Landstræner har sendt Anton Gaaei en SMS

U21-landstræner Steffen Højer har rakt ud til sin spiller Anton Gaaei, der er havnet i massiv modvind i AFC Ajax.



20-årige Anton Gaaei har fået en forfærdelig start på tilværelsen i Ajax, og søndag kulminerede nedturen, da den tidligere Viborg-back forærede Feyenoord to mål, før han blev flået ud efter bare en halv times spil.

Blandt andre Rafael van der Vaart og ikke mindst Kenneth Perez har været ude med riven efter Anton Gaaei, som mange mener er kommet på alt for stor en opgave i den hollandske hovedstad, hvor han de fleste steder allerede er blevet stemplet som et kæmpe flop.

Det er han dog ikke blevet i Steffen Højers bog, og den danske U21-landstræner lægger ikke skjul på, at han i disse dage har et arbejde at gøre i forhold til at støtte den uskældte Ajax-spiller.

– Jeg sendte en SMS til ham, da jeg stod op i morges. Jeg skal selvfølgelig ikke afsløre hele indholdet i min besked, men jeg skrev blandt andet, at nu har han også oplevet den side af fodbolden, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

Et andet vigtigt budskab fra U21-landstræneren til Anton Gaaei er, at han ikke må forsvinde ned i et mørkt hul, men også skal fokusere på det positive. 

– Tingene er gået meget hurtigt for Anton, og hans kurve har været meget stejl, og nu er han så landet i en klub, hvor presset er enormt. Han var i nogle uheldige situationer i går, og det får han selvfølgelig stryg for. Det er nu, han skal huske alt det gode, han har oplevet, og prøve at sætte tingene i perspektiv. 

– Det har selvfølgelig været en hård uge for Anton, men det har også været en uge, hvor han er startet inde i to kampe for en storklub som Ajax. Han er hverken en bedre eller dårligere fodboldspiller, end han var for to uger siden, og det er meget vigtigt, at han ikke bliver bange nu.

– Derudover skal han selvfølgelig lade være med at læse, hvad medierne skriver de næste par dage. Det kommer der ikke noget godt ud af, lyder det fra Steffen Højer.

U21-landstræneren forsøger generelt mest at undgå at blande sig i sine spilleres gøren og laden på deres klubhold.

– Men det er klart, at når der er så meget tryk på en af mine spillere, som der er på Anton lige nu, kan det måske være rart nok lige at tale med én som mig, der ser det hele udefra, siger Højer og tilføjer:

– Det, der helst ikke skal ske, er, at det går i hovedet på Anton, men det er samtidig det, der kan ske. Så begynder man som spiller at overtænke, hvor man i de gode perioder bare gøre tingene automatisk. Den onde cirkel skal han helst ikke ind i, og jeg kender ikke en eneste fodboldspiller, der ikke på et tidspunkt har lavet en fejl, og det skal Anton også huske.

– Det er jo ikke Antons skyld, at Ajax har fået en dårlig start på sæsonen og er nummer 14.

Steffen Højer har stået i spidsen for det danske U/21-landshold i seks kampe, og Anton Gaaei har fået spilletid i dem alle. Landsholdet mødes næste gang om små tre uger, når Danmark tørner sammen med Tjekkiet i EM-kvalifikationen. 




Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Rasmus Højlund pryder forsiden

Han er favorit til at afløse Arne Slot

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Godt nyt om ‘AC’

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

– Udstillede hvad mange vidste

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Patrick Vieira fyret

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Kan få konsekvenser for David Nielsen

FC Nordsjælland – OB

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Bo Henriksen med hård erkendelse

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Sønderjyske – Vejle Boldklub

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Viborg FF – Randers FC

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner