Med 34 mesterskaber er Anderlecht historisk set den mest succesfulde klub i Belgien, men i de seneste sæsoner er tingene gået ned ad bakke for Bruxelles-klubben.
Anderlecht er ikke blevet mestre siden 2017, og tilbage i november valgte Anderlecht-ledelsen så at sætte deres lid til danske Jesper Fredberg, der i rollen som fodbolddirektør har indledt lidt af et danskerprojekt i den belgiske traditionsklub.
– Anderlecht har haft nogle virkeligt svære år. De var en topklub tidligere, men de har taget et skridt ned i de seneste fem år. De blev nummer 11 i sidste sæson, så de kigger efter løsninger. Og en af løsningerne var at hente en som Jesper Fredberg til at omstrukturere klubben, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– De har faktisk givet ham al magten. De har overdraget ham nøglerne til klubben. Inden da havde de allerede prøvet en masse ting, blandt andet Vincent Kompany, som var træner for Anderlecht. Det projekt gik godt i et stykke tid, men så begyndte der at komme diskussioner med præsidenten.
Jurgen Geril, der arbejder for den belgiske avis Het Nieuwsblad, er ikke overrasket over, at Jesper Fredberg er gået efter danske spillere og en dansk cheftræner.
– De har sat deres lid til Jesper Fredberg. Han er i gang med at omstrukturere klubben, så hvad gør han? Han læner sig selvfølgelig op ad sit eget netværk. Han henter både spillere, og endda en chefræner i Brian Riemer, som han kender rigtig godt, og som passer til den måde, han gerne vil spille, siger Geril.
Den belgiske journalist ser frem til at følge Anderlechts to nye danske profiler, som Jesper Fredberg har hentet til Belgien denne sommer.
– De har hentet to nøglespillere i Kasper Dolberg og Thomas Delaney. Dolberg var virkelig vigtig, for hvis du ønsker at slutte i top fire, så har du brug for en virkelig god angriber. De forhandlede længe om Dolberg, inden de til sidst fik ham, siger Jurgen Geril.
– Og hjertet på holdet, midtbanen, havde brug for noget mere rutine. De havde brug for en spiller, der er god på bolden og god til at læse spillet, og det er derfor, de har hentet Delaney.
Alt eller intet
Anderlecht har fået en fin start i denne sæson, hvor danskerklubben har vundet tre ud af fire kampe, men ifølge Jurgen Geril er der ingen tvivl om, at mange fans var nervøse i begyndelsen af Jesper Fredbergs projekt.
– Alle var meget skeptiske i begyndelsen. Delaney er deres 10. indkøb, og måske kommer der flere spillere til. I begyndelsen var alle i tvivl om, hvad der ville ske, og hvor mange spillere, klubben ville hente, siger Jurgen Geril.
– Men nu er de begyndt at tro på det, også på grund af de transfers, han har foretaget. Delaney, Dolberg og Rits er ret store navne, og de var ikke billige, men det er heller ikke sådan, at de har brugt 20 millioner euro på en spiller. Så har han formået at hente store navne uden at bruge mange millioner, og derfor har han fået ros for det arbejde.
Alligevel er der dog ingen tvivl om, at Anderlecht ikke har råd til endnu en skuffende sæson, lyder det fra den belgiske journalist.
– Det er selvfølgelig alt eller intet for Anderlecht i den her sæson, for de har allerede forsøgt så mange ting for at komme tilbage til toppen. Og hvis det ikke lykkes i den her sæson… hvis de ikke kommer i top seks og i playoff-1 (mesterskabsspillet i den belgiske liga, red.), så vil det være en katastrofe, siger Jurgen Geril.
– Men som jeg ser det nu, så er der håb for, at de har et hold, der som minimum kan komme i top fire. Det skal de bevise, at de kan.
Anderlecht spiller sæsonens femte ligakamp søndag klokken 18.30 hjemme mod Charleroi.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Tullberg tror på overraskelsen
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Store spillersalg sikrer AaB overskud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
