Det sætter som regel gang i transferspekulationer, når en angriber scorer mål på samlebånd, og det er også tilfældet for Kasper Dolberg, der har haft en god sæson i Anderlecht.
Kasper Dolberg scorede for nyligt hele fire mål i en ligakamp mod Gent, og det har for alvor sat gang i spekulationer om danskerens fremtid i Anderlecht, da det heller ikke er nogen hemmelighed, at Bruxelles-klubben ikke har kæmpestore økonomiske muskler.
I Het Nieusblads podcast ‘Sjotcast’ peges der på, at Kasper Dolberg hypotetisk set ville kunne blive endnu mere dominerende i den belgiske liga, hvis han skiftede til Anderlechts rivaler fra Club Brugge.
– Dolberg ville score minimum 25 mål i Club Brugge. Han er bedst i feltet, hvor han ikke får nok service lige nu. Men hvis folk som Tzolis og Vanaken servicerede ham, så ville han sparke de chancer ind. Vi har allerede sagt, at vi venter på, at Club Brugge køber Anderlechts bedste spiller. Ville de vove det? Det er ikke op til os at forhandle transfers, men måske burde de overveje det. Rent økonomisk har de råd til det, lyder det i podcasten, hvor journalisterne diskuterer Dolbergs fremtid.
Bør Kasper Dolberg overveje et skifte til Club Brugge?
0 Votes
Journalisten Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt, peger på, at klubben måske ikke har råd til at sige nej til Club Brugge.
– Et bud er et bud. Anderlecht har ikke midlerne til bare at sige nej til en hel masse penge. Det vil helt sikkert kræve 15 millioner euro (112 millioner kroner, red.), og måske lidt mere, hvis det er Club Brugge. Om Dolberg vil være interesseret i det, det er så et andet spørgsmål, siger Geril, ifølge Voetbal Nieuws, i podcasten.
Kasper Dolberg har i denne sæson scoret 18 ligamål for Anderlecht, der ligger på fjerdepladsen i den belgiske liga, 10 point efter Club Brugge, der ligger på andenpladsen og dermed har kurs mod Champions League-fodbold igen i næste sæson.
Flere af de belgiske sportsaviser peger på, at Anderlecht til sommer står med et dilemma, fordi det rent økonomisk er det rigtige tidspunkt at sælge Kasper Dolberg, mens det sportsligt næppe vil være den bedste idé.
Avisen Het Laatste Nieuws spekulerer videre i, om Kasper Dolberg potentielt kan være interesseret i at gøre som sine tidligere holdkammerater Anders Dreyer og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ved at foretage et skifte til MLS.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
INTERVIEW