Engang et hypet talent i Real Madrid – i dag træner han med i en klub fra den spanske fjerdedivision.
I sommeren 2007 blev den dengang 19-årige Royston Drenthe udråbt til det helt store talent, da Real Madrid hentede ham i hollandske Feyenoord. Men hans karriere gik langt fra som spået.
To år senere havde han endnu ikke vist sit potentiale, og fansene begyndte at vende sig mod ham. I en kamp mod Deportivo La Coruña i 2009 gik det så vidt, at han blev mødt af kraftige buh-råb, da han blev skiftet ind.
Herefter fulgte udlejninger til Everton og Hércules, inden han forsøgte sig i klubber som russiske Alania Vladikavkaz, tyrkiske Kayseri Erciyesspor og Baniyas i de Forenede Arabiske Emirater.
Læs også:AC Milan udlejer forsvarsspiller i halvandet år
Da succesen udeblev besluttede han sig at lægge støvlerne på hylden og i stedet forfølge en karriere som rapper.
Heller ikke her var succesen stor, og i dag træner den nu 33-årige venstrekant med i Real Murcia i håbet om en kontrakt i den fjerde bedste spanske række.
En video fra klubbens træning viser en Drenthe løbe rundt under opvarmning. Umiddelbart ser han ikke ud til at være helt i form, noget han da også selv erkender.
– Jeg propper altid alt for meget mad i mig under julen, så nu skal jeg på en diæt for at tabe tre kilo, siger han ifølge det lokale medie Cadena Ser.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Mourinho kan handle i Real Madrid
Det har ikke været let for Royston Drenthe, der også har måtte kæmpe mod en personlig konkurs. Heller ikke kærlighedslivet har kørt på skinner.
– Jeg har syv børn med fire forskellige kvinder, og nu er jeg single, siger Royston Drenthe, der også fortæller, at det ikke er nemt at rejse væk fra Holland igen.
– I starten var det hårdt, mine børn var kede af det, men nu ser jeg frem til at komme i gang. Jeg har fået en god velkomst. Nu skal vi bare se, hvordan jeg passer ind på holdet, sihger han til Marca.
Læs også:Trods krisen: Ingen mestre tjener flere penge end Real Madrid
Læs også:Stjernestøv i Farum: Derfor ville Essien pludselig være træner
Læs også:Søndagens rygtebørs: Chelsea slår United i kampen om engelsk profil
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Her er FCK’s næste modstander i Europa
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FC Midtjylland er ude
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
CUSTOM
