Feyenoord præsenterede tidligere på året en konkurrent til Nicolai Jørgensen om den enlige plads i angrebet i form af argentinske Lucas Pratto.
Den tidligere danske landsholdsangriber har været hårdt plaget af skader de seneste sæsoner, men konkurrencen om angrebspladsen kan være det, der får ham tilbage på sporet igen.
I hvert fald hvis man spørger den tidligere hollandske angrebsstjerne Roy Makaay.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Jeg synes, at en klub som Feyenoord altid skal have konkurrence foran. Hvis du har en angriber, der ikke præsterer, skal du kunne falde tilbage på et alternativ, siger han til det hollandske medie voetbalprimeur.
Nicolai Jørgensen har haft svært ved at følge op på sin første sæson i Feyennord, hvor han tordnede 21 basser ind i Æresdivisionen, men håbet om danskerens genopblomstring har Makaay hele tiden haft, fortæller han.
– Han har været meget skade, men i testkampen mod Borussia Dortmund (Før sæsonstart, red.) spillede han godt og scorede to gange. Jeg nåede lige at tænke, at det var et springbræt til en fantastisk sæson, men så blev han skadet igen, og
Læs også:Rasmussen og Vitesse holder sig inde i topstriden
Han er blevet meget skadet. I forberedelsen mod Borussia Dortmund spillede han godt og scorede to gange. Så tænkte jeg: hej, dette er en springbræt til en fantastisk sæson. Men han blev hurtigt skadet igen, og så vidste jeg godt, at det ikke ville blive så fantastisk en sæson.
Men lørdag var danskeren så på pletten igen, da han i Rotterdam-derbyet erstattede klubbens nye argentiner med 20 minutter igen og kvitterede med en 2-0 scoring i dommerens tillægstid.
Jørgensen udtalte efter kampen, at han var glad for konkurrencen i angrebet, og ifølge Makaay kan Prattos ankmst få afgørende betydning for Nicolais Jørgensen genopblomstring.
– Med Prattos ankomst kan han godt blive den gamle Nicolai igen, lyder det fra den tidligere Feyenoord-angriber.
Læs også:Stortalentets deroute: Fra Real Madrid til den spanske fjerdedivision
Læs også:Ajax var på vej mod nederlag: Nyindkøb fik stor betydning
Læs også:Dansker finder ekstra motivation med ny angrebskonkurrent
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
FC København slagter Randers
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Lewandowski forlader FC Barcelona
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
