Engang et hypet talent i Real Madrid – i dag træner han med i en klub fra den spanske fjerdedivision.
I sommeren 2007 blev den dengang 19-årige Royston Drenthe udråbt til det helt store talent, da Real Madrid hentede ham i hollandske Feyenoord. Men hans karriere gik langt fra som spået.
To år senere havde han endnu ikke vist sit potentiale, og fansene begyndte at vende sig mod ham. I en kamp mod Deportivo La Coruña i 2009 gik det så vidt, at han blev mødt af kraftige buh-råb, da han blev skiftet ind.
Herefter fulgte udlejninger til Everton og Hércules, inden han forsøgte sig i klubber som russiske Alania Vladikavkaz, tyrkiske Kayseri Erciyesspor og Baniyas i de Forenede Arabiske Emirater.
Læs også:AC Milan udlejer forsvarsspiller i halvandet år
Da succesen udeblev besluttede han sig at lægge støvlerne på hylden og i stedet forfølge en karriere som rapper.
Heller ikke her var succesen stor, og i dag træner den nu 33-årige venstrekant med i Real Murcia i håbet om en kontrakt i den fjerde bedste spanske række.
En video fra klubbens træning viser en Drenthe løbe rundt under opvarmning. Umiddelbart ser han ikke ud til at være helt i form, noget han da også selv erkender.
– Jeg propper altid alt for meget mad i mig under julen, så nu skal jeg på en diæt for at tabe tre kilo, siger han ifølge det lokale medie Cadena Ser.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Mourinho kan handle i Real Madrid
Det har ikke været let for Royston Drenthe, der også har måtte kæmpe mod en personlig konkurs. Heller ikke kærlighedslivet har kørt på skinner.
– Jeg har syv børn med fire forskellige kvinder, og nu er jeg single, siger Royston Drenthe, der også fortæller, at det ikke er nemt at rejse væk fra Holland igen.
– I starten var det hårdt, mine børn var kede af det, men nu ser jeg frem til at komme i gang. Jeg har fået en god velkomst. Nu skal vi bare se, hvordan jeg passer ind på holdet, sihger han til Marca.
Læs også:Trods krisen: Ingen mestre tjener flere penge end Real Madrid
Læs også:Stjernestøv i Farum: Derfor ville Essien pludselig være træner
Læs også:Søndagens rygtebørs: Chelsea slår United i kampen om engelsk profil
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TRANSFER
