Er Nicolai Jørgensen på vej tilbage i storform?: Hollandsk legende tror på ham

I argentinske Lucas Pratto har Nicolai Jørgensen fået benhård konkurrence i Feyenoords angreb, men det kan vise sig at være godt for den danske angriber



Feyenoord præsenterede tidligere på året en konkurrent til Nicolai Jørgensen om den enlige plads i angrebet i form af argentinske Lucas Pratto.

Den tidligere danske landsholdsangriber har været hårdt plaget af skader de seneste sæsoner, men konkurrencen om angrebspladsen kan være det, der får ham tilbage på sporet igen.

I hvert fald hvis man spørger den tidligere hollandske angrebsstjerne Roy Makaay.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

– Jeg synes, at en klub som Feyenoord altid skal have konkurrence foran. Hvis du har en angriber, der ikke præsterer, skal du kunne falde tilbage på et alternativ, siger han til det hollandske medie voetbalprimeur.

Nicolai Jørgensen har haft svært ved at følge op på sin første sæson i Feyennord, hvor han tordnede 21 basser ind i Æresdivisionen, men håbet om danskerens genopblomstring har Makaay hele tiden haft, fortæller han.

– Han har været meget skade, men i testkampen mod Borussia Dortmund (Før sæsonstart, red.) spillede han godt og scorede to gange. Jeg nåede lige at tænke, at det var et springbræt til en fantastisk sæson, men så blev han skadet igen, og 

Læs også:Rasmussen og Vitesse holder sig inde i topstriden

Han er blevet meget skadet. I forberedelsen mod Borussia Dortmund spillede han godt og scorede to gange. Så tænkte jeg: hej, dette er en springbræt til en fantastisk sæson. Men han blev hurtigt skadet igen, og så vidste jeg godt, at det ikke ville blive så fantastisk en sæson.

Men lørdag var danskeren så på pletten igen, da han i Rotterdam-derbyet erstattede klubbens nye argentiner med 20 minutter igen og kvitterede med en 2-0 scoring i dommerens tillægstid.

Jørgensen udtalte efter kampen, at han var glad for konkurrencen i angrebet, og ifølge Makaay kan Prattos ankmst få afgørende betydning for Nicolais Jørgensen genopblomstring.

– Med Prattos ankomst kan han godt blive den gamle Nicolai igen, lyder det fra den tidligere Feyenoord-angriber.

Læs også:Stortalentets deroute: Fra Real Madrid til den spanske fjerdedivision
Læs også:Ajax var på vej mod nederlag: Nyindkøb fik stor betydning
Læs også:Dansker finder ekstra motivation med ny angrebskonkurrent






LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker