Kasper Dolberg hyldes: Det er en fornøjelse at se

Kasper Dolberg har fået en fin start i Anderlecht, og ifølge belgisk journalist kan den danske stjerne blive endnu farligere, når Anderlecht-holdet er blevet mere sammenspillet.



Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar. 

Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice. 

Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende. 

– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet. 

– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.

Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del. 

– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril. 

– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.

Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed. 

– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril. 

– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.

Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg. 

– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril. 

– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.

Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder. 





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Ser I med, Brøndby?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Det er et møghold!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sendt hjem fra FC København-træning

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Spion? ‘Han kan høre dig’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vil du være multimillionær?’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

– Hele holdet er trygge ved ham

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel