Er Nicolai Jørgensen på vej tilbage i storform?: Hollandsk legende tror på ham

I argentinske Lucas Pratto har Nicolai Jørgensen fået benhård konkurrence i Feyenoords angreb, men det kan vise sig at være godt for den danske angriber



Feyenoord præsenterede tidligere på året en konkurrent til Nicolai Jørgensen om den enlige plads i angrebet i form af argentinske Lucas Pratto.

Den tidligere danske landsholdsangriber har været hårdt plaget af skader de seneste sæsoner, men konkurrencen om angrebspladsen kan være det, der får ham tilbage på sporet igen.

I hvert fald hvis man spørger den tidligere hollandske angrebsstjerne Roy Makaay.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

– Jeg synes, at en klub som Feyenoord altid skal have konkurrence foran. Hvis du har en angriber, der ikke præsterer, skal du kunne falde tilbage på et alternativ, siger han til det hollandske medie voetbalprimeur.

Nicolai Jørgensen har haft svært ved at følge op på sin første sæson i Feyennord, hvor han tordnede 21 basser ind i Æresdivisionen, men håbet om danskerens genopblomstring har Makaay hele tiden haft, fortæller han.

– Han har været meget skade, men i testkampen mod Borussia Dortmund (Før sæsonstart, red.) spillede han godt og scorede to gange. Jeg nåede lige at tænke, at det var et springbræt til en fantastisk sæson, men så blev han skadet igen, og 

Læs også:Rasmussen og Vitesse holder sig inde i topstriden

Han er blevet meget skadet. I forberedelsen mod Borussia Dortmund spillede han godt og scorede to gange. Så tænkte jeg: hej, dette er en springbræt til en fantastisk sæson. Men han blev hurtigt skadet igen, og så vidste jeg godt, at det ikke ville blive så fantastisk en sæson.

Men lørdag var danskeren så på pletten igen, da han i Rotterdam-derbyet erstattede klubbens nye argentiner med 20 minutter igen og kvitterede med en 2-0 scoring i dommerens tillægstid.

Jørgensen udtalte efter kampen, at han var glad for konkurrencen i angrebet, og ifølge Makaay kan Prattos ankmst få afgørende betydning for Nicolais Jørgensen genopblomstring.

– Med Prattos ankomst kan han godt blive den gamle Nicolai igen, lyder det fra den tidligere Feyenoord-angriber.

Læs også:Stortalentets deroute: Fra Real Madrid til den spanske fjerdedivision
Læs også:Ajax var på vej mod nederlag: Nyindkøb fik stor betydning
Læs også:Dansker finder ekstra motivation med ny angrebskonkurrent






LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Begejstret for Jacob Neestrup