Feyenoord præsenterede tidligere på året en konkurrent til Nicolai Jørgensen om den enlige plads i angrebet i form af argentinske Lucas Pratto.
Den tidligere danske landsholdsangriber har været hårdt plaget af skader de seneste sæsoner, men konkurrencen om angrebspladsen kan være det, der får ham tilbage på sporet igen.
I hvert fald hvis man spørger den tidligere hollandske angrebsstjerne Roy Makaay.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Jeg synes, at en klub som Feyenoord altid skal have konkurrence foran. Hvis du har en angriber, der ikke præsterer, skal du kunne falde tilbage på et alternativ, siger han til det hollandske medie voetbalprimeur.
Nicolai Jørgensen har haft svært ved at følge op på sin første sæson i Feyennord, hvor han tordnede 21 basser ind i Æresdivisionen, men håbet om danskerens genopblomstring har Makaay hele tiden haft, fortæller han.
– Han har været meget skade, men i testkampen mod Borussia Dortmund (Før sæsonstart, red.) spillede han godt og scorede to gange. Jeg nåede lige at tænke, at det var et springbræt til en fantastisk sæson, men så blev han skadet igen, og
Læs også:Rasmussen og Vitesse holder sig inde i topstriden
Han er blevet meget skadet. I forberedelsen mod Borussia Dortmund spillede han godt og scorede to gange. Så tænkte jeg: hej, dette er en springbræt til en fantastisk sæson. Men han blev hurtigt skadet igen, og så vidste jeg godt, at det ikke ville blive så fantastisk en sæson.
Men lørdag var danskeren så på pletten igen, da han i Rotterdam-derbyet erstattede klubbens nye argentiner med 20 minutter igen og kvitterede med en 2-0 scoring i dommerens tillægstid.
Jørgensen udtalte efter kampen, at han var glad for konkurrencen i angrebet, og ifølge Makaay kan Prattos ankmst få afgørende betydning for Nicolais Jørgensen genopblomstring.
– Med Prattos ankomst kan han godt blive den gamle Nicolai igen, lyder det fra den tidligere Feyenoord-angriber.
Læs også:Stortalentets deroute: Fra Real Madrid til den spanske fjerdedivision
Læs også:Ajax var på vej mod nederlag: Nyindkøb fik stor betydning
Læs også:Dansker finder ekstra motivation med ny angrebskonkurrent
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
OPTAKT
Argentina – Schweiz
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
