Det er nok sikkert at sige, at hollandske Peter Bosz og danske Kenneth Perez ikke er på julekort.
PSV-træneren og ekspertkommentatoren har tidligere haft uenigheder, og nu tager Peter Bosz igen bladet fra munden. Det gør han i et interview med Voetbal International.
Det startede tidligere i 2024, hvor Peter Bosz efter en svag kamp fra PSV kaldte sit hold for arrogant. Kenneth Perez svarede, at han ikke kunne se den arrogance, og at det i stedet var rent skuespil fra trænerens side.
Nu taler Peter Bosz altså igen om balladen og ordene fra Perez.
– Perez… Det er forfærdeligt. Jeg kan ikke holde det ud, når sådan en mand siger, at jeg laver skuespil. Jeg siger bare min mening, når jeg bliver spurgt. Jeg ville aldrig lyve eller lave skuespil, siger Peter Bosz til Voetbal International.
PSV-træneren mener, at kommentaren fra Kenneth Perez var med til at sætte spørgsmålstegn ved Bosz’ troværdighed over for spillertruppen.
– Som fodboldspiller har jeg selv oplevet trænere, der ikke var ærlige over for mig, og det har altid generet mig. Som træner har jeg haft store uenigheder med spillere, også i PSV. Men så går jeg ud fra, at når spillere forlader lokalet – selv hvis de finder mine argumenter latterlige – ved de, at jeg er ærlig.
Netop ærlighed – på godt og ondt – er vigtig for Peter Bosz.
– Jeg siger altid, hvad jeg synes. Det er den, jeg er. Når jeg ser på nogle kommentarer, er det eneste, der generer mig, at nogle mener, jeg spiller en eller anden rolle. Det vil jeg aldrig gøre. Folk, som kender mig, ved, at godt er godt, og dårligt er dårligt. Hvis jeg synes, at vores kamp mod Brest var dårlig, vil jeg ikke beskytte mine spillere for enhver pris, lyder det.
PSV, der er forsvarende hollandsk mester, fører aktuelt rækken med seks point ned til Ajax på andenpladsen. Så Peter Bosz har fået styr på det igen i Eindhoven-klubben.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
NYHEDER