‘Dolberg er simpelthen for god til ligaen’

Det belgiske medie De Morgen peger på, at Kasper Dolberg grundlæggende er for god til den belgiske liga, og at danskerens har fordoblet sin markedsværdi siden skiftet til Anderlecht sidste år.



Efter en lidt mager målhøst i de første måneder af sæsonen har Kasper Dolberg fået indstillet sigtekornet i den seneste måneds tid tid. 

Hele syv scoringer leverede den danske landsholdsprofil for Anderlecht i oktober, hvor af de fem blev sat sat ind i sidste uge i kampene mod Tubize-Braine og Kortrijk. 

Og Dolbergs skarphed har selvfølgelig trukket overskrifter i Belgien, hvor mediet Voetbal Belgie hylder den danske tekniker. 

– Kasper Dolberg er hverken en hårdtarbejdende angriber, en target man eller fysisk dominerende, men han er teknisk overlegen, han har god boldkontrol, han er intelligent og han laver ind imellem en genistreg, som viser glimt af hans klasse. I bund og grund er han simpelthen for god til ligaen, skriver Voetbal Belgie. 

Mediet De Morgen peger på, at Kasper Dolberg endelig har fundet stabilitet i Anderlecht efter mindre succesfulde lejeophold i La Liga og i Bundesligaen. 

– Efter en nomadetilværelse – fra Nice til Sevilla og videre til Hoffenheim – har Dolberg endelig fundet stabilitet både på og uden for banen. Hans markedsværdi er blevet fordoblet i løbet af hans tid i Anderlecht. Fra fem til 10 millioner euro, skriver De Morgen. 

De Morgen peger på, at kontinuitet bør Kasper Dolbergs næste målsætning. Danskeren er varm i øjeblikket, men han skulle bruge en del tid på at komme i gang i denne sæson. 

– Dolberg er klasse, det kan ikke diskuteres. Han er en fryd for øjnene, når han er bedst, og når han spiller med selvtillid, så findes der ikke en bedre angriber i den belgiske liga. Boldfølelsen, pasningerne og afslutningerne er i særklasse, skriver De Morgen. 

Nu kan Anderlecht angiveligt få 75 millioner kroner for den 27-årige dansker, der har kontrakt med klubben frem til 2027. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Freiburg – Braga