Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Kasper Dolberg ville kunne øge sin målproduktion markant med et kontroversielt skifte, lyder det i belgisk podcast.



Det sætter som regel gang i transferspekulationer, når en angriber scorer mål på samlebånd, og det er også tilfældet for Kasper Dolberg, der har haft en god sæson i Anderlecht.

Kasper Dolberg scorede for nyligt hele fire mål i en ligakamp mod Gent, og det har for alvor sat gang i spekulationer om danskerens fremtid i Anderlecht, da det heller ikke er nogen hemmelighed, at Bruxelles-klubben ikke har kæmpestore økonomiske muskler.

I Het Nieusblads podcast ‘Sjotcast’ peges der på, at Kasper Dolberg hypotetisk set ville kunne blive endnu mere dominerende i den belgiske liga, hvis han skiftede til Anderlechts rivaler fra Club Brugge.

– Dolberg ville score minimum 25 mål i Club Brugge. Han er bedst i feltet, hvor han ikke får nok service lige nu. Men hvis folk som Tzolis og Vanaken servicerede ham, så ville han sparke de chancer ind. Vi har allerede sagt, at vi venter på, at Club Brugge køber Anderlechts bedste spiller. Ville de vove det? Det er ikke op til os at forhandle transfers, men måske burde de overveje det. Rent økonomisk har de råd til det, lyder det i podcasten, hvor journalisterne diskuterer Dolbergs fremtid.

Bør Kasper Dolberg overveje et skifte til Club Brugge?

  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke
  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke

0 Votes

Journalisten Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt, peger på, at klubben måske ikke har råd til at sige nej til Club Brugge.

– Et bud er et bud. Anderlecht har ikke midlerne til bare at sige nej til en hel masse penge. Det vil helt sikkert kræve 15 millioner euro (112 millioner kroner, red.), og måske lidt mere, hvis det er Club Brugge. Om Dolberg vil være interesseret i det, det er så et andet spørgsmål, siger Geril, ifølge Voetbal Nieuws, i podcasten.

Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 18 ligamål for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga, 10 point efter Club Brugge, der ligger på andenpladsen og dermed har kurs mod Champions League-fodbold igen i næste sæson.

Flere af de belgiske sportsaviser peger på, at Anderlecht til sommer står med et dilemma, fordi det rent økonomisk er det rigtige tidspunkt at sælge Kasper Dolberg, mens det sportsligt næppe vil være den bedste idé.

Avisen Het Laatste Nieuws spekulerer videre i, om Kasper Dolberg potentielt kan være interesseret i at gøre som sine tidligere holdkammerater Anders Dreyer og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ved at foretage et skifte til MLS.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’