‘Det er udmattende’

Brian Priske ser frem til Champions League-opgøret mod AC Milan efter en periode med dårlige resultater for Feyenoord.



Efter tre nederlag i træk vandt Brian Priske og Feyenoord endelig en fodboldkamp igen lørdag.

Det har været en periode med op- og nedture for den danske cheftræner, der har været en del i vælten gennem den seneste måned, hvor et kæmpe resultat blev sikret mod selveste Bayern München, som man besejrede hjemme med 3-0 på De Kuip.

Herefter fulgte en række nederlag, der har ramt selvforståelsen i Rotterdam, hvor man måtte se sig selv slået af ærkerivalerne Ajax og PSV, mens Lille bankede Brian Priskes mandskab med tenniscifre i Champions League.

Vindermentaliteten kom dog tilbage i denne weekend, hvor bysbørnene Sparta Rotterdam fik en øretæve på 3-0, og det resultat skaber optimisme hos den tidligere FC Midtjylland-cheftræner forud for de kommende kampe mod det italienske storhold AC Milan.

– Jeg følte bestemt, at det var en smule usikkert. Men netop derfor er jeg meget stolt af denne gruppe. I en svær periode med mange skader er en 3-0-sejr virkelig stærk. Nu kan vi rette blikket mod AC Milan, sagde Brian Priske til ESPN efter sejren og fortsatte.

– De er et rigtigt tophold, men alt kan ske på De Kuip. Vi vil gøre alt for at opnå et godt resultat her.

Feyenoord har i den seneste tid haft rigeligt at se til med et tætpakket kampprogram, men det er ikke noget, Brian Priske vil bruge som en undskyldning. Tværtimod er det en forudsætning for en klub som Feyenoord.

– Det er kamp nummer otte på 28 dage, og vi kommer fra tre udekampe mod tophold, hvilket er virkelig hårdt for spillerne. Og om fire dage spiller vi mod endnu et top-hold fra Europa, og det er udmattende, men det ved man, når man er i en klub som Feyenoord.

Første opgør mod AC Milan spilles onsdag aften i Holland. Returkampen afvikles en uge senere på San Siro.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Han er årets træner i Premier League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Dansk profil overrasker: Han er så god



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour