Det sætter som regel gang i transferspekulationer, når en angriber scorer mål på samlebånd, og det er også tilfældet for Kasper Dolberg, der har haft en god sæson i Anderlecht.
Kasper Dolberg scorede for nyligt hele fire mål i en ligakamp mod Gent, og det har for alvor sat gang i spekulationer om danskerens fremtid i Anderlecht, da det heller ikke er nogen hemmelighed, at Bruxelles-klubben ikke har kæmpestore økonomiske muskler.
I Het Nieusblads podcast ‘Sjotcast’ peges der på, at Kasper Dolberg hypotetisk set ville kunne blive endnu mere dominerende i den belgiske liga, hvis han skiftede til Anderlechts rivaler fra Club Brugge.
– Dolberg ville score minimum 25 mål i Club Brugge. Han er bedst i feltet, hvor han ikke får nok service lige nu. Men hvis folk som Tzolis og Vanaken servicerede ham, så ville han sparke de chancer ind. Vi har allerede sagt, at vi venter på, at Club Brugge køber Anderlechts bedste spiller. Ville de vove det? Det er ikke op til os at forhandle transfers, men måske burde de overveje det. Rent økonomisk har de råd til det, lyder det i podcasten, hvor journalisterne diskuterer Dolbergs fremtid.
Bør Kasper Dolberg overveje et skifte til Club Brugge?
0 Votes
Journalisten Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt, peger på, at klubben måske ikke har råd til at sige nej til Club Brugge.
– Et bud er et bud. Anderlecht har ikke midlerne til bare at sige nej til en hel masse penge. Det vil helt sikkert kræve 15 millioner euro (112 millioner kroner, red.), og måske lidt mere, hvis det er Club Brugge. Om Dolberg vil være interesseret i det, det er så et andet spørgsmål, siger Geril, ifølge Voetbal Nieuws, i podcasten.
Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 18 ligamål for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga, 10 point efter Club Brugge, der ligger på andenpladsen og dermed har kurs mod Champions League-fodbold igen i næste sæson.
Flere af de belgiske sportsaviser peger på, at Anderlecht til sommer står med et dilemma, fordi det rent økonomisk er det rigtige tidspunkt at sælge Kasper Dolberg, mens det sportsligt næppe vil være den bedste idé.
Avisen Het Laatste Nieuws spekulerer videre i, om Kasper Dolberg potentielt kan være interesseret i at gøre som sine tidligere holdkammerater Anders Dreyer og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ved at foretage et skifte til MLS.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansker: Det er latterligt!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Lewandowski forlader FC Barcelona
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt