– Jeg tror ikke, at Brighton er interesseret i mig

Dansk midtstopper har succes i belgisk fodbold for tiden, men han har også en kontrakt, der løber ud til sommer.



Han spiller fast, de ligger nummer et i den bedste belgiske række, og i det hele taget er det meget, der går godt for den danske stopper Jonas Bager, der efter en svær start i Union St. Gilloise har fundet melodien.

Men en enkelt ting svæver i det uvisse, nemlig danskerens fremtid. Bager har kontraktudløb til sommer, og det reflekterer han over i et interview med Randers Amtsavis.

Den tidligere U21-landsholdsspiller spiller for en klub, der også er ejet af Premier League-klubben Brightons ejer. Og ideen er jo nærliggende, at de bedste spillere fra det belgiske mandskab får chancen i Brighton.

Sådan tror Jonas Bager bare ikke, at det kommer ti lat gå ham.

– Jeg tror ærligt ikke, at Brighton er interesseret i mig, men det er jeg også afklaret omkring. Jeg har lidt en følelse af, at alt, hvad der mere kommer til mig i karrieren, er lidt en bonus, for jeg havde ikke selv turde tro på, at jeg skulle være fast mand i en belgisk topklub. Selvfølgelig er jeg sulten efter mere, men jeg er samtidig utrolig taknemmelig for det, som jeg fået, siger Jonas Bager til Randers Amtsavis.

I denne sæson har den 25-årige tidligere Randers-spiller spillet 19 førsteholdskampe for klubben, der fører rækken med seks point ned til Club Brugge.

Jonas Bager er i øvrigt holdkammerat med den tidligere OB- og Esbjerg-spiller Casper Nielsen, der også har stor succes i Belgien og i øvrigt forlængede sin aftale med Union St. Gilloise i sommer.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Stopper efter VM-nedtur

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Transferbombe på vej