‘Dolberg er simpelthen for god til ligaen’

Det belgiske medie De Morgen peger på, at Kasper Dolberg grundlæggende er for god til den belgiske liga, og at danskerens har fordoblet sin markedsværdi siden skiftet til Anderlecht sidste år.



Efter en lidt mager målhøst i de første måneder af sæsonen har Kasper Dolberg fået indstillet sigtekornet i den seneste måneds tid tid. 

Hele syv scoringer leverede den danske landsholdsprofil for Anderlecht i oktober, hvor af de fem blev sat sat ind i sidste uge i kampene mod Tubize-Braine og Kortrijk. 

Og Dolbergs skarphed har selvfølgelig trukket overskrifter i Belgien, hvor mediet Voetbal Belgie hylder den danske tekniker. 

– Kasper Dolberg er hverken en hårdtarbejdende angriber, en target man eller fysisk dominerende, men han er teknisk overlegen, han har god boldkontrol, han er intelligent og han laver ind imellem en genistreg, som viser glimt af hans klasse. I bund og grund er han simpelthen for god til ligaen, skriver Voetbal Belgie. 

Mediet De Morgen peger på, at Kasper Dolberg endelig har fundet stabilitet i Anderlecht efter mindre succesfulde lejeophold i La Liga og i Bundesligaen. 

– Efter en nomadetilværelse – fra Nice til Sevilla og videre til Hoffenheim – har Dolberg endelig fundet stabilitet både på og uden for banen. Hans markedsværdi er blevet fordoblet i løbet af hans tid i Anderlecht. Fra fem til 10 millioner euro, skriver De Morgen. 

De Morgen peger på, at kontinuitet bør Kasper Dolbergs næste målsætning. Danskeren er varm i øjeblikket, men han skulle bruge en del tid på at komme i gang i denne sæson. 

– Dolberg er klasse, det kan ikke diskuteres. Han er en fryd for øjnene, når han er bedst, og når han spiller med selvtillid, så findes der ikke en bedre angriber i den belgiske liga. Boldfølelsen, pasningerne og afslutningerne er i særklasse, skriver De Morgen. 

Nu kan Anderlecht angiveligt få 75 millioner kroner for den 27-årige dansker, der har kontrakt med klubben frem til 2027. 







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen