Den tidligere AGF-profil Aron Johannsson er ikke helt tilfreds med situationen i AZ Alkmaar. Den tidligere Superliga-bomber har i denne sæson haft svært ved at tilspille sig særligt mange minutter som angriber i sin hollandske klub, og det har fået Johansson til at tale om et snarligt klubskifte.
Danske klubber har også henvendt sig for at høre nærmere omkring angriberens situation, men det kommer de ikke langt med i dette transfervindue, fortæller Johannssons agent Magnus Magnusson.
– Der har været nogle henvendelser fra Danmark, men det er der nu hele tiden. Lige nu er han på vej tilbage fra en operation, så han skal også være på hundrede procent, hvis der skal ske noget, siger Magnusson til tipsbladet.dk.
– Han har været utilfreds, fordi han må sidde på bænken, men han mener også, at han bliver nødt til at arbejde benhårdt for at vise, at han er god nok til igen at få chancen på holdet og spille. Så jeg tror, det er meget urealistisk, at han skifter nu, siger Magnus Magnusson.
Transfervinduet lukker for de fleste landes vedkommende mandag ved midnat, så der kan nå at ske noget, men Magnusson finder det usandsynligt, da Johannsson vil kæmpe for chancen i AZ Alkmaar i den kommende halvsæson.
– Der kan altid ske noget helt særligt til sidst, men jeg tror, at han vil vise sig frem i AZ. Han er bare utilfreds at sidde på bænken, og sådan har alle spillere det jo. Det viser også ambitionerne. Han forventer snart at være tilbage og få chancen. De tabte 3-0 tirsdag, så det kan blive næste kamp, siger Magnusson videre.
AZ Alkmaar, der er nummer fem i Holland, møder søndag Heracles i den hollandske Æresdivision. Tirsdag tabte holdet 0-3 til Twente i pokalturneringen. Her fik Johansson en halvleg på banen.
Sidste sæson var Johannsson topscorer for AZ Alkmaar med 17 mål i 34 kampe. I denne sæson har han bidraget med to mål i ni kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
