Han har spillet 40 landskampe for Danmark, men Kasper Dolberg har ikke tørnet ud for landsholdet siden det katastrofale 1-0-nederlag mod Australien under VM i Qatar.
Efter et svært lejeophold i Hoffenheim er Dolberg dog nu at finde i Anderlecht, idet den belgiske klub tidligere på sommeren købte den 25-årige angriber for 45 millioner kroner i Nice.
Efter fire ligakampe i Belgien har Kasper Dolberg scoret to mål, og også spillemæssigt har den danske stjerne virket overbevisende.
– Når man ser Dolberg spille, så kan man se, at hans niveau faktisk er højere end niveauet i den belgiske liga. Selvom han ikke altid har det nemt, da Anderlecht stadig mangler at blive spillet sammen som hold, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– Man kan se hans niveau på hans bevægelser og på den måde, han håndterer bolden. Det er en fornøjelse at se, og han har bare kvalitet.
Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, ser et stort potentiale i Kasper Dolberg, idet danskeren er kommet fint fra start, selvom Anderlecht som hold stadig mangler en del.
– Som angriber er man nødt til at score mål, og det viste Dolberg i weekenden, at han kan, da han scorede efter 29 sekunder mod Westerlo. Men Anderlecht er nødt til at forbedre sig og blive farligere, siger Geril.
– De skal skabe langt flere chancer, og så er jeg ikke i tvivl om, at Dolberg bliver langt farligere. Men Anderlecht er et work in progress, nu hvor de også har hentet Delaney og andre spillere. De har holdet til at komme i top fire, og det er målsætningen.
Klichéfyldt kritik
Den belgiske kommentator Alex Teklak udtrykte for nyligt skuffelse over Kasper Dolbergs attitude, men ifølge Jurgen Geril giver det ikke den store mening at kritisere danskeren for at have en introvert personlighed.
– Det er lidt klichéen med Dolberg, den der kritik med, at han ikke fighter hårdt nok. Men der er ingen tvivl om, at han havde det svært i den første kamp, hvor de tabte til Union Saint-Gilloise, siger Jurgen Geril.
– Han havde ikke nok holdkammerater omkring sig til at kombinere med og spille den fodbold, han gerne vil.
Anderlecht har dog efterfølgende hentet flere prominente navne, hvilket bør gøre situationen markant nemmere for Kasper Dolberg.
– Det er ved at blive bedre nu. Der er kommet andre spillere til. De har hentet Alexis Flips, en franskmand, og de har hentet Mats Rits i Club Brugge, som er rutineret. Så der er kommet bedre spillere ind, og jeg tror, at Dolberg kommer til at blive produktiv, hvis han formår at kombinere med de spillere, siger Jurgen Geril.
– Det er helt sikkert for tidligt at kritisere Kasper Dolberg. Man kan se, at han er et niveau over den belgiske liga, når han har bolden.
Kasper Dolberg er kommet på tavlen i Anderlechts sejre over Antwerpen og Westerlo. Danskerklubben har hentet ni point i de første fire spillerunder.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Klar tale: Han bør fyres nu
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Av, FCK! Her er de værst af alle
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER