Dansk stjerne solgt: ‘De stod i et dilemma’

Anders Dreyer har været en vigtig spiller for Anderlecht, men måske er det et godt tidspunkt at sælge danskeren på nu, vurderer belgisk journalist.



I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.

Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.

Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.

– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.

– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.

‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.

– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.

Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.

– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.

– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.

Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.

– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.

Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’