20-årige Anton Gaaei har fået en forfærdelig start på tilværelsen i Ajax, og søndag kulminerede nedturen, da den tidligere Viborg-back forærede Feyenoord to mål, før han blev flået ud efter bare en halv times spil.
Blandt andre Rafael van der Vaart og ikke mindst Kenneth Perez har været ude med riven efter Anton Gaaei, som mange mener er kommet på alt for stor en opgave i den hollandske hovedstad, hvor han de fleste steder allerede er blevet stemplet som et kæmpe flop.
Det er han dog ikke blevet i Steffen Højers bog, og den danske U21-landstræner lægger ikke skjul på, at han i disse dage har et arbejde at gøre i forhold til at støtte den uskældte Ajax-spiller.
– Jeg sendte en SMS til ham, da jeg stod op i morges. Jeg skal selvfølgelig ikke afsløre hele indholdet i min besked, men jeg skrev blandt andet, at nu har han også oplevet den side af fodbolden, siger Steffen Højer til Tipsbladet.
Et andet vigtigt budskab fra U21-landstræneren til Anton Gaaei er, at han ikke må forsvinde ned i et mørkt hul, men også skal fokusere på det positive.
– Tingene er gået meget hurtigt for Anton, og hans kurve har været meget stejl, og nu er han så landet i en klub, hvor presset er enormt. Han var i nogle uheldige situationer i går, og det får han selvfølgelig stryg for. Det er nu, han skal huske alt det gode, han har oplevet, og prøve at sætte tingene i perspektiv.
– Det har selvfølgelig været en hård uge for Anton, men det har også været en uge, hvor han er startet inde i to kampe for en storklub som Ajax. Han er hverken en bedre eller dårligere fodboldspiller, end han var for to uger siden, og det er meget vigtigt, at han ikke bliver bange nu.
– Derudover skal han selvfølgelig lade være med at læse, hvad medierne skriver de næste par dage. Det kommer der ikke noget godt ud af, lyder det fra Steffen Højer.
U21-landstræneren forsøger generelt mest at undgå at blande sig i sine spilleres gøren og laden på deres klubhold.
– Men det er klart, at når der er så meget tryk på en af mine spillere, som der er på Anton lige nu, kan det måske være rart nok lige at tale med én som mig, der ser det hele udefra, siger Højer og tilføjer:
– Det, der helst ikke skal ske, er, at det går i hovedet på Anton, men det er samtidig det, der kan ske. Så begynder man som spiller at overtænke, hvor man i de gode perioder bare gøre tingene automatisk. Den onde cirkel skal han helst ikke ind i, og jeg kender ikke en eneste fodboldspiller, der ikke på et tidspunkt har lavet en fejl, og det skal Anton også huske.
– Det er jo ikke Antons skyld, at Ajax har fået en dårlig start på sæsonen og er nummer 14.
Steffen Højer har stået i spidsen for det danske U/21-landshold i seks kampe, og Anton Gaaei har fået spilletid i dem alle. Landsholdet mødes næste gang om små tre uger, når Danmark tørner sammen med Tjekkiet i EM-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Fyring på vej? Aflyser kamp
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Betyder det David Nielsen-fyring?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’