Kasper Dolberg hyldes: Det er en fornøjelse at se

Kasper Dolberg har fået en fin start i Anderlecht, og ifølge belgisk journalist kan den danske stjerne blive endnu farligere, når Anderlecht-holdet er blevet mere sammenspillet.



Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar. 

Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice. 

Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende. 

– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet. 

– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.

Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del. 

– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril. 

– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.

Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed. 

– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril. 

– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.

Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg. 

– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril. 

– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.

Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

LIVE: OB – FC København

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Alexander Lind revser Superliga-profil



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker

OB – FC København

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Stort slag for FC København

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Tidligere FCK-talent skifter

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Høgh hyldes af UEFA

– Stemningen i FCK er håbløs!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil overvejer karrierestop

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser