I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.
Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.
Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.
– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.
– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.
‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.
– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.
Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.
– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.
– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.
Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.
– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Retssag om Maradonas død begynder forfra
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
22 millioner kroner!
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER