Skoser Jørgensen-konkurrent: Jeg blev chokeret

Lucas Pratto skulle udfordre Nicolai Jørgensen i Feyenoord, men er gledet helt ud ad holdet efter bare fem kampe.



Så sent som i januar hentede Feyenoord angriberen Lucas Pratto som konkurrent til blandt andre Nicolai Jørgensen. Men argentineren har ikke slået til, og nu retter endnu en fodboldkommentator i Holland kritik mod ham.

Det er den tidligere Feyenoord-angriber Harry van der Laan, der ikke ser noget stort lys i den 32-årige Pratto.

– Da jeg så ham live første gang, var jeg chokeret. Han gad ikke engang. Han var en gammel mand, siger van der Laan ifølge NOS.

Han undrer sig over, at Feyenoord overhovedet lejede den aldrende Lucas Pratto, når klubben i forvejen rådede over Nicolai Jørgensen, Bryan Linssen og Robert Bozeník.

– Feyenoord har gjort sig selv til grin. Advocaat (cheftræner med fornavnet Dick, red.) har plaget om en angriber i månedsvis. Men en god angriber kan man ikke bare sådan hente. De havde ikke ret meget brug for ham, siger Harry van der Laan

Lucas Pratto startede inde i de to første kampe, efter Feyenoord lejede ham i argentinske River Plate i januar. Derefter røg han på bænken, men kom dog ind i de tre følgende opgør.

Han har dog slet ikke været på banen siden slutningen af januar. I de seks mellemliggende opgør har han siddet på bænken, mens førnævnte Linssen har fået chancen fra start i alle seks opgør. Han har kvitteret med tre mål. Nicolai Jørgensen er også henvist til bænken.

Harry van der Laan er ikke den første, der langer ud efter Pratto. Også danske Kenneth Perez, der er ekspertkommentator i Holland, gjorde det allerede i midten af februar. Dengang kaldte han Pratto for overvægtig.

Læs den historie her.





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Enorm interesse – millionregn over FCK?