Joel Andersson sidder tungt på pladsen i højre forsvarsside hos FC Midtjylland. Det fik i januar Dion Cools til at søge nye græsgange, da han blev sendt på udlån til belgiske Zulte Waregem frem til sommer.
Her har han særligt i starten af sit ophold været fast mand på højre back. Tilgangen af Dion Cools gjorde det selvsagt sværere for klubbens øvrige forsvarsspillere at få spilleminutter i højre forsvarsside.
– Da klubben fik Dion Cools i vinter, måtte jeg vende retur til mine lovninger. Det blev begyndelsen på en hård periode, siger en af klubbens håbefulde defensive spillere Rousseau de Poorter ifølge Het Laatste Nieuws om tilgangen af Cools.
Rousseau de Poorter har været i Zulte Waregem siden 2019, hvor han har arbejdet hårdt frem mod at komme ind omkring førsteholdet. Det er sidenhen blot blevet til en enkelt optræden. Zulte Waregem har i forvejen Alessandro Ciranni til den position.
Derfor tager højre backen, der også kan spille på den defensive midtbane et skridt ned i jagten på førsteholdsfodbold. Han skifter, når kontrakten udløber til sommer, til SK Deinze i den næstbedste belgiske række.
– Jeg vil tage de rigtige skridt og have minutter på førsteholdet. Jeg fik kontakt til SK Deinze gennem min manager, Jan Van Troos. Jeg har skrevet under på en toårig aftale med mulighed for endnu et år. Jeg håber på, at blive fast mand hurtigst muligt på midtbanen eller som højre back. Jeg er ligelad, hvor jeg spiller, siger han.
Dion Cools drager til sommer retur til FC Midtjylland, hvor han er på kontrakt frem til 2023. I denne sæson har han optrådt 21 gange for FC MIdtjylland i løbet af efteråret og 11 gange i Jupiler Pro League i foråret.
LIVE
LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
FC København bekræfter transfer
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
Opkald ændrede alt: Måtte haste til lufthavnen
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
EKSPERT
– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Føler intet pres fra sin FCM-forgænger
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
Her kan du se FC Barcelona mod Getafe
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
NYHEDER
Så mange millioner betalte FCM i lønninger
EKSKLUSIVT
Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvidovre stikker fra Vejle
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
FCN brænder straffe og smider point mod OB
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
Her kan du se Aston Villa mod Brentford
HELT VILDT
Dadason og Ambæk får voldsom prissætning
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
OPTAKT
