Skoser Jørgensen-konkurrent: Jeg blev chokeret

Lucas Pratto skulle udfordre Nicolai Jørgensen i Feyenoord, men er gledet helt ud ad holdet efter bare fem kampe.



Så sent som i januar hentede Feyenoord angriberen Lucas Pratto som konkurrent til blandt andre Nicolai Jørgensen. Men argentineren har ikke slået til, og nu retter endnu en fodboldkommentator i Holland kritik mod ham.

Det er den tidligere Feyenoord-angriber Harry van der Laan, der ikke ser noget stort lys i den 32-årige Pratto.

– Da jeg så ham live første gang, var jeg chokeret. Han gad ikke engang. Han var en gammel mand, siger van der Laan ifølge NOS.

Han undrer sig over, at Feyenoord overhovedet lejede den aldrende Lucas Pratto, når klubben i forvejen rådede over Nicolai Jørgensen, Bryan Linssen og Robert Bozeník.

– Feyenoord har gjort sig selv til grin. Advocaat (cheftræner med fornavnet Dick, red.) har plaget om en angriber i månedsvis. Men en god angriber kan man ikke bare sådan hente. De havde ikke ret meget brug for ham, siger Harry van der Laan

Lucas Pratto startede inde i de to første kampe, efter Feyenoord lejede ham i argentinske River Plate i januar. Derefter røg han på bænken, men kom dog ind i de tre følgende opgør.

Han har dog slet ikke været på banen siden slutningen af januar. I de seks mellemliggende opgør har han siddet på bænken, mens førnævnte Linssen har fået chancen fra start i alle seks opgør. Han har kvitteret med tre mål. Nicolai Jørgensen er også henvist til bænken.

Harry van der Laan er ikke den første, der langer ud efter Pratto. Også danske Kenneth Perez, der er ekspertkommentator i Holland, gjorde det allerede i midten af februar. Dengang kaldte han Pratto for overvægtig.

Læs den historie her.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

FCK-profil med hattrick i målfest

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Markant ændring i Silkeborg

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stefan Gartenmann testes i ny klub