Kasper Dolberg hyldes: Det er en fornøjelse at se

Kasper Dolberg har fået en fin start i Anderlecht, og ifølge belgisk journalist kan den danske stjerne blive endnu farligere, når Anderlecht-holdet er blevet mere sammenspillet.



Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar. 

Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice. 

Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende. 

– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet. 

– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.

Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del. 

– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril. 

– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.

Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed. 

– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril. 

– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.

Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg. 

– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril. 

– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.

Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder. 







LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Brøndby-transfer glippet

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk klub har ham på radaren

Reagerer på katastrofalt rødt kort



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere