Joakim Mæhle raser over Genk: De har løjet mig lige op i hovedet

Joakim Mæhle raser mod sin belgiske arbejdsgiver, som han føler har stukket både ham og hans familie en løgn.



Joakim Mæhle troede, at han skulle med flyveren til Frankrig efter den nuværende landskampspause og starte et nyt kapitel i Marseille, men den 23-årige højre back er fortsat KRC Genk-spiller. Klubskiftet glippede i sidste øjeblik på deadlinedag i mandags.

Det er Joakim Mæhle både sur og skuffet over, fastslår han i et interview med BT.

Ifølge danskeren var en aftale reelt faldet på plads, da KRC Genk pludselig krævede en større transfersum af Marseille. Derfor passerede uret midnat, transfervinduet lukkede, og Joakim Mæhle stod tilbage med en knust drøm.

Læs også:Marseille sure på Genk over misset Mæhle-transfer: Aldrig set noget lignende

– Jeg havde fået at vide i første omgang, at det var timingen, den var gal med. At de ikke kunne nå at få noget nyt ind. Men det har Marseille jo heller ikke. De solgte deres højre back til Bayern München og tænkte på hans personlige behov. De tænkte på, hvad det betød for ham som spiller og menneske. Dér gik Genk for meget op i business. Og det er ikke det, vi har lovet hinanden. Først og fremmest er jeg skuffet over det.

– Da jeg var nede og skrive under med min familie og mine agenter for to somre siden, lovede de os, at hvis der skete noget ekstraordinært inden sommeren 2021, så snakkede vi om det. At de så har løjet mig og min familie lige op i hovedet, det er jeg utrolig skuffet over, siger Joakim Mæhle til BT.

Den danske landsholdsspiller er ikke den eneste, der er skuffet over forløbet. Det samme er Marseille, der var sikre på, at klubben havde købt Joakim Mæhle.

Læs også:CV droppede Riza Durmisi: Jeg kunne ikke sætte flueben ud for noget

– Vi prøvede ikke at komme i vanskeligheder, men den belgiske klub bragte os i den situation i sidste minut. De ændrede deres krav, efter at vi allerede var nået til enighed. Det er første gang, jeg har oplevet noget lignende i fodboldens verden. Jeg kan helt ærligt kun tage afstand fra den opførsel, har Marseilles tekniske direktør Pablo Longoria udtalt til det franske medie Le Phoceen.

Joakim Mæhle har kontrakt med KRC Genk frem til sommeren 2023. 

Læs også:Angriber tilbage i Silkeborg IF: Forklarer fire år gammel udtalelse
Læs også:AGF-chef om tilskuere: Har bevist, at vi kan afvikle kampe forsvarligt
Læs også:Riza Durmisi raser mod Brøndby-ledelse: Hvor pinligt er det lige?




LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Stopper karrieren

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK