Dansk stjerne solgt: ‘De stod i et dilemma’

Anders Dreyer har været en vigtig spiller for Anderlecht, men måske er det et godt tidspunkt at sælge danskeren på nu, vurderer belgisk journalist.



I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.

Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.

Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.

– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.

– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.

‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.

– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.

Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.

– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.

– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.

Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.

– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.

Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Han tisser isterninger’

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Bo Henriksen lander TV-job

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Medier revser Real Madrid-træner

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

FC Midtjylland med politianmeldelse

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’