Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Kasper Dolberg ville kunne øge sin målproduktion markant med et kontroversielt skifte, lyder det i belgisk podcast.



Det sætter som regel gang i transferspekulationer, når en angriber scorer mål på samlebånd, og det er også tilfældet for Kasper Dolberg, der har haft en god sæson i Anderlecht.

Kasper Dolberg scorede for nyligt hele fire mål i en ligakamp mod Gent, og det har for alvor sat gang i spekulationer om danskerens fremtid i Anderlecht, da det heller ikke er nogen hemmelighed, at Bruxelles-klubben ikke har kæmpestore økonomiske muskler.

I Het Nieusblads podcast ‘Sjotcast’ peges der på, at Kasper Dolberg hypotetisk set ville kunne blive endnu mere dominerende i den belgiske liga, hvis han skiftede til Anderlechts rivaler fra Club Brugge.

– Dolberg ville score minimum 25 mål i Club Brugge. Han er bedst i feltet, hvor han ikke får nok service lige nu. Men hvis folk som Tzolis og Vanaken servicerede ham, så ville han sparke de chancer ind. Vi har allerede sagt, at vi venter på, at Club Brugge køber Anderlechts bedste spiller. Ville de vove det? Det er ikke op til os at forhandle transfers, men måske burde de overveje det. Rent økonomisk har de råd til det, lyder det i podcasten, hvor journalisterne diskuterer Dolbergs fremtid.

Bør Kasper Dolberg overveje et skifte til Club Brugge?

  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke
  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke

0 Votes

Journalisten Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt, peger på, at klubben måske ikke har råd til at sige nej til Club Brugge.

– Et bud er et bud. Anderlecht har ikke midlerne til bare at sige nej til en hel masse penge. Det vil helt sikkert kræve 15 millioner euro (112 millioner kroner, red.), og måske lidt mere, hvis det er Club Brugge. Om Dolberg vil være interesseret i det, det er så et andet spørgsmål, siger Geril, ifølge Voetbal Nieuws, i podcasten.

Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 18 ligamål for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga, 10 point efter Club Brugge, der ligger på andenpladsen og dermed har kurs mod Champions League-fodbold igen i næste sæson.

Flere af de belgiske sportsaviser peger på, at Anderlecht til sommer står med et dilemma, fordi det rent økonomisk er det rigtige tidspunkt at sælge Kasper Dolberg, mens det sportsligt næppe vil være den bedste idé.

Avisen Het Laatste Nieuws spekulerer videre i, om Kasper Dolberg potentielt kan være interesseret i at gøre som sine tidligere holdkammerater Anders Dreyer og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ved at foretage et skifte til MLS.







LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Bellingham og Kane sender England videre

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Belgien i chok over Balogun-beslutning

‘Det er et angreb på FCK’

Ustoppelige Haaland skaber miraklet