Landstræner har sendt Anton Gaaei en SMS

U21-landstræner Steffen Højer har rakt ud til sin spiller Anton Gaaei, der er havnet i massiv modvind i AFC Ajax.



20-årige Anton Gaaei har fået en forfærdelig start på tilværelsen i Ajax, og søndag kulminerede nedturen, da den tidligere Viborg-back forærede Feyenoord to mål, før han blev flået ud efter bare en halv times spil.

Blandt andre Rafael van der Vaart og ikke mindst Kenneth Perez har været ude med riven efter Anton Gaaei, som mange mener er kommet på alt for stor en opgave i den hollandske hovedstad, hvor han de fleste steder allerede er blevet stemplet som et kæmpe flop.

Det er han dog ikke blevet i Steffen Højers bog, og den danske U21-landstræner lægger ikke skjul på, at han i disse dage har et arbejde at gøre i forhold til at støtte den uskældte Ajax-spiller.

– Jeg sendte en SMS til ham, da jeg stod op i morges. Jeg skal selvfølgelig ikke afsløre hele indholdet i min besked, men jeg skrev blandt andet, at nu har han også oplevet den side af fodbolden, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

Et andet vigtigt budskab fra U21-landstræneren til Anton Gaaei er, at han ikke må forsvinde ned i et mørkt hul, men også skal fokusere på det positive. 

– Tingene er gået meget hurtigt for Anton, og hans kurve har været meget stejl, og nu er han så landet i en klub, hvor presset er enormt. Han var i nogle uheldige situationer i går, og det får han selvfølgelig stryg for. Det er nu, han skal huske alt det gode, han har oplevet, og prøve at sætte tingene i perspektiv. 

– Det har selvfølgelig været en hård uge for Anton, men det har også været en uge, hvor han er startet inde i to kampe for en storklub som Ajax. Han er hverken en bedre eller dårligere fodboldspiller, end han var for to uger siden, og det er meget vigtigt, at han ikke bliver bange nu.

– Derudover skal han selvfølgelig lade være med at læse, hvad medierne skriver de næste par dage. Det kommer der ikke noget godt ud af, lyder det fra Steffen Højer.

U21-landstræneren forsøger generelt mest at undgå at blande sig i sine spilleres gøren og laden på deres klubhold.

– Men det er klart, at når der er så meget tryk på en af mine spillere, som der er på Anton lige nu, kan det måske være rart nok lige at tale med én som mig, der ser det hele udefra, siger Højer og tilføjer:

– Det, der helst ikke skal ske, er, at det går i hovedet på Anton, men det er samtidig det, der kan ske. Så begynder man som spiller at overtænke, hvor man i de gode perioder bare gøre tingene automatisk. Den onde cirkel skal han helst ikke ind i, og jeg kender ikke en eneste fodboldspiller, der ikke på et tidspunkt har lavet en fejl, og det skal Anton også huske.

– Det er jo ikke Antons skyld, at Ajax har fået en dårlig start på sæsonen og er nummer 14.

Steffen Højer har stået i spidsen for det danske U/21-landshold i seks kampe, og Anton Gaaei har fået spilletid i dem alle. Landsholdet mødes næste gang om små tre uger, når Danmark tørner sammen med Tjekkiet i EM-kvalifikationen. 





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Han snakker ikke om andet!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Brøndby IF – FC Midtjylland

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han ender i Premier League

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sønderjyske – Viborg FF

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Silkeborg IF – OB

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

AGF snubler i guldkampen

Cooper gav hård og ærlig besked

Tottenham under stregen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter