Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Kasper Dolberg ville kunne øge sin målproduktion markant med et kontroversielt skifte, lyder det i belgisk podcast.



Det sætter som regel gang i transferspekulationer, når en angriber scorer mål på samlebånd, og det er også tilfældet for Kasper Dolberg, der har haft en god sæson i Anderlecht.

Kasper Dolberg scorede for nyligt hele fire mål i en ligakamp mod Gent, og det har for alvor sat gang i spekulationer om danskerens fremtid i Anderlecht, da det heller ikke er nogen hemmelighed, at Bruxelles-klubben ikke har kæmpestore økonomiske muskler.

I Het Nieusblads podcast ‘Sjotcast’ peges der på, at Kasper Dolberg hypotetisk set ville kunne blive endnu mere dominerende i den belgiske liga, hvis han skiftede til Anderlechts rivaler fra Club Brugge.

– Dolberg ville score minimum 25 mål i Club Brugge. Han er bedst i feltet, hvor han ikke får nok service lige nu. Men hvis folk som Tzolis og Vanaken servicerede ham, så ville han sparke de chancer ind. Vi har allerede sagt, at vi venter på, at Club Brugge køber Anderlechts bedste spiller. Ville de vove det? Det er ikke op til os at forhandle transfers, men måske burde de overveje det. Rent økonomisk har de råd til det, lyder det i podcasten, hvor journalisterne diskuterer Dolbergs fremtid.

Bør Kasper Dolberg overveje et skifte til Club Brugge?

  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke
  • Ja, det er et skridt op
  • Nej, han skal blive i Anderlecht eller til en anden liga
  • Ved ikke

0 Votes

Journalisten Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt, peger på, at klubben måske ikke har råd til at sige nej til Club Brugge.

– Et bud er et bud. Anderlecht har ikke midlerne til bare at sige nej til en hel masse penge. Det vil helt sikkert kræve 15 millioner euro (112 millioner kroner, red.), og måske lidt mere, hvis det er Club Brugge. Om Dolberg vil være interesseret i det, det er så et andet spørgsmål, siger Geril, ifølge Voetbal Nieuws, i podcasten.

Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 18 ligamål for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga, 10 point efter Club Brugge, der ligger på andenpladsen og dermed har kurs mod Champions League-fodbold igen i næste sæson.

Flere af de belgiske sportsaviser peger på, at Anderlecht til sommer står med et dilemma, fordi det rent økonomisk er det rigtige tidspunkt at sælge Kasper Dolberg, mens det sportsligt næppe vil være den bedste idé.

Avisen Het Laatste Nieuws spekulerer videre i, om Kasper Dolberg potentielt kan være interesseret i at gøre som sine tidligere holdkammerater Anders Dreyer og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ved at foretage et skifte til MLS.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Chido Obi var ustyrlig

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’