Efter en lidt mager målhøst i de første måneder af sæsonen har Kasper Dolberg fået indstillet sigtekornet i den seneste måneds tid tid.
Hele syv scoringer leverede den danske landsholdsprofil for Anderlecht i oktober, hvor af de fem blev sat sat ind i sidste uge i kampene mod Tubize-Braine og Kortrijk.
Og Dolbergs skarphed har selvfølgelig trukket overskrifter i Belgien, hvor mediet Voetbal Belgie hylder den danske tekniker.
– Kasper Dolberg er hverken en hårdtarbejdende angriber, en target man eller fysisk dominerende, men han er teknisk overlegen, han har god boldkontrol, han er intelligent og han laver ind imellem en genistreg, som viser glimt af hans klasse. I bund og grund er han simpelthen for god til ligaen, skriver Voetbal Belgie.
Mediet De Morgen peger på, at Kasper Dolberg endelig har fundet stabilitet i Anderlecht efter mindre succesfulde lejeophold i La Liga og i Bundesligaen.
– Efter en nomadetilværelse – fra Nice til Sevilla og videre til Hoffenheim – har Dolberg endelig fundet stabilitet både på og uden for banen. Hans markedsværdi er blevet fordoblet i løbet af hans tid i Anderlecht. Fra fem til 10 millioner euro, skriver De Morgen.
De Morgen peger på, at kontinuitet bør Kasper Dolbergs næste målsætning. Danskeren er varm i øjeblikket, men han skulle bruge en del tid på at komme i gang i denne sæson.
– Dolberg er klasse, det kan ikke diskuteres. Han er en fryd for øjnene, når han er bedst, og når han spiller med selvtillid, så findes der ikke en bedre angriber i den belgiske liga. Boldfølelsen, pasningerne og afslutningerne er i særklasse, skriver De Morgen.
Nu kan Anderlecht angiveligt få 75 millioner kroner for den 27-årige dansker, der har kontrakt med klubben frem til 2027.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT