Med 34 mesterskaber er Anderlecht historisk set den mest succesfulde klub i Belgien, men i de seneste sæsoner er tingene gået ned ad bakke for Bruxelles-klubben.
Anderlecht er ikke blevet mestre siden 2017, og tilbage i november valgte Anderlecht-ledelsen så at sætte deres lid til danske Jesper Fredberg, der i rollen som fodbolddirektør har indledt lidt af et danskerprojekt i den belgiske traditionsklub.
– Anderlecht har haft nogle virkeligt svære år. De var en topklub tidligere, men de har taget et skridt ned i de seneste fem år. De blev nummer 11 i sidste sæson, så de kigger efter løsninger. Og en af løsningerne var at hente en som Jesper Fredberg til at omstrukturere klubben, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– De har faktisk givet ham al magten. De har overdraget ham nøglerne til klubben. Inden da havde de allerede prøvet en masse ting, blandt andet Vincent Kompany, som var træner for Anderlecht. Det projekt gik godt i et stykke tid, men så begyndte der at komme diskussioner med præsidenten.
Jurgen Geril, der arbejder for den belgiske avis Het Nieuwsblad, er ikke overrasket over, at Jesper Fredberg er gået efter danske spillere og en dansk cheftræner.
– De har sat deres lid til Jesper Fredberg. Han er i gang med at omstrukturere klubben, så hvad gør han? Han læner sig selvfølgelig op ad sit eget netværk. Han henter både spillere, og endda en chefræner i Brian Riemer, som han kender rigtig godt, og som passer til den måde, han gerne vil spille, siger Geril.
Den belgiske journalist ser frem til at følge Anderlechts to nye danske profiler, som Jesper Fredberg har hentet til Belgien denne sommer.
– De har hentet to nøglespillere i Kasper Dolberg og Thomas Delaney. Dolberg var virkelig vigtig, for hvis du ønsker at slutte i top fire, så har du brug for en virkelig god angriber. De forhandlede længe om Dolberg, inden de til sidst fik ham, siger Jurgen Geril.
– Og hjertet på holdet, midtbanen, havde brug for noget mere rutine. De havde brug for en spiller, der er god på bolden og god til at læse spillet, og det er derfor, de har hentet Delaney.
Alt eller intet
Anderlecht har fået en fin start i denne sæson, hvor danskerklubben har vundet tre ud af fire kampe, men ifølge Jurgen Geril er der ingen tvivl om, at mange fans var nervøse i begyndelsen af Jesper Fredbergs projekt.
– Alle var meget skeptiske i begyndelsen. Delaney er deres 10. indkøb, og måske kommer der flere spillere til. I begyndelsen var alle i tvivl om, hvad der ville ske, og hvor mange spillere, klubben ville hente, siger Jurgen Geril.
– Men nu er de begyndt at tro på det, også på grund af de transfers, han har foretaget. Delaney, Dolberg og Rits er ret store navne, og de var ikke billige, men det er heller ikke sådan, at de har brugt 20 millioner euro på en spiller. Så har han formået at hente store navne uden at bruge mange millioner, og derfor har han fået ros for det arbejde.
Alligevel er der dog ingen tvivl om, at Anderlecht ikke har råd til endnu en skuffende sæson, lyder det fra den belgiske journalist.
– Det er selvfølgelig alt eller intet for Anderlecht i den her sæson, for de har allerede forsøgt så mange ting for at komme tilbage til toppen. Og hvis det ikke lykkes i den her sæson… hvis de ikke kommer i top seks og i playoff-1 (mesterskabsspillet i den belgiske liga, red.), så vil det være en katastrofe, siger Jurgen Geril.
– Men som jeg ser det nu, så er der håb for, at de har et hold, der som minimum kan komme i top fire. Det skal de bevise, at de kan.
Anderlecht spiller sæsonens femte ligakamp søndag klokken 18.30 hjemme mod Charleroi.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
En kæmpe sejr
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
AVIS
