I sommer skrev flere belgiske aviser om Bundesliga-interesse og et prisskilt på 12 millioner euro for Anders Dreyer.
Men Anderlecht må nu nøjes med fem millioner euro – omtrent 37 millioner kroner – for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der fortsætter karrieren i San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre lørdag.
Prisen kan stige til samlet 41 millioner kroner, afhængig af bonusser, men det er ikke et stort salg, Anderlecht har lavet, lyder det fra Jürgen Geril, der dækker Bruxelles-klubben for Het Nieuwsblad.
– Det er ikke så mange penge. Sidste sommer, efter hans sæson med mange mål, ville de have mere end 10 millioner euro for Dreyer, men der kom ingen konkrete bud. Jeg tror, der var nogle klubber, der viste lidt løs interesse, blandt andet Feyenoord på et tidspunkt.
– Men det var svært at sælge ham til den pris, på grund af hans spillerprofil, tror jeg. Så at sælge ham til San Diego og MLS var måske den bedste løsning, i forhold til at tjene nogle penge på ham, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.
‘Utrolige tal’
Den belgiske journalist er ikke voldsomt overrasket over salget.
– Der er to måder at kigge på Anders Dreyer. Hvis man kigger på statistikkerne, så laver han mange mål og assister, 31 mål og 23 assister har han lavet på 87 kampe for Anderlecht. Det er utrolige tal selvfølgelig. I det perspektiv var han selvfølgelig meget vigtig, især i sidste sæson. Det har været lidt mindre i denne sæson, selvom han stadig har scoret fem mål, siger Jürgen Geril.
Anderlecht-cheftræner David Hubert har gjort det klart, at han ikke er glad for Anders Dreyer-salget, som han dog accepterer. Anderlecht har en del skader i øjeblikket, så timingen af salget er ikke den bedste.
– På den måde er det lidt stressende for Hubert at miste Dreyer, men der er andre spillere på vej tilbage, blandt andet Thorgan Hazard og nogle andre. Men Dreyer var en spiller, der nærmest altid spillede.
– Hans betydning for Anderlechts spil var måske ikke så stor, men han var typen, der altid kunne score et mål eller lave en assist. Det kan godt være, at de andre spillere kan drible mere og være mere spektakulære, men spørgsmålet er, om de kan være lige så effektive som Dreyer, lyder det fra Jürgen Geril.
Ifølge Jürgen Geril stod Anderlecht i en svær situation med Anders Dreyer, fordi danskeren i sidste sæson præsterede på et usædvanligt højt niveau, der ikke var realistisk at fastholde.
– Måske krævede Anderlecht for mange penge for ham i sommer. Hvis de havde krævet måske otte millioner euro for ham, så havde de måske haft held med at sælge ham. Men de ville have mere, på grund af hans tal, og det skete ikke. De stod i lidt af et dilemma med Anders Dreyer, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Anders Dreyer kan i San Diego FC se frem til at blive holdkammerat med to landsmænd i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED