Den tidligere AGF-profil Aron Johannsson er ikke helt tilfreds med situationen i AZ Alkmaar. Den tidligere Superliga-bomber har i denne sæson haft svært ved at tilspille sig særligt mange minutter som angriber i sin hollandske klub, og det har fået Johansson til at tale om et snarligt klubskifte.
Danske klubber har også henvendt sig for at høre nærmere omkring angriberens situation, men det kommer de ikke langt med i dette transfervindue, fortæller Johannssons agent Magnus Magnusson.
– Der har været nogle henvendelser fra Danmark, men det er der nu hele tiden. Lige nu er han på vej tilbage fra en operation, så han skal også være på hundrede procent, hvis der skal ske noget, siger Magnusson til tipsbladet.dk.
– Han har været utilfreds, fordi han må sidde på bænken, men han mener også, at han bliver nødt til at arbejde benhårdt for at vise, at han er god nok til igen at få chancen på holdet og spille. Så jeg tror, det er meget urealistisk, at han skifter nu, siger Magnus Magnusson.
Transfervinduet lukker for de fleste landes vedkommende mandag ved midnat, så der kan nå at ske noget, men Magnusson finder det usandsynligt, da Johannsson vil kæmpe for chancen i AZ Alkmaar i den kommende halvsæson.
– Der kan altid ske noget helt særligt til sidst, men jeg tror, at han vil vise sig frem i AZ. Han er bare utilfreds at sidde på bænken, og sådan har alle spillere det jo. Det viser også ambitionerne. Han forventer snart at være tilbage og få chancen. De tabte 3-0 tirsdag, så det kan blive næste kamp, siger Magnusson videre.
AZ Alkmaar, der er nummer fem i Holland, møder søndag Heracles i den hollandske Æresdivision. Tirsdag tabte holdet 0-3 til Twente i pokalturneringen. Her fik Johansson en halvleg på banen.
Sidste sæson var Johannsson topscorer for AZ Alkmaar med 17 mål i 34 kampe. I denne sæson har han bidraget med to mål i ni kampe.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
