Med 34 mesterskaber er Anderlecht historisk set den mest succesfulde klub i Belgien, men i de seneste sæsoner er tingene gået ned ad bakke for Bruxelles-klubben.
Anderlecht er ikke blevet mestre siden 2017, og tilbage i november valgte Anderlecht-ledelsen så at sætte deres lid til danske Jesper Fredberg, der i rollen som fodbolddirektør har indledt lidt af et danskerprojekt i den belgiske traditionsklub.
– Anderlecht har haft nogle virkeligt svære år. De var en topklub tidligere, men de har taget et skridt ned i de seneste fem år. De blev nummer 11 i sidste sæson, så de kigger efter løsninger. Og en af løsningerne var at hente en som Jesper Fredberg til at omstrukturere klubben, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– De har faktisk givet ham al magten. De har overdraget ham nøglerne til klubben. Inden da havde de allerede prøvet en masse ting, blandt andet Vincent Kompany, som var træner for Anderlecht. Det projekt gik godt i et stykke tid, men så begyndte der at komme diskussioner med præsidenten.
Jurgen Geril, der arbejder for den belgiske avis Het Nieuwsblad, er ikke overrasket over, at Jesper Fredberg er gået efter danske spillere og en dansk cheftræner.
– De har sat deres lid til Jesper Fredberg. Han er i gang med at omstrukturere klubben, så hvad gør han? Han læner sig selvfølgelig op ad sit eget netværk. Han henter både spillere, og endda en chefræner i Brian Riemer, som han kender rigtig godt, og som passer til den måde, han gerne vil spille, siger Geril.
Den belgiske journalist ser frem til at følge Anderlechts to nye danske profiler, som Jesper Fredberg har hentet til Belgien denne sommer.
– De har hentet to nøglespillere i Kasper Dolberg og Thomas Delaney. Dolberg var virkelig vigtig, for hvis du ønsker at slutte i top fire, så har du brug for en virkelig god angriber. De forhandlede længe om Dolberg, inden de til sidst fik ham, siger Jurgen Geril.
– Og hjertet på holdet, midtbanen, havde brug for noget mere rutine. De havde brug for en spiller, der er god på bolden og god til at læse spillet, og det er derfor, de har hentet Delaney.
Alt eller intet
Anderlecht har fået en fin start i denne sæson, hvor danskerklubben har vundet tre ud af fire kampe, men ifølge Jurgen Geril er der ingen tvivl om, at mange fans var nervøse i begyndelsen af Jesper Fredbergs projekt.
– Alle var meget skeptiske i begyndelsen. Delaney er deres 10. indkøb, og måske kommer der flere spillere til. I begyndelsen var alle i tvivl om, hvad der ville ske, og hvor mange spillere, klubben ville hente, siger Jurgen Geril.
– Men nu er de begyndt at tro på det, også på grund af de transfers, han har foretaget. Delaney, Dolberg og Rits er ret store navne, og de var ikke billige, men det er heller ikke sådan, at de har brugt 20 millioner euro på en spiller. Så har han formået at hente store navne uden at bruge mange millioner, og derfor har han fået ros for det arbejde.
Alligevel er der dog ingen tvivl om, at Anderlecht ikke har råd til endnu en skuffende sæson, lyder det fra den belgiske journalist.
– Det er selvfølgelig alt eller intet for Anderlecht i den her sæson, for de har allerede forsøgt så mange ting for at komme tilbage til toppen. Og hvis det ikke lykkes i den her sæson… hvis de ikke kommer i top seks og i playoff-1 (mesterskabsspillet i den belgiske liga, red.), så vil det være en katastrofe, siger Jurgen Geril.
– Men som jeg ser det nu, så er der håb for, at de har et hold, der som minimum kan komme i top fire. Det skal de bevise, at de kan.
Anderlecht spiller sæsonens femte ligakamp søndag klokken 18.30 hjemme mod Charleroi.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
‘Han er tilgivet’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Her skal Sepp Piontek begraves
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
