Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar.
Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice.
Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende.
– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.
Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del.
– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril.
– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.
Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed.
– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril.
– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.
Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg.
– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril.
– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.
Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT