20-årige Anton Gaaei har fået en forfærdelig start på tilværelsen i Ajax, og søndag kulminerede nedturen, da den tidligere Viborg-back forærede Feyenoord to mål, før han blev flået ud efter bare en halv times spil.
Blandt andre Rafael van der Vaart og ikke mindst Kenneth Perez har været ude med riven efter Anton Gaaei, som mange mener er kommet på alt for stor en opgave i den hollandske hovedstad, hvor han de fleste steder allerede er blevet stemplet som et kæmpe flop.
Det er han dog ikke blevet i Steffen Højers bog, og den danske U21-landstræner lægger ikke skjul på, at han i disse dage har et arbejde at gøre i forhold til at støtte den uskældte Ajax-spiller.
– Jeg sendte en SMS til ham, da jeg stod op i morges. Jeg skal selvfølgelig ikke afsløre hele indholdet i min besked, men jeg skrev blandt andet, at nu har han også oplevet den side af fodbolden, siger Steffen Højer til Tipsbladet.
Et andet vigtigt budskab fra U21-landstræneren til Anton Gaaei er, at han ikke må forsvinde ned i et mørkt hul, men også skal fokusere på det positive.
– Tingene er gået meget hurtigt for Anton, og hans kurve har været meget stejl, og nu er han så landet i en klub, hvor presset er enormt. Han var i nogle uheldige situationer i går, og det får han selvfølgelig stryg for. Det er nu, han skal huske alt det gode, han har oplevet, og prøve at sætte tingene i perspektiv.
– Det har selvfølgelig været en hård uge for Anton, men det har også været en uge, hvor han er startet inde i to kampe for en storklub som Ajax. Han er hverken en bedre eller dårligere fodboldspiller, end han var for to uger siden, og det er meget vigtigt, at han ikke bliver bange nu.
– Derudover skal han selvfølgelig lade være med at læse, hvad medierne skriver de næste par dage. Det kommer der ikke noget godt ud af, lyder det fra Steffen Højer.
U21-landstræneren forsøger generelt mest at undgå at blande sig i sine spilleres gøren og laden på deres klubhold.
– Men det er klart, at når der er så meget tryk på en af mine spillere, som der er på Anton lige nu, kan det måske være rart nok lige at tale med én som mig, der ser det hele udefra, siger Højer og tilføjer:
– Det, der helst ikke skal ske, er, at det går i hovedet på Anton, men det er samtidig det, der kan ske. Så begynder man som spiller at overtænke, hvor man i de gode perioder bare gøre tingene automatisk. Den onde cirkel skal han helst ikke ind i, og jeg kender ikke en eneste fodboldspiller, der ikke på et tidspunkt har lavet en fejl, og det skal Anton også huske.
– Det er jo ikke Antons skyld, at Ajax har fået en dårlig start på sæsonen og er nummer 14.
Steffen Højer har stået i spidsen for det danske U/21-landshold i seks kampe, og Anton Gaaei har fået spilletid i dem alle. Landsholdet mødes næste gang om små tre uger, når Danmark tørner sammen med Tjekkiet i EM-kvalifikationen.
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
GOG buldrer forbi bundhold
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER