Stortalentets deroute: Fra Real Madrid til den spanske fjerdedivision

Han blev udpeget som den næste åbenbaring for fodboldverden, da han blev hentet til Real Madrid i 2007. Men fik ikke det optimale ud af sit talent.



Engang et hypet talent i Real Madrid – i dag træner han med i en klub fra den spanske fjerdedivision.

I sommeren 2007 blev den dengang 19-årige Royston Drenthe udråbt til det helt store talent, da Real Madrid hentede ham i hollandske Feyenoord. Men hans karriere gik langt fra som spået.

To år senere havde han endnu ikke vist sit potentiale, og fansene begyndte at vende sig mod ham. I en kamp mod Deportivo La Coruña i 2009 gik det så vidt, at han blev mødt af kraftige buh-råb, da han blev skiftet ind.

Herefter fulgte udlejninger til Everton og Hércules, inden han forsøgte sig i klubber som russiske Alania Vladikavkaz, tyrkiske Kayseri Erciyesspor og Baniyas i de Forenede Arabiske Emirater.

Læs også:AC Milan udlejer forsvarsspiller i halvandet år

Da succesen udeblev besluttede han sig at lægge støvlerne på hylden og i stedet forfølge en karriere som rapper.

Heller ikke her var succesen stor, og i dag træner den nu 33-årige venstrekant med i Real Murcia i håbet om en kontrakt i den fjerde bedste spanske række.

En video fra klubbens træning viser en Drenthe løbe rundt under opvarmning. Umiddelbart ser han ikke ud til at være helt i form, noget han da også selv erkender.

– Jeg propper altid alt for meget mad i mig under julen, så nu skal jeg på en diæt for at tabe tre kilo, siger han ifølge det lokale medie Cadena Ser.

Læs også:Mandagens rygtebørs: Mourinho kan handle i Real Madrid

Det har ikke været let for Royston Drenthe, der også har måtte kæmpe mod en personlig konkurs. Heller ikke kærlighedslivet har kørt på skinner.

– Jeg har syv børn med fire forskellige kvinder, og nu er jeg single, siger Royston Drenthe, der også fortæller, at det ikke er nemt at rejse væk fra Holland igen.

– I starten var det hårdt, mine børn var kede af det, men nu ser jeg frem til at komme i gang. Jeg har fået en god velkomst. Nu skal vi bare se, hvordan jeg passer ind på holdet, sihger han til Marca.

Læs også:Trods krisen: Ingen mestre tjener flere penge end Real Madrid
Læs også:Stjernestøv i Farum: Derfor ville Essien pludselig være træner
Læs også:Søndagens rygtebørs: Chelsea slår United i kampen om engelsk profil




Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Drømmemål sender Fredericia under stregen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Oddset styrtdykker

FC København – Vejle Boldklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed