Dansk stjerne solgt: ‘De stod i et dilemma’

Anders Dreyer har været en vigtig spiller for Anderlecht, men måske er det et godt tidspunkt at sælge danskeren på nu, vurderer belgisk journalist.



I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.

Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.

Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.

– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.

– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.

‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.

– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.

Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.

– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.

– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.

Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.

– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.

Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Aldrig nogensinde FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

I chok over Nicolai Poulsen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

United vil gå all in på Premier League-stjerne

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Brøndby takker nej til to spillere

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Antonsens drøm slukket

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død