Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar.
Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice.
Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende.
– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.
Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del.
– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril.
– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.
Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed.
– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril.
– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.
Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg.
– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril.
– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.
Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder.
LIVE
LIVE: Thomas Franks afløser fyret
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Ser I med, Brøndby?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Sendt hjem fra FC København-træning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT