Ænder, flæskesteg og familie skulle i løbet af julen fragtes fra Danmark til den belgiske by Kortrijk, hvor den danske assistenttræner Jonathan Hartmann bor og arbejder.
Men de juleplaner ser nu ud til at blive aflyst, efter at han og Freyr Alexandersson blev fyret over telefonen af fodboldklubben K.V. Kortrijk tidligere på ugen.
De havde ellers udført, hvad der i denne tid kunne betegnes som et ‘julemirakel’, da de reddede klubben fra at rykke ned i sidste sæson. Den heltestatus er dog allerede glemt i Belgien, hvor trænere bliver fyret i et forrygende tempo.
Derfor blev danskeren noget overrasket, da han pludselig fik beskeden sidst på eftermiddagen.
– Tirsdag havde vi en almindelig træningsdag, hvor vi efterfølgende holdt et møde med henblik på den kamp, vi skal spille i weekenden. Da jeg så kommer hjem tirsdag aften, ringer sportsdirektøren til mig og fortæller, at Freyr og jeg er blevet fyret med øjeblikkelig virkning. Det sagde han i telefonen, siger Jonathan Hartmann til Tipsbladet.
Dagen efter tog trænerteamet ind i klubben for at sige farvel til den trup, de gennem det seneste år har arbejdet tæt sammen med. Her blev der krammet og sagt farvel til dem, de i sidste sæson udførte The Great Escape med, hvor holdet på flotteste vis spillede sig væk fra sidstepladsen og endte med at overleve.
Selvom resultaterne udefra set har været tilfredsstillende, var det ikke verdens største overraskelse for de tidligere Lyngby-trænere, at de, på trods af præstationerne i denne og sidste sæson, blev fyret hurtigt efter en periode med svingende resultater.
– Efter at have været en del af den belgiske fodboldkultur i et års tid har vi lagt mærke til, hvor hurtigt trænerne bliver fyret. Derfor var jeg ikke overrasket over, at turen også ville komme til os. Klubledelserne er enormt hurtige på aftrækkeren, og det første, de altid gør, er at rette blikket mod træneren. Vi var ikke overraskede over, at vi var under pres. Hvis jeg skal tage et overblik og se på resultaterne, var der et mirakel i sidste sæson og en stabilisering i denne sæson. For mig fortæller det om urealistiske forventninger, hvis det ikke er godt nok at ligge uden for nedrykningspladserne blot et år efter den turnaround.
Freyr Alexandersson blev i denne sæson den sjette trænerfyring i den bedste belgiske fodboldrække, hvor den nuværende danske landstræner Brian Riemer var en af de første der stod for skud, da han blev fyret efter syv runder af efterårssæsonen.
Det passer meget godt ind i historien om en fodboldkultur, hvor trænere ikke er en langtidsholdbar vare.
– Da Freyr og jeg blev fyret, var han den træner, der havde siddet næstlængst tid på posten i ligaen. Vi har været her i 11 måneder, mens trænerne i ligaen lige nu i gennemsnit har været i deres klubber i fem måneder. At vi har overlevet det dobbelte, er en præstation i sig selv. Vi er kommet ind i et game og et cirkus, hvor karrusellen kører langt hurtigere end i Danmark
– Jeg må tillade mig at være meget kritisk over for belgisk fodbold og spørge, om det her virkelig er den rigtige måde at udvikle de belgiske fodboldklubber på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stoltheden overskygger
På trods af fyringen står den danske assistenttræner meget tilfreds med det aftryk, han og Freyr Alexandersson nåede at sætte på K.V. Kortrijk. De fik bevist, at de også kan skabe resultater i en større liga end den danske Superliga, hvor de tidligere leverede flotte præstationer med Lyngby BK.
– Jeg synes ikke, det er fordi, vi ikke fik tid nok – et år er rigelig tid til at arbejde med et fodboldhold. Jeg er rigtig glad og stolt over det arbejde, vi har udført. Vi overtog et hold i dårlig forfatning, der lå isoleret på sidstepladsen. Freyr var den fjerde cheftræner i sidste sæson, og vi gennemførte endnu en Great Escape – et sandt mirakel.
– Siden da har vi opbygget et stærkt træningsmiljø, som vi ved kunne have været med til at stabilisere klubben – og det var vi i gang med. Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at vi aldrig var rykket ned med den situation, vi var i. Men der har været pres fra en gruppe fans, kombineret med urealistiske forventninger fra ledelsens side.
– En klub med det tredje laveste budget, der ligger tredje sidst, er definitionen af at spille til par.
Selvom det ikke endte lykkigt i Belgien, er trænerteamet glade for, at de har testet sig af i en anden fodboldkultur, der, i modsætning til den danske, er præget meget mere af følelser.
Det store spørgsmål er så, hvad fremtiden byder på for de to?
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Benhård transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
Han peger på Simon Kjær
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
– Du har udstråling som tagpap
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?