Heftig kritik af Priske: Elendigheden breder sig

Kun en enkelt kamp skulle der til, før at der for alvor sættes spørgsmålstegn ved Brian Priskes rolle som træner for den hollandske storklub, Feyenoord.



Det er kun lidt over en måned siden, at danske Brian Priske blev ansat som cheftræner for den hollanske storklub, Feyenoord, hvor han har overtaget tøjlerne fra succes-træneren, Arne Slot, der er skiftet til Liverpool, hvor han har erstattet Jurgen Klopp.

Efter flere sæsoner, hvor Arne Slot har bygget Feyenoord op, mener den hollandske kommentator og journalist, Valentijn Driessen, at Brian Priske er ved at ødelægge alt det som Slot opbyggede i sin tid i Feyenoord.

– Te Kloese har ansat en træner, som han lader ødelægge det fundament som Arne Slot har bygget så fint op, skriver den hollanske ekspert i en klumme til Telegraaf, der er et af Hollands største medier.

Priske er ikke alene om ansvaret for, at det går skidt i Feyenoord. Det er nemlig også i høj grad sportsdirektøren, der er med til at destabilisere klubben, fordi at han lader Priske ændre på for mange af de systemer, der har fungeret under den tidligere træner, Arne Slot.

–  Enhver, der rusker op i en seng af roser, beder unødigt om ballade. Hvilket er præcis, hvad der sker under den nye Feyenoord-træner Brian Priske. General -og teknisk direktør, Dennis te Kloese, ser på og lader det ske. Imens elendigheden tydeligvis melder sig, skriver Valentijn Driessen.

Formationsskiftet kommer til at være en stor udfordring for Priske

Et af de store problemer er, at Brian Priske har skiftet det system, der tideligere fungerede i Feyenoord. Under Arne Slot spillede man den klassiske hollanske formation 4-3-3, hvilket var en stor succes. Brian Priske har dog insisteret på, at klubben fremadrettet skal praktisere danskerens favoritformation 3-4-3, hvilket giver store problemer, fordi at alle spillere i klubben er trænet til at praktisere den tidligere formation.

– Priske bagatelliserer justeringen af ​​systemet fra 4-3-3 til 3-4-3. Enhver træner, der siger, at det næsten ikke gør nogen forskel, kan ikke tages seriøst. Alt ændrer sig i forhold til opbygningsspillet, forsvaret, angrebet, presset og så videre. Du opgiver også alle de aftaler, mønstre og automatikker, som med succes er blevet indgroet i de senere år i ét hug.

Feyenoord indledte sæsonen i denne weekend, hvor man på hjemmebane tog mod Willem II. Forventningen til kampen var bestemt, at hjemmeholdet skulle vinde på De Kuip, men efter en sen scoring af Willem II endte kampen 1-1. Det skuffende resultat har gjort, at der allerede nu stilles spørgsmålstegn ved Priske som træner for den hollandske storklub. Den hollanske kommentator og sportsjournalist, Valentijn Driessen, er meget skeptisk overfor, hvorvidt Brian Priske bliver en succes i Rotterdam-klubben.

– I kampen mod oprykkerne fra Willem II spillede man 1-1 med en 3-4-3 formation. Her præsterede man ikke en gang at skabe tre store chancer, skriver en bekymret, Valentijn Driessen. 

Det er et spørgsmål om tid før, at spillerne fra Rotterdam-klubben kommer til at gøre modstand mod, at de skal spille et system der ikke passer dem, skriver Valentijn Driessen.

I træningskampene inden sæsonstarten har Priskes tropper nemlig præsteret meget blandet. Man slog de mindre klubber Dordrecht, Genk og Cercle Brugge, men så snart man mødte hård modstand fik man tæsk. Feyenoord tabte 5-0 til Benfica og 3-1 til Monaco, som er modstandere den hollanske storklub gerne vil måle sig med. Resultaterne af disse kampe bør være et ilevarslende signal om, at man ikke er på vej i den rigtige retning under Priske.

– Te Kloese skal rette sin fejl. Indtil videre holder spillerne deres mund, imens at de efter hver kamp bliver forholdt disse latterlige forvirrende ændringer. Når spillerne indser, at de ikke længere spiller efter deres styrker og de taktiske ændringer kommer til at være på bekostning af holdets resultater, så vil det skabe tumult mellem spillerne og træneren.

Brian Priske, kom til Feyenoord efter at have været en stor succes i den tjekkiske hovedstad, hvor han har ført Sparta Prag til to mesterskaber i træk.







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brøndby forhandler om stor transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

– Det er forfærdeligt

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub lurer på Jonas Wind

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud