Landstræner: Dolberg er en typisk Ajax-spiller

U/17-landstræner Jan Michaelsen ser store kvaliteter i den nybagte Ajax-spiller Kasper Dolberg.



Den hollandske storklub Ajax har endnu engang hentet et dansk talent. Den 17-årige offensivspiller Kasper Dolberg skifter fra Silkeborg til Ajax til sommer, hvor han skal forsøge at arbejde sig frem til klubbens førstehold. Dolberg betragtes som et af de store talenter i sin årgang, og det er således en spændende ung spiller, der til sommer skal tage skridtet fra Danmark til Holland.

En af de trænere, der har fulgt Kasper Dolberg i de senere år er den danske U/17-landstræner Jan Michaelsen, som ser store kvaliteter i den unge spiller. 

– Kasper er en typisk Ajax-spiller, når man tænker på den måde, vi kender Ajax. Han er en fløjspiller, der er en god dribler og en dygtig udfordrer. Han har et godt glid med bolden og et godt spark. Han er en dynamisk og eksplosiv spiller, og jeg kan godt forstå, at Ajax finder ham spændende, siger Jan Michaelsen til tipsbladet.dk. 

Da Dolberg nu hører til U/18-landsholdet, råder Jan Michaelsen ikke længere over spilleren, men hans gode erfaringer med spilleren gør, at han ikke er overrasket over, at Dolberg nu tager skridtet til den hollandske storklub. 

– Jeg er ikke overrasket, for der er stor interesse for vores unge spillere i udlandet. De spillere, der gør det godt i turneringen eller på landsholdet tilrækker sig opmærksomhed, og Kaseper har spillet nogle gode kampe for os. Jeg husker en kamp mod Schweiz i foråret, hvor vi var bagud med 0-1, indtil han scorede to mål, så vi vandt. Man stod og tænkte: ‘Hold da op, han er super spændende’, så han har et stort potentiale, og det har Ajax jo også set, siger Jan Michaelsen. 

– Kasper har noget, som der ikke er ret mange på han alder, der har. Det er rendyrkiet talent, tilføjer han. 

Kasper Dolberg har i den senete periode været skadet og derfor ikke spillet meget, men talentet er stadig stort, og det store spørgsmål er naturligvis, hvor langt den unge spiller kan nå – og hvor stort potentialet er. 

– Potentiale er et luftigt begreb, men han har de fysiske redskaber i form af sin fart, eksplosivitet, sprinkraft og duelstyrke. Han har redskaberne til at kunne klare sig. Nu handler det om, at komme til et sted, hvor der ikke er den samme tryghed, og hvor både modstanderne og medspillerne er bedre. Han skal være væk fra sin mor og far, og der kommer nogle ting, der skal overvindes. Det skal Kasper igennem nu, ligesom han skal blive helt fit efter sin skade og udvikle sig yderligere. 

– Jeg vil ikke sige, om han kan blive den næste landsholdsspiller, men Kasper er i en udvikling, hvor han skal lægge yderligere på. Han står midt på trappestien nu, og der er mange trin endnu, men han har forudsætningerne på plads, siger Jan Michaelsen. 

Kasper Dolbergs kontrakt med Ajax løber fra 1. juli 2015 og tre år frem.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Viaplay deler stor nyhed

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Hemmelig samtale med storklub

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

– Det er meget svært for Nørgaard

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!