Heftig kritik af Priske: Elendigheden breder sig

Kun en enkelt kamp skulle der til, før at der for alvor sættes spørgsmålstegn ved Brian Priskes rolle som træner for den hollandske storklub, Feyenoord.



Det er kun lidt over en måned siden, at danske Brian Priske blev ansat som cheftræner for den hollanske storklub, Feyenoord, hvor han har overtaget tøjlerne fra succes-træneren, Arne Slot, der er skiftet til Liverpool, hvor han har erstattet Jurgen Klopp.

Efter flere sæsoner, hvor Arne Slot har bygget Feyenoord op, mener den hollandske kommentator og journalist, Valentijn Driessen, at Brian Priske er ved at ødelægge alt det som Slot opbyggede i sin tid i Feyenoord.

– Te Kloese har ansat en træner, som han lader ødelægge det fundament som Arne Slot har bygget så fint op, skriver den hollanske ekspert i en klumme til Telegraaf, der er et af Hollands største medier.

Priske er ikke alene om ansvaret for, at det går skidt i Feyenoord. Det er nemlig også i høj grad sportsdirektøren, der er med til at destabilisere klubben, fordi at han lader Priske ændre på for mange af de systemer, der har fungeret under den tidligere træner, Arne Slot.

–  Enhver, der rusker op i en seng af roser, beder unødigt om ballade. Hvilket er præcis, hvad der sker under den nye Feyenoord-træner Brian Priske. General -og teknisk direktør, Dennis te Kloese, ser på og lader det ske. Imens elendigheden tydeligvis melder sig, skriver Valentijn Driessen.

Formationsskiftet kommer til at være en stor udfordring for Priske

Et af de store problemer er, at Brian Priske har skiftet det system, der tideligere fungerede i Feyenoord. Under Arne Slot spillede man den klassiske hollanske formation 4-3-3, hvilket var en stor succes. Brian Priske har dog insisteret på, at klubben fremadrettet skal praktisere danskerens favoritformation 3-4-3, hvilket giver store problemer, fordi at alle spillere i klubben er trænet til at praktisere den tidligere formation.

– Priske bagatelliserer justeringen af ​​systemet fra 4-3-3 til 3-4-3. Enhver træner, der siger, at det næsten ikke gør nogen forskel, kan ikke tages seriøst. Alt ændrer sig i forhold til opbygningsspillet, forsvaret, angrebet, presset og så videre. Du opgiver også alle de aftaler, mønstre og automatikker, som med succes er blevet indgroet i de senere år i ét hug.

Feyenoord indledte sæsonen i denne weekend, hvor man på hjemmebane tog mod Willem II. Forventningen til kampen var bestemt, at hjemmeholdet skulle vinde på De Kuip, men efter en sen scoring af Willem II endte kampen 1-1. Det skuffende resultat har gjort, at der allerede nu stilles spørgsmålstegn ved Priske som træner for den hollandske storklub. Den hollanske kommentator og sportsjournalist, Valentijn Driessen, er meget skeptisk overfor, hvorvidt Brian Priske bliver en succes i Rotterdam-klubben.

– I kampen mod oprykkerne fra Willem II spillede man 1-1 med en 3-4-3 formation. Her præsterede man ikke en gang at skabe tre store chancer, skriver en bekymret, Valentijn Driessen. 

Det er et spørgsmål om tid før, at spillerne fra Rotterdam-klubben kommer til at gøre modstand mod, at de skal spille et system der ikke passer dem, skriver Valentijn Driessen.

I træningskampene inden sæsonstarten har Priskes tropper nemlig præsteret meget blandet. Man slog de mindre klubber Dordrecht, Genk og Cercle Brugge, men så snart man mødte hård modstand fik man tæsk. Feyenoord tabte 5-0 til Benfica og 3-1 til Monaco, som er modstandere den hollanske storklub gerne vil måle sig med. Resultaterne af disse kampe bør være et ilevarslende signal om, at man ikke er på vej i den rigtige retning under Priske.

– Te Kloese skal rette sin fejl. Indtil videre holder spillerne deres mund, imens at de efter hver kamp bliver forholdt disse latterlige forvirrende ændringer. Når spillerne indser, at de ikke længere spiller efter deres styrker og de taktiske ændringer kommer til at være på bekostning af holdets resultater, så vil det skabe tumult mellem spillerne og træneren.

Brian Priske, kom til Feyenoord efter at have været en stor succes i den tjekkiske hovedstad, hvor han har ført Sparta Prag til to mesterskaber i træk.





Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferudmelding fra Vallys

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Storklub har taget kontakt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Han leder efter et sted at eksplodere

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen