Engang et hypet talent i Real Madrid – i dag træner han med i en klub fra den spanske fjerdedivision.
I sommeren 2007 blev den dengang 19-årige Royston Drenthe udråbt til det helt store talent, da Real Madrid hentede ham i hollandske Feyenoord. Men hans karriere gik langt fra som spået.
To år senere havde han endnu ikke vist sit potentiale, og fansene begyndte at vende sig mod ham. I en kamp mod Deportivo La Coruña i 2009 gik det så vidt, at han blev mødt af kraftige buh-råb, da han blev skiftet ind.
Herefter fulgte udlejninger til Everton og Hércules, inden han forsøgte sig i klubber som russiske Alania Vladikavkaz, tyrkiske Kayseri Erciyesspor og Baniyas i de Forenede Arabiske Emirater.
Læs også:AC Milan udlejer forsvarsspiller i halvandet år
Da succesen udeblev besluttede han sig at lægge støvlerne på hylden og i stedet forfølge en karriere som rapper.
Heller ikke her var succesen stor, og i dag træner den nu 33-årige venstrekant med i Real Murcia i håbet om en kontrakt i den fjerde bedste spanske række.
En video fra klubbens træning viser en Drenthe løbe rundt under opvarmning. Umiddelbart ser han ikke ud til at være helt i form, noget han da også selv erkender.
– Jeg propper altid alt for meget mad i mig under julen, så nu skal jeg på en diæt for at tabe tre kilo, siger han ifølge det lokale medie Cadena Ser.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Mourinho kan handle i Real Madrid
Det har ikke været let for Royston Drenthe, der også har måtte kæmpe mod en personlig konkurs. Heller ikke kærlighedslivet har kørt på skinner.
– Jeg har syv børn med fire forskellige kvinder, og nu er jeg single, siger Royston Drenthe, der også fortæller, at det ikke er nemt at rejse væk fra Holland igen.
– I starten var det hårdt, mine børn var kede af det, men nu ser jeg frem til at komme i gang. Jeg har fået en god velkomst. Nu skal vi bare se, hvordan jeg passer ind på holdet, sihger han til Marca.
Læs også:Trods krisen: Ingen mestre tjener flere penge end Real Madrid
Læs også:Stjernestøv i Farum: Derfor ville Essien pludselig være træner
Læs også:Søndagens rygtebørs: Chelsea slår United i kampen om engelsk profil
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
– Jeg er dum
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
