Han nåede blot at spille 16 kampe i Superligaen, men i denne sæson har Magnus Mattsson vist sig frem som en af de absolut målfarligste spillere i Æresdivisionen.
Ni mål i 16 ligakampe er status for Magnus Mattsson her midtvejs i sæsonen, hvor blot fire spillere har overgået den 24-årige dansker på topscorerlisten i den bedste hollandske række.
Humøret er derfor også højt, da Tipsbladet får fat i Magnus Matsson efter tirsdagens træning i NEC Nijmegen, hvor den tidligere Silkeborg IF-profil har spillet siden 2021.
– Jeg er sgu meget stolt af den første halvdel af sæsonen her i Nijmegen, især når man tænker på mine to forrige år. Jeg har jo spillet en del (i de to første sæsoner, red.), men jeg føler ikke helt, at jeg har fået det ud af det, jeg gerne ville, i forhold til det potentiale, jeg synes jeg har.
– Så jeg er virkelig glad for, at jeg i den her sæson viser, hvad det er, jeg kan, og at jeg kan score kasser, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet.
I Mattssons to første sæsoner i Æresdivisionen blev det samlet set til otte scoringer, så med ni fuldtræffere på en halv sæson er det åbenlyst, at tingene har taget fart for Nijmegen-danskeren i denne sæson.
– Vi mistede 12 spillere i sommer, og vi har fået en masse nye spillere ind, som er mere holdspillere. Vi spiller også på en anden måde, og så er det klart, at jeg også har hævet mit eget niveau. Jeg tror, at en af de ting, der har haft størst indflydelse på det, er at jeg nu spiller på 10’er-positionen, i stedet for at spille ude på kanten.
– Jeg er kommet meget mere ind omkring feltet, hvor jeg har fået lov til at afslutte noget mere. Jeg får lov til at spille mere i de rum, hvor jeg er god.
Tiden i NEC Nijmegen har været rigtig god, understreger Magnus Mattsson, men i sidste uge meddelte den hollandske klubs sportsdirektør, at Magnus Mattson havde udtalt et ønske om at komme videre i karrieren.
– Det var egentlig ikke så vildt. Det var bare vores sportsdirektør Carlos (Aalbers, red.), der hev mig ind og spurgte, om jeg havde lyst til at forlænge. Og jeg forklarer så, at det har jeg ikke. Og så er det jo klart, at min kontrakt ikke er specielt lang, så på et eller andet tidspunkt er klubben jo nødt til at sælge mig, hvis de vil have nogle penge for mig. Det er sådan, det er i fodbold.
– Så jeg har bare gjort det klart for dem, at jeg ikke har lyst til at forlænge kontrakten. Og det har jo ikke noget at gøre med, at jeg ikke er glad her. Jeg er bare et sted i min karriere, hvor jeg føler, at jeg er klar til at tage det næste skridt. Især det, jeg har præsteret i det seneste halve år, synes jeg også siger noget om, at jeg er klar til at spille et større sted.
Den målfarlige midtbanespiller har ingen særlige præferencer, når det kommer til europæiske ligaer. Det essentielle er at finde en klub, der passer godt til ham, og som selvfølgelig er et skridt op i forhold til NEC Nijmegen.
Magnus Mattsson blev dobbelt målscorer i NEC Nijmegens sidste ligakamp i 2023, hvor Fortuna Sittard blev besejret med 4-1 (Foto: Imago).
Fanmediet 'Kvart i Bold' har peget på dig som en spiller, der kan blive relevant i FC København i et af de kommende transfervinduer. Med tanke på dit gennembrud i Holland er danske klubber næppe så tillokkende for dig, men vil du alligevel overveje det, hvis FC København henvender sig, med tanke på deres præstationer i Champions League?
– Uh, det er meget at tænke sådan hypotetisk ud i fremtiden og sådan ‘hvad nu hvis’, men altså… ja, jeg tror sgu ikke rigtig, at jeg bruger så meget tid på at tænke over ‘hvad nu hvis’.
– Det er klart, som du selv siger, at FCK har udviklet sig til at være en stor klub nu, også på størrelse med nogle af de europæiske klubber. Jeg tror da altid man synes, at FCK gør det godt, men jeg har slet ikke overvejet det, siger Magnus Mattsson.
Vil det også passe dig fint at blive i Æresdivisionen, hvis en af topklubberne melder sig på banen?
– Ja, jeg ville ikke have noget problem med at blive i Holland. Jeg er glad for at være i Holland. Jeg kan jo sproget, og jeg føler mig godt tilpas her, så det er slet ikke sådan, at jeg siger, at det ikke kan være i Holland. På ingen måde.
Kent Nielsen sammenlignede dig for nogle år siden med Rasmus Falk, på grund af din acceleration, vendinger og evne til at finde de små åbninger. Er du selv enig i den sammenligning, eller hvordan vil du selv beskrive dine største kvaliteter som fodboldspiller?
– Det var selvfølgelig stort, dengang Kent sagde det. Det var en stor cadeau til mig. Når jeg ser Falk spille, så synes jeg da også, at vi har nogle ligheder med bolden og vores måde at vende på.
– Men der er også nogle forskelle. Falk spiller lidt længere tilbage på midtbanen, og jeg skal op og score kasserne, så på den måde er vi jo forskellige. Men jeg kan sagtens se lighederne.
Hvad har du af målsætninger for resten af sæsonen, hvor NEC Nijmegen trods alt næppe kommer til at blande sig i toppen?
– Jeg skal fortsætte ud af det spor, jeg er i lige nu. Jeg skal fortsætte med at score kasser og lave nogle assister, og holdmæssigt vil vi jo gerne være i den bedste halvdel i Æresdivisionen og forhåbentligt spille med om de europæiske pladser. Det er det, vi går efter som klub, lyder det afsluttende fra Magnus Mattsson.
Magnus Mattsson og NEC Nijmegen har i begyndelsen af året været en tur til det sydlige Spanien på træningslejr, men i næste uge går det igen løs i Æresdivisionen, hvor der venter en udekamp mod Feyenoord.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Dansk træner færdig ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT