalerne Ajax og PSV, mens Lille bankede Brian Priskes mandskab med tenniscifre i Champions League.

Vindermentaliteten kom dog tilbage i denne weekend, hvor bysbørnene Sparta Rotterdam fik en øretæve på 3-0, og det resultat skaber optimisme hos den tidligere FC Midtjylland-cheftræner forud for de kommende kampe mod det italienske storhold AC Milan.

– Jeg følte bestemt, at det var en smule usikkert. Men netop derfor er jeg meget stolt af denne gruppe. I en svær periode med mange skader er en 3-0-sejr virkelig stærk. Nu kan vi rette blikket mod AC Milan, sagde Brian Priske til ESPN efter sejren og fortsatte.

– De er et rigtigt tophold, men alt kan ske på De Kuip. Vi vil gøre alt for at opnå et godt resultat her.

Feyenoord har i den seneste tid haft rigeligt at se til med et tætpakket kampprogram, men det er ikke noget, Brian Priske vil bruge som en undskyldning. Tværtimod er det en forudsætning for en klub som Feyenoord.

– Det er kamp nummer otte på 28 dage, og vi kommer fra tre udekampe mod tophold, hvilket er virkelig hårdt for spillerne. Og om fire dage spiller vi mod endnu et top-hold fra Europa, og det er udmattende, men det ved man, når man er i en klub som Feyenoord.

Første opgør mod AC Milan spilles onsdag aften i Holland. Returkampen afvikles en uge senere på San Siro.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

‘Så brænder hele København ned’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende scorer landstrænerjob

AGF har holdt fri inden FCM-brag