Dansk stjerne solgt: ‘De stod i et dilemma’

Anders Dreyer har været en vigtig spiller for Anderlecht, men måske er det et godt tidspunkt at sælge danskeren på nu, vurderer belgisk journalist.



I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.

Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.

Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.

– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.

– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.

‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.

– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.

Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.

– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.

– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.

Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.

– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.

Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig