Efter en lidt mager målhøst i de første måneder af sæsonen har Kasper Dolberg fået indstillet sigtekornet i den seneste måneds tid tid.
Hele syv scoringer leverede den danske landsholdsprofil for Anderlecht i oktober, hvor af de fem blev sat sat ind i sidste uge i kampene mod Tubize-Braine og Kortrijk.
Og Dolbergs skarphed har selvfølgelig trukket overskrifter i Belgien, hvor mediet Voetbal Belgie hylder den danske tekniker.
– Kasper Dolberg er hverken en hårdtarbejdende angriber, en target man eller fysisk dominerende, men han er teknisk overlegen, han har god boldkontrol, han er intelligent og han laver ind imellem en genistreg, som viser glimt af hans klasse. I bund og grund er han simpelthen for god til ligaen, skriver Voetbal Belgie.
Mediet De Morgen peger på, at Kasper Dolberg endelig har fundet stabilitet i Anderlecht efter mindre succesfulde lejeophold i La Liga og i Bundesligaen.
– Efter en nomadetilværelse – fra Nice til Sevilla og videre til Hoffenheim – har Dolberg endelig fundet stabilitet både på og uden for banen. Hans markedsværdi er blevet fordoblet i løbet af hans tid i Anderlecht. Fra fem til 10 millioner euro, skriver De Morgen.
De Morgen peger på, at kontinuitet bør Kasper Dolbergs næste målsætning. Danskeren er varm i øjeblikket, men han skulle bruge en del tid på at komme i gang i denne sæson.
– Dolberg er klasse, det kan ikke diskuteres. Han er en fryd for øjnene, når han er bedst, og når han spiller med selvtillid, så findes der ikke en bedre angriber i den belgiske liga. Boldfølelsen, pasningerne og afslutningerne er i særklasse, skriver De Morgen.
Nu kan Anderlecht angiveligt få 75 millioner kroner for den 27-årige dansker, der har kontrakt med klubben frem til 2027.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT