Kasper Dolberg hyldes: Det er en fornøjelse at se

Kasper Dolberg har fået en fin start i Anderlecht, og ifølge belgisk journalist kan den danske stjerne blive endnu farligere, når Anderlecht-holdet er blevet mere sammenspillet.



Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar. 

Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice. 

Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende. 

– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet. 

– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.

Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del. 

– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril. 

– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.

Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed. 

– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril. 

– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.

Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg. 

– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril. 

– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.

Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder. 







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Stor profil skifter til FC København

Hemmelig samtale med storklub

Ruben Amorim gjorde det aldrig

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Kontramelding om transfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dyr dansk bomber til Everton?

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy